ÚvodCo chcete dělat?Letní sportyCyklovýlet okolím Bruntálu a Alejí roku 2022
Výhled z Uhlířského vrchu
Letní sporty

Cyklovýlet okolím Bruntálu a Alejí roku 2022

Vyjeďte si s námi na kole do kopcovité krajiny Aleje roku 2022 a po nové cyklostezce kolem vodní nádrže Slezská Harta s plážemi a koupáním. Několik zastávek můžete přidávat/ubírat podle vašich sil. Jediný větší výšlap vás čeká na Uhlířský vrch. Cesta je tedy vhodná i pro příležitostné cyklisty.
Na dohled z města Bruntál se nachází Uhlířský vrch s poutním kostelíkem, ke kterému vede prastará čtyřřadá lipová alej ověnčená titulem nejkrásnější Alej roku 2022.

Startujeme z Kočova směr Bruntál po hlavní silnici. Před Bruntálem odbočte na Uhlířský vrch a kochejte se Alejí roku 2022 ze sedla kola. Uhlířský vrch je vyhaslá sopka vysoká 672 metrů. Jedná se o jednu z našich nejmladších sopek a jsou doloženy 2 vulkanické činnosti sopky. Na Uhlířském vrchu stojí barokní poutní Kostel Panny Marie Pomocné, který je po většinu roku zavřený a otevírá se několikrát do roka ke speciálním příležitostem, přesto stojí za to sem vyjet, protože se Vám naskytne výhled do kraje a za pěkného počasí dohlédnete až na Praděd.  

Do Bruntálu dojedete po ulici Pod Lipami. Ujeli jste něco přes 5 kilometrů, tak pokud se chcete posilnit odbočte do leva podél silnice Dr. E. Beneše do centra města na náměstí Míru a zastavte se ve skvělé cukrárně, nebo kousek od náměstí v pivovaru u Hasičů. Jedná se totiž o jeden z mála regionálních pivovarů.  Pokud máte dostatek sil, nebo jste už posilněni, napojte se na cestu K lomu. Za viaduktem se nachází jezírko s mokřadem v bývalém lomu u Marburku, které se stali domovem chráněných druhů obojživelníků, jako je čolek horský a čolek velký.

Po chvíli se už ocitnete v podstatě na samotě u lesa a po polní cestě mezi lukami dojedete do vesničky Dlouhá stráň. My jsme nejdříve odbočili doleva, abychom projeli kolem kaple sv. Anny a pak už rovnou dolů k vodní nádrži Slezská Harta. Pojedete po silnici č. 452 až do obce Rázová, kde se na hlavní křižovatce vydáte na jih k vodní nádži. Na okraji obce Rázová je sad s Genofondem ovocných dřevin Nízkého Jeseníku s unikátními druhy jabloní, hrušní, višní, moruší nebo jeřábů a Přírodní památka Rázovské tufity, kde uvidíte výchozy tufitů a hojně zde rostoucí teplomilné rostliny. Pojedete dlouhou ulici vedoucí mírně doleva až na konec stavení. Pokud chcete šetřit síly je zde vhodná příležitost nasednout na přívoz Rázová – Roudno, který přepravuje i cyklisty.

Pokračujte na východ po polní cestě (i když se vám to nezdá, ano jedete dobře) po pár metrech se napojuje nová cyklostezka, která vede podél nádrže až do Leskovce nad Moravicí, kde vás přivítá velká dřevěná socha Praděda. V Leskovci se nachází travnatá pláž s písčitým vstupem do vody. Pokračujte pořád po cyklostezce, která sice už bude za chvíli končit, ale navazuje na ni příjemná lesní cesta, kde se napojíte opět na hlavní silnici 452.  

Dojedete k přehradní hrázi Slezské harty, která dosahuje výšky 65 metrů. Teď nás čeká několik výšlapů k obci Bílčice. Doporučujeme udělat odbočku do motorestu Myslivna Karkulka. U kostela sv. Markéty odbočte na západ směr k vesnici Roudno pojedete po příjemné silničce. Pokud pojedete stále rovně dojedete až k Pláži S. h. střed. V Roudnu vás vesnicí čeká v podstatě poslední výšlap. Za kostelem sv. Michala se vydejte 3. doprava (když přejedete nevadí, jen si vyšlápnete do kopce pár metrů navíc) a pak už pořád mírně dolů přes vesnici Volárna do Nové Pláně, kde je v létě krásný pohled na plachetnice.

Pokud máte ještě síly zajeďte si přes Novou Pláň do Karlovce, kde se nacházejí malebná stavení, kostel sv. Jana Nepomuckého a také pláže. Za Novou plání se pokocháte přírodně se vinoucím Kočovským potokem. U Božích muk ve Valšově se dejte doprava projedete až k vlakovému nádraží. Jen tady Vás čeká kratší úsek s větším provozem. Za vlakovým nádražím u hasičské stanice mezi domečky až do Kočova a jste v cíli.

Provozovatel

Arnika a MÚ Bruntál

Alej na Uhlířský vrch
792 01 Bruntál
Tel.:
+420 777 289 318
Email:
alejroku@arnika.org
Email:
pavlina.konecna@m...
WWW:
https://www.alejr...
GPS:
49,976760 17,443479
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Jeseníky
Město:
Bruntál
Tipy na výlet:
Bruntál a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

9,0 hodin

 
 

Večerní běh Bruntálem

Městský běh ulicemi města pro všechny věkové kategorie od benjamínků až po veterány. Délka tratí je od 250 m do 10 km.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Bruntál

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Bruntále.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Bruntál

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Bruntále.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Bruntál

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Bruntále.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Farmářské trhy Bruntál

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh v Bruntále.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Ve znamení černého kříže na zámku Bruntál

Výstava představuje výběr z předmětů ve sbírkách Muzea v Bruntále, který umožňuje nahlédnout na všestrannost, s níž řád německých rytířů působil na Bruntálsku až do druhé světové války.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Jazzový festival Bruntál 2024

Přijďte v sobotu 27. července od 15 hodin na jazzový piknik v městském parku v Bruntále.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Na stráži

Netradiční prohlídky hradu okořeněné scénkami.
Břidličná, Moravskoslezský kraj

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice

Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka soptila naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Čtyřřadá lipová alej vedoucí ke kostelu na Uhlířském vrchu byla vysázena v letech 1766 až 1770. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Motokáry Bruntál – jedinečná krytá trať

Půjčovna motokár s jedinečnou krytou tratí v republice. Svět formule 1 – nadjezd s podjezdem jako na trati v Suzuce, tunel jako v Monte Carlu a klopená zatáčka jako v Indianapolis.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Mlýnský náhon v Bruntále

Technickou lahůdku zejména vodohospodářským odborníkům nabízí klub Za starý Bruntál. Právě ten se zasloužil o zpřístupnění expozice Mlýnský náhon. Vždyť první zmínky o této historické raritě, právem zařazené do evropské sítě muzeí, pocházejí z roku 1579.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Wellness centrum Bruntál

Areál krytého plaveckého bazénu v sobě soustředí moderní vodní relaxaci i sportovní vyžití. V provozu je po rozsáhlé rekonstrukci Wellness centrum Bruntál a bazén.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále

Kostel představuje trojlodní stavbu z 2. poloviny 13. století. Po požárech v letech 1749 a 1764 byl kostel barokně upraven, věž zvýšena o polygonální patro a ochoz. V interiéru se nachází kamenné náhrobníky bruntálských z Vrbna a členů Řádu německých rytířů.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna u rybníka Bruntál

Přijďte posedět do příjemné cukrárny – kavárny rodinného typu, kde ochutnáte množství vynikajících zákusků podle domácích receptur. V cukrárně si vyberete také z široké nabídky kávy a ostatních nápojů, včetně fresch džusů.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Penzion a restaurace U Kata

Restaurace U Kata je pro každého, kdo hledá výbornou kuchyni za dobré ceny ve velmi stylovém interiéru. Salonek je ideální pro pořádání svateb, firemních večírků, prezentací, školících akcích a mnohých jiných.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Pivovar Hasič

Pivovar Hasič je jedním z mála regionálních pivovarů, který se specializuje na výrobu domácího piva. . Pivo nepasterizujeme ani nefiltrujeme.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Ubytování v chalupě v Rudné pod Pradědem

Prostorná chaloupka na kopci v Rudné pod Pradědem je ideální pro 8-10 osob. Součástí objektu je jídelna, obývací pokoj, dvě ložnice, herna pro děti, sociální zařízení a rozlehlá oplocená zahrada s bazénem.
Rudná pod Pradědem, Moravskoslezský kraj

Centrum Slezská Harta

Rekreační, rehabilitační a školící centrum Slezská Harta se nachází v jižní části obce Razová v Moravskoslezském kraji, na břehu vodní nádrže Slezská Harta. Celé území leží v hojně navštěvované turistické oblasti – Jeseníky.
Razová, Moravskoslezský kraj

Penzion Mia

Penzion se nachází v oblasti Hrubého Jeseníku, 12 km od Pradědu, v údolí obce Dolní Moravice, která leží v nadmořské výšce 600 m.n.m.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Penzion Vincent

Penzion se nachází v oblasti Hrubého Jeseníku, 12 km od Pradědu, v údolí obce Dolní Moravice, která leží v nadmořské výšce 600 m.n.m.
Bruntál, Moravskoslezský kraj

Chalupa U Matúšů

Ubytování na Chalupě u Matúšů.
Dolní Moravice, Moravskoslezský kraj