Úvod > Aktuality > Dny evropského dědictví 2022 zahájí Cheb
Dny evropského dědictví 2022 zahájí Cheb
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Dny evropského dědictví 2022 zahájí Cheb

  • Vydáno9. září 2022
Národní památkový ústav a památky v jeho správě se tak jako každoročně připojují k oslavám Dnů evropského dědictví 2022 (European Heritage Days) od 10. do 18. září 2022. Do letošního ročníku se celkově přihlásilo více než 1000 památek místního i světového významu v téměř 300 městech a obcích. Národní zahájení této tradiční akce, jejímž posláním je propagace historického a kulturního dědictví více než 48 států Evropy, se letos uskuteční v Chebu.
chebNárodní zahájení proběhne v letošním roce v Chebu, a to už v pátek 9. září. Po celý víkend 10. a 11. září bude v Chebu naplňováno letošní heslo Udržitelné památky otevřením devíti zajímavých objektů – Chebského hradu, Muzea Cheb, Nové radnice s Galerií výtvarných umění a Retro muzea, historických krovů, Krajinky, areálu kláštera klarisek – kostela sv. Kláry, kostela sv. Bartolomějekostela sv. Mikuláše, kostela Zvěstování Panny Marie a křížové chodba ve františkánském klášteře. Většina z nich bude přístupná po oba dny. Součástí tohoto slavnostního aktu bude také předávání titulů „Nositel tradice lidových řemesel“, které uděluje ministr kultury České republiky.

chebSoučástí Dní evropského dědictví v Chebu budou i velmi zajímavé akce. Jedinečná bude výstava replik korunovačních klenotů v kostele sv. Kláry. V sobotu 10. září se bude slavit 700. výročí zástavy Chebska českému králi Janu Lucemburskému, večer nebude chybět videomapping z historie města. Galerie výtvarného umění a Retromuseum na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 10/16 vás v sobotu zve na prohlídku vzácné chebské procesní monstrance. V křížové chodbě františkánského kláštera bude v sobotu k vidění výstava Nositelé tradice lidových řemesel.

O historii města se dozvíte, pokud se vydáte na Chebský hrad. Objevíte tam vojenský tábor a obdivovat můžete také sokolníky i rytířské turnaje.Nebude chybět ani středověký řemeslný trh s hudebním programem a Festival piva na Krajince pod hradem. Turistické centrum Cheb nabídne prohlídky historických krovů, které v sobotu začínají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Dále se v TIC můžete podívat na kroniky městské z let 1743-1748 a chebského kata Karla Hussa.


Videomapping z historie města

Cheb700_videomappingVečer od 20:00 se v sobotu 10. září uskuteční slavnostní koncert Městského dechového orchestru ZUŠ Cheb, kde bude hostem zpěvačka a muzikálová herečka Dasha. Poté bude následovat poutavý videomapping z historie města

Diváci budou seznámeni s klíčovými a často i přelomovými událostmi z předlouhých a velmi bohatých dějin města Chebu. Tyto historické epizody budou propojeny do několika do sebe navazujících tematických bloků, které příchozí postupně symbolicky provedou obdobím největšího rozkvětu a slávy města ve středověku, přes hrozivý úpadek za Třicetileté války, zmrtvýchvstání v době barokní, obrovský hospodářský a společenský rozvoj ve století devatenáctém až po turbulentní dobu krkolomných vzestupů a pádů století nedávno skončeného.

První promítání následuje hned po koncertu, další opakování proběhne ve 22:00, 22:30 a 23:00 hodin.
Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů v Chebu

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů v Chebu

Turistické infocentrum města Chebu připravilo prohlídkovou trasu, která vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí. Představí vám technickou památku vysoké historické hodnoty – krovy zkonstruované v různých staletích.

Klášterní zahrada v Chebu

Klášterní zahrada v Chebu

Zahrada v areálu františkánského kláštera byla po celkové obnově zpřístupněna pro veřejnost v roce 2002 poté, co sloužila dokonce i jako školní zeleninová zahrada.

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu je orientovaná na české umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Nejkvalitnější díla ze sbírkových fondů si můžete prohlédnout v několika expozicích, které galerie neustále doplňuje.

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Na Kostelním náměstí v Chebu se nachází katolický farní kostel sv. Mikuláše, který je nejstarším chebským kostelem. Svatý Mikuláš je vedle Černé věže a Špalíčku jedním ze symbolů města.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Prohlídková trasa Chebské niky

Prohlídková trasa Chebské niky

Tématická prohlídková trasa Chebské niky vás provede po významných chebských památkách a místech v centru města, které je městskou památkovou rezervací již od roku 1981.

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Plastika David a Goliáš v Chebu

Plastika David a Goliáš v Chebu

Novodobá bronzová socha Jaroslava Róny je umístěná do prázdné niky chebského Špalíčku, směrem k muzeu. Plastika zobrazuje Davida v brnění sedícího na hlavě obra Goliáše.

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Kostel sv. Bartoloměje v Chebu

Kostel sv. Bartoloměje v Chebu

Kostel řádu Křížovníků s červenou hvězdou byl postaven v roce 1414 v místech někdejší románské kaple svatého Ducha. Jedná se o jednoduchou, ale v české gotice zcela ojedinělou – obdélnou síňovou stavbu s žebrovou obkročnou klenbou.