!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vinný sklep Pod Křížkem v Lednici
Gurmánská turistika

Vinný sklep Pod Křížkem v Lednici

Vinný sklep Pod Křížkem v obci Lednice nabízí posezení v příjemném prostředí původně zachovaného vinného sklípku s kapacitou až 60 míst. Ideální je k pořádání společenských večírků, zájezdové turistice, rodinným oslavám, obchodním schůzkám nebo jen k posezení s přáteli.

Sklep pochází z roku 1775 a zrekonstruován byl před čtyřmi lety. Důraz byl kladen na zachování původních prvků, k dispozici je i funkční lis, starý 150 let, na kterém tam kdysi vyráběli víno naši předkové. Na konci sklepa se nachází tzv. ledárna, kde se kdysi chladilo maso. Na tom samém místě probíhají dnes degustace zdejšího vína pod taktovkou Tondy Košťála, který s vámi svými příběhy projde celý svět se skleničkou vína v ruce...

Při odborné degustaci se můžete dozvědět spoustu informací ze světa vína. Při příjemném popíjení lahodného nápoje se naučíte rozpoznávat a hodnotit víno. Dovíte se vše od obdělávání vinohradu, přes výrobní postupy, až po servírování vína a jeho snoubení s jídlem. Ochutnávka se může přizpůsobit náročnosti klientely. Dovíte se třeba něco ne jenom o místní produkci a kultuře, ale také informace z celého světa v oblastí vín, sektů a alkoholických nápojů .Ochutnávka probíhá v odděleném "ledovém" sklípku, kde si můžete zkusit natahování vína z koštýře.

Vinařství obhospodařuje přibližně 3 ha vinic, které pěstují ve Velkopavlovické oblasti, v obci Bořetice. Tam mají také výrobní sklep, kde zpracovávají hrozny a vyrábí víno bez přidání kulturních kvasinek a různých chemických konzervantů! Vinohrady jsou různého stáří, od 50 let starého Vavřince a Neuburského, přes 12letý Zweigel, Rulandské Modré, Chardonay, Sylvánské Zelené, až po mladý Solaris, Hibernal a Muscaris.

Aby uspokojili co nejvíce lidí, kupují také hrozny ostatních odrůd od místních vinohradníků s důrazem na kvalitu. Za zmínku stojí Tramín červený a Sauvignon. Nesmíme zapomenout ani na osvěžují rose vína, ZW a RM.

Zdravý hrozen je základ výborného vína! Letos vinařství vyrobilo 8500 l vína z 12 odrůd. Od přívlastku kabinet (19-20 cukernatost při sběru), pozdní sběry (21-23), po výběr z hroznů (24-26). Vína jsou suchá s pěknou ostrou kyselinou, polosuché i polosladké. Každé chutná prostě jinak...

Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 11. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Relax Hotel Štork

Relax Hotel Štork

Lednice, Jižní Morava
Restaurace Onyx v Lednici

Restaurace Onyx v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Restaurace Grand Moravia v Lednici

Restaurace Grand Moravia v Lednici

Lednice, Jižní Morava