Úvod > Kalendář akcí > Nešlap vedle, ublížíš nám hnedle!
Příroda a ekologie

Nešlap vedle, ublížíš nám hnedle!

Komu? Proč? Jak? Nebojte se, každý, kdo uvidí novou kampaň Krkonošského národního parku, bude mít hned jasno. Pochopí, proč jsou jeho kroky na mnoha místech divukrásného koutu naší republiky omezeny sítěmi a proč mu i tam, kde už sítě nejsou, za překročení hranice stezky hrozí až milionové pokuty.
Není to z plezíru ekonadšenců, správců parku a podobně. Je to proto, že každým krokem vedle můžete ublížit!

Šlápnout vedle je vždycky nepříjemné. Ať už se tak děje obrazně (když jde jen o slovní obrat, kterým vyjadřujeme, že jsme udělali chybu, špatně jsme se rozhodli), nebo reálně. V Krkonošském národním parku však může mít v klidových územích šlapání vedle, tj. mimo vyznačené stezky, fatální důsledky. A ani si to nemusíme uvědomit, zaznamenat, že jsme svými kroky někomu nebo něčemu ublížili...

Nenápadné unikáty
Zdejší unikátní flóra a fauna se totiž vyznačují nenápadností a obvykle malými rozměry. Řadu rostlinek, broučků, ptáčků ap. prostě ani nepostřehneme. Laik unesený majestátem vrcholů mnohdy nevidí sebemenší důvod, proč by například nemohl sejít ze stezky o pár desítek metrů, aby pořídil atraktivnější selfie. Arkto-alpínská květena nejsou tropické orchideje, místní zvířena nejsou pandy velké ani bílí nosorožci. Což ale skromným, téměř mrazuvzdorným a v podstatě nesmírně odolným pravým krkonošským „domorodcům“ nijak neubírá na vzácnosti, unikátnosti. Ba naopak, o to jsou přehlíženější, a tudíž ohroženější. Odolnost vůči přírodním podmínkám mají v genech, odolnost vůči nájezdům turistických barbarů nikoli.
Jen si představte, že by vás navštívilo něco přes deset tisíc lidí denně. I kdybyste měli byt velikosti fotbalového hřiště, což je přibližně rozloha horních partií Sněžky, nepochybně by vás to zničilo.

Milujeme a chráníme zejména to, co dobře známe
Pracovníci KRNAPU si jsou vědomi, že mnohým návštěvníkům zůstávají přes veškerou osvětu důvody zákazů stále utajeny. Na stezkách je drží pouze strach z vysokých pokut. Proto se rozhodli postupovat podle známé pravdy, že opravdu můžeme milovat a chránit jen to, co známe. Čím více, tím lépe. Rozhodli se představit vzácné krkonošské rostliny a živočichy jinak, než to dělají přírodovědné učebnice. Jako svérázné bytosti, v podstatě naše kamarády, kterým doslova a do písmene při opouštění stezek šlapeme po hlavách, postelích i úsměvech.

Rozrazil Rozrazík a pěvuška Papuška v akci
Ambasadory, vyslanci či mluvčími nejohroženějších se stali zejména „sněžkové“ endemity rozrazil chudobkovitý (Veronica bellidioides L.) a pěvuška podhorní (Prunella collaris). Ti „naši“ mají přezdívky Rozrazík a Papuška (pro zálibu ve svačinách turistů a poněkud rozříznutější zobáček). Oslovují z plakátů, sociálních sítí. Seznamují návštěvníky Krkonoš nejen se svými maličkosti, ale také s dalšími vzácnými obyvateli Krakonošovy zahrádky.

Kde nejvíc nešlapat vedle?
V takzvaných klidových územích. Jak je poznáte? V terénu jsou označena červenými pruhy na dřevinách a smaltovanými cedulemi na sloupcích u cest procházejících daným územím. V Krkonoších je jich celkem osm: na vrcholech Světlé a Černé hory, Tetřeví Bouda a Lesní bouda, Pomezní hřeben, Přední Rennerovky, Slatinná stráň a Lesní hřeben.

Krkonoše jsou vzácné flóry a fauny plné... Proto vás může těšit, že svým odpovědným chováním chráníte stovky organismů, zachraňujete stovky životů. S trochou nadsázky jste krkonošští avengers se superschopností nešlapat, kam nemáte. Natož vedle!

Provozovatel

Krkonošský národní park

Dobrovského 3
543 01 Vrchlabí
Tel.:
+420 499 456 111
Email:
info@krnap.cz
Email:
langpaulova.n@sez...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.krnap...
GPS:
50,626665 15,606771
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
6.10.
Konfiskované památky

Konfiskované památky

Jilemnice, Liberecký kraj
28.10.
Strašidelná stezka 2022

Strašidelná stezka 2022

Mříčná, Liberecký kraj
3.2.
4.2.
Světový pohár žen v alpském lyžování

Světový pohár žen v alpském lyžování

Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj
15.10.
Den za obnovu lesa 2022 – Královéhradecký kraj

Den za obnovu lesa 2022 – Královéhradecký kraj

Vítězná, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Martina ve Vrchlabí

Apartmány Martina ve Vrchlabí

Vrchlabí, Královéhradecký kraj
Autocamp Vejsplachy ve Vrchlabí

Autocamp Vejsplachy ve Vrchlabí

Vrchlabí, Královéhradecký kraj
Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Vrchlabí, Královéhradecký kraj
Chalupa v Kněžicích

Chalupa v Kněžicích

Vrchlabí, Královéhradecký kraj