Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Arnoldova vila – možnosti a limity památkové obnovy
Výstavy

Arnoldova vila – možnosti a limity památkové obnovy

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Galerie Celnice v areálu Vily Löw-Beer v Brně hostí výstavu soutěžních prací studentů Ústavu památkové péče Fakulty architektury VUT v Brně na téma obnovy a budoucího využití vlastní vily stavitele Josefa Arnolda.
Arnoldova vila se nachází v těsném sousedství vil Löw-Beer a Tugendhat na ulici Drobného č. p. 26. Roku 1862 si ji postavil německý stavitel a městský architekt Josef Arnold, jenž stál u zrodu první brněnské vilové kolonie v Černých Polích. V letech 1909–1939 pak dům vlastnila rodina Cecílie a Kornelia Hožových, tety a strýce Grety Tugendhatové. Ti dům rozšířili a upravili ve stylu art deco s prvky secese. Za války byla vila zabrána gestapem, po jejím skončení se dostala pod státní správu a od 50. let až do roku 2012 fungovala jako mateřská škola.

Dnes je Arnoldova vila zapsaná na Seznamu ohrožených nemovitých památek ČR ve vlastnictví statutárního města Brna, které ji svěřilo do správy městské části Brno-sever. Veřejnosti není přístupná a o jejím dalším osudu zatím není jasno. Nad otázkou budoucího využití objektu se ve svých pracích zamyslela pětice studentů Fakulty architektury VUT v Brně: Emil Adamec, Vladimír Soviš, Alžběta Ševčíková, Pavlína Štrejbarová a Markéta Tučková.