Úvod > Aktuality > České značky: porcelánka Thun 1794
Zážitky

České značky: porcelánka Thun 1794

Poslechněte si audio verzi článku
Rok založení jedné z nejstarších českých porcelánek si pamatovat nemusíte: akciová společnost Thun 1794 ho má přímo v názvu. V Klášterci nad Ohří, Nové Roli a na dalších místech dodnes vyrábí nejenom překrásné jídelní, kávové a čajové soupravy, ale i svícny, porcelán do hotelů a pro děti anebo lázeňské pohárky.
Proč se první pokusy s výrobou porcelánu odehrávaly právě v Klášterci nad Ohří a dalších městech na Karlovarsku? Protože právě tady díky působení horkých pramenů vznikla ložiska kvalitního kaolinu, který je pro výrobu porcelánu nezbytný. Byl objeven i v okolí Černic na kláštereckém panství – a právě to vedl Johanna Nikolause Webera, správce thunovského panství, aby okolí prozkoumal důkladněji, provedl zkoušku zeminy a s podporou hraběte Františka Josefa Thuna se pustil do experimentování s výrobou „bílého zlata“ – porcelánu.
 

Stopa vede na zámek

Než se vypravíte do Muzea porcelánu na kláštereckém zámku, zastavte se v zámeckém parku u saly terreny: právě tam totiž se totiž 18. dubna 1794 v provizorní peci uskutečnil první pokus o výpal… a byl neúspěšný. Podařil se až ten třetí: jeho hmatatelným výsledkem je nejstarší dochovaný zkušební kus porcelánu, růžově zbarvený šálek s talířkem, červeným dekorem a nápisem Vivat Böhmen. V porcelánové expozici na zámkuKlášterci nad Ohří mu je vyhrazeno čestné místo.

V záplavě uměleckých výrobků zapůjčených ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze jsou k vidění nejrůznější druhy porcelánu z celého světa, od Orientu přes ukázky míšeňského a vídeňského porcelánu až po ten náš, český. Ve vitrínách a interiérech se představuje zboží z manufaktur a porcelánek z Horního Slavkova, Březové, Kysiblu, Chodova, Staré Role, Dalovic, Prahy, Lokte, Budova, Žandova a dalších míst. K raritám patří například koflík s obrázkem zámku před požárem v roce 1856 nebo zlatobílý jídelní servis, který mohli užívat jen členové hraběcí rodiny Thunů. Skládá se ze 158 kusů.
 

Od šedavé k bílé

Od prvních pokusů a šedavého porcelánu s glazurou, ve které se objevovaly kazy, ke kvalitnímu bílému porcelánu, který dokázal obstát v tvrdé konkurenci, uplynulo několik let. Dnešní porcelánka Thun 1794 měnila jména i značky (a také materiál: šedavý kaolin z ložiska u Černic nahradil bílý od Kadaně) a postupně získávala úspěchy doma i ve světě. V roce 1836 například obdržela na výstavě českých průmyslových výrobků v Praze bronzovou medaili za jídelní soupravu pro dvanáct osob, v roce 1854 zlatou medaili za velkou a technicky velice náročnou čtyřlaločnou mísu na Všeobecné průmyslové výstavě v Mnichově.
 

Porcelánka v dnešní době

Porcelánka, od počátku zaměřená na výrobu stolního nádobí, patřila koncem 19. století k největším výrobcům porcelánu u nás. Až do roku 1945 byla majetkem rodiny Thunů, pak následovalo znárodnění a v sedmdesátých letech 20. století stěhování do nových, moderních prostor. Napříč bývalým areálem byla protažena hlavní silnice a v roce 1976 byla stržena i původní kruhová pec z roku 1794. Dějiny původní thunské porcelánky se uzavřely v roce 2002, kdy byly kompletně zbourány poslední staré budovy. Dnes má společnost Thun 1794 tři pobočky, a to v Klášterci, v Nové Roli a v Lesově: tamní porcelánka Concordia vznikla roku 1888.

Ve spolupráci s Grandhotelem Pupp porcelánka Thun 1794 pravidelně pořádá Porcelánové slavnosti v Karlových Varech, a také pravidelně nabízí novinky – třeba vzorek Lea, určený spíš pro mladší zákazníky, který se představil na veletrhu Ambiente 2020 ve Frankfurtu, anebo sady Ophelia a Angelina v klasickém designu s bohatou výzdobu s použitím zlata a platiny; ty jsou oblíbené především na východních trzích.
 

Exkurze, návštěvnická centra a porcelánové školičky

  • Současným sídlem společnosti je Nová Role, jedno z nejmladších měst v Česku. Příběh výroby porcelánu mapuje Návštěvnické centrum Thun 1794 s expozicí o výrobě, galerií a porcelánovou školičkou, objednat si můžete i exkurzi do vzorkovny a výrobního závodu.
  • Jednotlivá pracoviště, kde se porcelán začišťuje, glazuje, maluje, dekoruje a připravuje k prodeji, můžete vidět i v Klášterci nad Ohří. Ani tady nechybí porcelánová školička, kde je možné vyzdobit hrneček, talířek nebo mističku dle vlastního výběru. Milou kuriozitou jsou scénky z filmu Holky z porcelánu, který se v klášterecké porcelánce v roce 1974 natáčel. Expozice je členěná do několika zón, které s lehkou nadsázkou a melancholií připomínají filmové záběry.
  • V minulém roce mířilo 44 procent produkce na český trh, zbytek putoval do zahraničí, a to zejména do Ruska, arabských a afrických zemí. V Evropě je porcelán značky Thun 1794 oblíbený především ve Švédsku, Itálii a Velké Británii.
Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Světově proslulý region lázeňství a přírodních léčivých vod, skla a porcelánu: to je Karlovarský kraj. Vydejte se za lázeňskými a řemeslnými tradicemi na západ České republiky a užijte si lázeňská města a jejich romantickou atmosféru, léčivé procedury, kulturní zážitky i výlety za okouzlující přírodou.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Po stopách šlechtických rodů: Jahodový šálek aneb jako to bylo s Thuny a prvním českým porcelánem

Po stopách šlechtických rodů: Jahodový šálek aneb jako to bylo s Thuny a prvním českým porcelánem

První pokusy s vypalováním porcelánu byly k ničemu. Pouzdra se drolila a lámala, společně s nimi se ničil i obsah a mistr i jeho pomocníci z pece vytahovali jen střepy. Až jednoho dne pouzdro vydrželo a když je opatrně odstranili, drželi v dlaních šálek – půvabný, křehký a unikátní.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Pět míst, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček

Porcelánová školička aneb Ozdob si svůj hrníček

Děti ze základních škol si vlastním, kreativním způsobem natisknou, ozdobí, a tím vytvoří svůj vlastní hrníček. Hrníčky budou vypáleny a poté zaslány poštou na zapsanou adresu školy.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Tradice nejsou jen pro velké, vrátka do pestrého světa starých řemesel se na mnoha místech otvírají také pro děti. Nechali jsme si poradit od odborníků v jednotlivých krajích a nabízíme vám přehlídku míst, kde objevíte spousty zajímavostí a vyzkoušíte si i společné rodinné tvoření. Co vás čeká? Třeba maškary, rýžování zlata, porcelánová školička, venkovské statky, sladké obří koláče zvané frgály, psaní husím brkem, výroba křehkých vánočních ozdob nebo městečko, přezdívané Valašský betlém. Popadněte děti a jedem!

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Thunové – šlechtický rod, který stál u zrodu českého porcelánu

Thunové – šlechtický rod, který stál u zrodu českého porcelánu

Zámky v Děčíně, Benešově nad Ploučnicí a Klášterci nad Ohří anebo hrad v Ledči nad Sázavou: to byla nejznámější sídla hraběcího a knížecího rodu Thunů. Pocházejí z jižního Tyrolska, kde se o nich první zmínky objevily už v 11. století. Řada členů rodu působila v církevních a státních službách na habsburském panovnickém dvoře, v českých zemích se ale Thunové usadili až v 17. století.

Když milujete Západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Když milujete Západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.

Chcete svým blízkým pořídit originální dárek?

Chcete svým blízkým pořídit originální dárek?

Nechcete letos na Vánoce kupovat to, co může mít každý? Inspirujte se na portále Kudy z nudy! Pokud nefandíte tuctovému zboží a nadělování praktických dárků, ale naopak rádi potěšíte své blízké něčím naprosto nečekaným a zároveň se sami něčemu novému naučíte, pak jsou tyto tipy určeny právě vám.

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Prohlídky porcelánky Thun Nová Role

Zajímá vás tradiční výroba českého porcelánu? Potom navštivte prohlídkový okruh a návštěvnické centrum společnosti Thun 1794 a.s., kde se seznámíte s tradičními postupy výroby porcelánu přímo v autentickém prostředím výrobních závodů, kde přímo uvidíte, jak výrobky vznikají.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Dějiny Klášterce nad Ohří výrazně ovlivnili Thunové, kteří panství získali po bitvě na Bílé Hoře a v jejich majetku městečko zůstalo až do poloviny 19. století. V zámku si prohlédněte muzeum porcelánu, projděte se zámeckým parkem, navštivte Thunskou hrobku a v létě nezapomeňte na místní aquapark!

Nová Role

Nová Role

Město leží na úpatí Krušných hor nedaleko od Karlových Varů, v kraji, kde se před dvěma sty lety začal vyrábět první ryze český porcelán. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánka v Nové Roli, která je součástí společnosti Thun 1794.

Cibulák a cibulový vzor – nejznámější dekor českého porcelánu

Cibulák a cibulový vzor – nejznámější dekor českého porcelánu

Granátová jablíčka, rozkvetlé chryzantémy, větve bambusu, poupata pivoněk a květy lotosu: to jsou nejpoužívanější motivy na porcelánu zvaném cibulák. V porcelánce v Dubí u Teplic se vyrábí od roku 1885 a v českých domácnostech patří k nejoblíbenějším. Ačkoli jsou na trhu stovky výrobků, žádný z nich nezdobí klasická cibule. Odkud se tedy vzal jeho zvláštní název?

Porcelán značky Thun – první ryze český porcelán

Porcelán značky Thun – první ryze český porcelán

Po „bílém zlatě“ v podobě nádherného křehkého porcelánu toužila Evropa od 13. století, kdy se první kousky objevily na stolech králů a knížat. První ryze český porcelán se začal vyrábět před dvěma sty lety. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánky, společně působící pod značkou Thun 1794.

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

#světovéČesko a slavný porcelán s cibulovým vzorem

Je to už bezmála 300 let, co se na evropských stolech poprvé objevil porcelán zvaný cibulák. Než se propracoval od tmavých odstínů k bílému podkladu a modrému zdobení, pár desítek let to trvalo. Postupně ale začal být tak oblíbený, že na jeho výrobě založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 280 let

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 280 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 280 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.

Expozice Holky z porcelánu  porcelánky Thun

Expozice Holky z porcelánu porcelánky Thun

Nahlédněte s námi pod pokličku výroby porcelánu a navštivte naši novou expozici Holky z porcelánu u největšího českého výrobce Thun 1794 a.s. v Klášterci nad Ohří.

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu

Porcelánová zastávka v Nové Roli – Návštěvnické centrum Thunu

V prostorách porcelánky Thun 1794 a.s. v Nové Roli byla otevřena tzv. Porcelánová zastávka – vstupní brána stávajícího Návštěvnického centra. Jedná se o expozici, kde se seznámíte se současnou produkcí porcelánky od samotné těžby kaolinu přes jednotlivé výrobní postupy, až po finální výrobky.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky