Úvod > Aktuality > Znáte naše geoparky?
Příroda

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Geoparky se zaměřují na ochranu území, jeho šetrné využívání a také na vzdělávání místních obyvatel a turistů o tomto území. Termín geopark označuje území se skalními útvary a nevšedním tvarem terénu s vysokým stupněm geologické rozmanitosti. Jeho součástí bývají staré lomy, které dokumentují vývoj neživé přírody, nebo zpřístupněné doly. Jeho úkolem je přispívat k osvětě a ochraně neživé přírody.
 

Geopark Krajina břidlice s pastvinami, dolinami a starými lomy

BřidliceZatím nejmladším geoparkem u nás je Krajina břidlice. Vznikla v polovině dubna 2022 a láká do krajiny s oblými zelenými pastvinami, hlubokými dolinami se starými řekami a potoky, krajinu lesů i osamělých skupin stromů v kopcích, které ukrývají staré lomy a doly. Geopark Krajina břidlice se nachází v Nízkém Jeseníku, jeho severozápadní okraj lemuje pohoří Hrubý Jeseník a na jihovýchodě sníženina Moravská brána.

krajina břidliceMezi nejatraktivnější lokality patří Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou, zpřístupněná důlní díla – Raabova štola v Zálužném u Vítkova a Flascharův důl u Oder nebo venkovní geologické expozice v Odrách a Vítkově. Pohornická krajina je protkána téměř stovkou kilometrů naučných stezek. Vedou kolem starých dolů, odvalů z odpadní břidlice, táhnou se po hřebenech náhorní plošiny Nízkého Jeseníku, kličkují po březích hlubokých údolí řek Odry a Moravice. Velmi zajímavé jsou také pozůstatky sopečné činnosti – těžbou odhalené lávové proudy a sopečné pumy vyskytující se volně v krajině. Pozorovat je můžem enapříklad v přírodní památce Velký Roudný, Uhlířský vrch nebo Venušina sopka.
 

Národní geopark Barrandien od Prahy až za Plzeň

tetínNárodní geopark Barrandien vznikl roku 2020 a nabízí všem zájemcům ucelený vhled do geologie a paleontologie, ale také na zoologické, botanické, archeologické, kulturní a historické souvislosti. Nový geopark se rozprostírá na území Středočeského a Plzeňského kraje, a také na teritoriu Hlavního města Prahy. Geopark odkazuje na Joachima Barrande, který tato území nejen probádal, ale ještě k tomu proslavil ve světě.

trilobitNa území nově vyhlášeného geoparku se nacházejí lokality starších prvohor uznávané po celém světě. Prostor geoparku odhaluje tajemství milionů let vývoje planety Země, jedná se o pestrou mozaiku geologických paleontologických zajímavostí. Profily a odkryvy nejsou tak masivní jako jinde na světě, ale jsou úžasně pestré a dobře dostupné na kole, pěšky, lodí, vlakem nebo dokonce tramvají.

Na území Geoparku Barrandien se nachází velkoplošná i maloplošná zvláště chráněná území (z toho je Národních přírodních rezervací 6, Národních přírodních památek 11, Přírodních rezervací 12, Přírodních památek 38, Evropsky významných lokalit 64, jedna biosférická rezervace UNESCO a 3 Chráněné krajinné oblasti – Brdy, Český kras a Křivoklátsko.


Národní geopark Královská Šumava připomíná zlaté časy

Geopark Královská ŠumavaNárodní geopark Královská Šumava vznikl v roce 2016 – na soutoku dvou zlatonosných řek a na vstupu do jejich údolí tradičního královského zlatorudného revíru – jako projekt místního spolku Českého svazu ochránců přírody Rejštejn. Titul národní obdržela oblast v roce 2022.

Představuje část jednoho z geologicky nejstarších území v Evropě, které od středověku podléhalo – jako hraniční území – přímo českému králi a o němž se v historii mluví jako o "Královském hvozdu". Branou geoparku je Rejštejn, prastaré město v hlubokém údolí (v nejhlubším bodu Národního parku Šumava) na soutoku dvou řek pod masivy centrální Šumavy (Otavy a Losenice), které leželo ve středu zlatorudného středověkého revíru, obývané pravděpodobně dávno před tím. Je to místo, kde před sto lety sedával Karel Klostermann a psal odsud o Šumavě.


Geopark v Českém ráji tvoří sedimenty mořského pobřeží

český rájÚzemí Českého ráje zahrnuje širokou škálu geologických fenoménů a představuje skutečnou geologickou učebnici. Oblast se začala geologicky vyvíjet v období druhohor, kdy se na dně křídového moře usazovaly písky a štěrky. Ve třetihorách byly pískovcové desky rozlámány vulkanickou činností, rozžhavené horniny ztuhly pod povrchem do kup a kuželů. Na zemský povrch působily přírodní síly – vítr, voda, mráz a slunce. Výsledkem je krajina s divokými skalami, sopkami, řekami, romantickými údolími, lesy, loukami a rybníky. Pískovcová skalní města jsou z geomorfologického hlediska labyrintem skalních věží, oddělených roklemi a soutěskami. Jsou to pozůstatky původně celistvého pískovcového skalního masivu – tedy písčitých sedimentů mořského pobřeží.

Geopark představuje nejen známá skalní města (Hruboskalsko, Maloskalsko, Prachovské skály, Besedické skalní město nebo Příhrazské skály), ale také zajímavé jeskyně, vulkanity, zkameněliny, vznik drahých kamenů i činnost vodní eroze.


Česko-bavorský geopark Egeria

svatošské skálySoučástí geoparku Egeria o rozloze 2500 čtverečních kilometrů je takzvaný oherský prolom, tedy propadlina, která je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Ačkoli nejmohutnější geologické projevy v ní ustaly před pěti miliony let, přetrvávají v ní tektonika, vulkanismus, vývěry termálních vod nebo i seismická aktivita. Geologickou pestrost území podtrhují ložiska hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů, výskyty vzácných nerostů a nesčetné minerální prameny. Mnoho míst je chráněno jako přírodní památky.

Pozornost přitahují zejména geologické a geomorfologické zajímavosti, jakými jsou hluboká údolí, nápadné skalní útvary i tajemná rašeliniště jako například Andělská Hora, Božídarské rašeliniště, čedičové varhany u Hlinek, Dyleň, Kladské rašeliny, Lazurový vrch, pískovna Horní Blatná, Přimda, Rotavské varhany, Smraďoch, Svatošské skály, údolí Ohře, viklan u Rybničné... a další.
 

Geopark Železné hory představuje otevřenou učebnici geologie

železné horyVe více než 600 milionů let dlouhé historii vznikla v Železných horách řada geologických jevů a tak je zde možné spatřit to, co byste na celém území České republiky hledali několik týdnů a ujeli tisíců kilometrů.

Například na Chrudimsku mezi ně patří poutní kostel v osadě Podskala stojící před strmou opukovou stěnou, pískovcové útvary Toulovcovy maštale, bývalé lomy na pískovec ve Škrovádu nebo opuková Střemošická stráň s trojbokým barokním sloupem Nejsvětější Trojice a mnoha chráněnými druhy rostlin a organismů. Některá místa jsou součástí naučných stezek. Najdete zde zkameněliny, zkamenělé pravěké mořské dno, Žulovou stezku a řadu dalších zajímavých míst.
 

Geopark s vojenskou minulostí najdete v Ralsku

RalskoGeopark Ralsko je ve své podstatě specifickým geoparkem. Jeho území se z převážné části nachází v územní jednotce jedné obce. Výjimečná je i příznivost reliéfu, který vybízí k návštěvě handicapované, nejen vozíčkáře, ale i rodiny s dětmi a kočárky případně seniory. Krajině paradoxně pomohlo zřízení vojenského prostoru, který zde byl 41 let. Území se uzavřelo okolnímu světu a místa, která vojska nechala ladem, si příroda obratem vzala zpět.

Nejvýznamnějšími přírodními památkami jsou Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou, Skalní divadlo s monumentální Skalní branou, vrch Stohánek se zbytky hradu, Široký kámen, s hnízdištěm výra velkého, Malý a Velký Jelení vrch, rašeliniště Černého rybníka s vodní plochou s lekníny bílými. Součástí oblasti geoparku Ralsko jsou přírodní rezervace Břehyně-Pecopala a Hradčanské rybníky s rašeliništi.


GeoLoci na Tachovsku je krajina s duší

český lesPark GeoLoci chce přilákat turisty na Konstantinolázeňsko, kde člověk dokázal využít minerální prameny, na Plánsko a Stříbrsko, kde zase fungují hornické spolky, ve Stříbře je dokonce i Hornický skanzen. Zajímavý je také například čedičový vrch Vlčí hora nebo lokalita Michalovy hory. Po mnoho desetiletí uzavřené hraniční pásmo horského hřbetu se zachovalými cennými přírodními stanovišti bylo vyhlášeno jako CHKO Český les.

Poznejte kouzlo krajiny, která ač byla svědkem řady historických událostí, zůstala nenarušená a zachovala si svůj jedinečný charakter dodnes. Seznamte se s osudy generací, kterým místní krajina byla domovem i zdrojem obživy, vydejte se po stopách bývalých obyvatel a objevte zbytky zaniklých obcí a zaposlouchejte se do šumu stromů, které po nich zbyly.
 

Horniny Podyjí najdete v Čížově

Národní park PodyjíSpráva Národního parku Podyjí vytvořila u návštěvnického centra v Čížově na Znojemsku geopark, který představuje 12 základních hornin nacházejících se na tomto chráněném území. Kameníci na nich vytvořili výbrusy tak, aby vynikla jejich struktura. Mezi exponáty nechybí například bítešská ortolula, kyselá vyvřelina typická pro skalní výběžky mezi Vranovem a Lukovem.

Před návštěvnickým centrem naleznete i řekou opracované žulové balvany z lokality Devět mlýnů nebo krystalický vápenec ze skalních výchozů mezi Hardeggem a Čížovem. Pozůstatky třetihorního moře z jihovýchodního okraje národního parku zastupuje například železitý pískovec.
 

Krajem Blanických rytířů...

podblanickoKraj blanických rytířů, Podblanicko, je místem oplývajícím přírodními krásami a bohatou minulostí. Území ceněné z přírodního, geologického i historického hlediska se nachází v centrální oblasti Čech, které leží převážně v okrese Benešov.

Geologický podklad Kraje blanických rytířů tvoří z velké části moldanubikum, které je nejstarším stavebním kamenem Českého masívu – okna do geologických základů střední Evropy. V jeho srdci tyčí se dvojvrší Velkého a Malého Blaníku, které dalo celému kraji jméno. Středem území geoparku od jihojihozápadu k severoseverovýchodu prochází systém geologických zlomů, zvaný Blanická brázda. Nejvýrazněji je propadlina Blanické brázdy vyvinutá mezi Miličínem a Řísnicí, kde dosahuje šíře 15 km. V okolí se vyskytuje červený pískovec, který dává charakteristickou barvu polím.
 

To nej z kraje pod Pradědem nabízí Geopark Jeseníky

jeseníkyNejzajímavější část hor a podhůří Jeseníků zaujímá Geopark Jeseníky. Rozkládá se na ploše zhruba tří tisíc kilometrů čtverečních a jeho cílem je představit hory pomocí příběhů propojujících zajímavosti, kulturu i historii Jeseníků.

Do geoparku spadají tyto oblasti: Hanušovická vrchovina, Hrubý JeseníkKralický sněžníkNízký JeseníkRychlebské horyZábřežská vrchovina a Zlatohorská vrchovina.
 

Geologické jevy na Jihlavsku osvětlí Geopark Vysočina

míchova skálaGeopark o rozloze 205 km2 ohraničují města Telč, Batelov, Horní Ves, Počátky, Panské Dubenky a Mrákotín. V krajině, kde se nachází Geopark Vysočina, naleznete řadu míst, která jsou z hlediska geologického vývoje cenná. Patří k nim například Míchova skála, Kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk, Mrhatina, činné ale i opuštěné lomy u Mrákotína, u Řásné, ve Vanově, Rácově a v Panských Dubenkách.

Symbolem národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice. Oblast je z geologického hlediska cenná zejména svou geomorfologií s vývojem skalních scenérií, rašelinišť a specifických biotopů na rozhraní magmatických hornin moldanubického plutonu a metamorfovaných hornin moldanubika a specifickými magmatickými strukturami.


Druhohorní tropické korálové útesy a další překvapení Geoparku Podbeskydí

beskydyGeopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na území 530 km2. Území je na severu ohraničeno sníženinou Oderské brány, na východě úbočím Palkovických vrchů na jihu prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a na západě úbočím Kojetínských vrchů. Jedná se o geologicky velmi pestré území na severozápadním okraji Karpatského oblouku budované převážně usazenými horninami jurského až křídového stáří. Na tomto poměrně malém území se můžete projít historií Země od dob, kdy Zemi vládli obří ještěři až do dnešních dnů.

Malebné území v podhůří Beskyd skrývá mnohá svědectví dramatických geologických dějů. Nalezneme zde trosky druhohorních tropických korálových útesů, mohutná souvrství hlubokomořských usazenin, pradávné podmořské sesuvy, stopy kontinentálního ledovce či sopečné horniny, které pronikly mořským dnem.


Geopark Broumovsko láká na příběh Země

BroumovskoBroumovský výběžek a celá Broumovská vrchovina je kraj neobyčejně krásný a zajímavý, s nevídaným přírodním i kulturním bohatstvím. Kdysi před stamiliony let v prvohorách tu byly rozlehlé tropické močály s bujnou vegetací, jejíž zbytky pod mohutnými nánosy písků a štěrků zuhelnatěly. Obrovské tlaky v zemské kůře vrstvy ztvrdlých hornin potom opět vyzdvihly z hlubin jako hřeben Jestřebích hor. Na konci prvohor zde vlivem horotvorných procesů zemská kůra pukla, a puklinou se valící žhavé magma ze zemských hlubin z řady burácejících sopek vytvořilo ostrý hřeben vulkanických Javořích hor. Ve třetihorách se místní kraj začal zase pozvolna ponořovat, až jej zaplavilo mělké moře, do kterého řeky přinášely obrovské množství jemného písku.

broumovskoPísek časem ztvrdnul v pískovec, a když pak zemské tlaky krajinu opět vyzdvihly a moře ustoupilo, zůstala uprostřed budoucího Broumovského výběžku mohutná vodopropustná pískovcová deska, miskovitě prohnutá jako pánev. A zdejší lidé tak dostali obrovskou zásobárnu výjimečně kvalitní pitné vody, která zajistila jejich domovy a hospodářství, napomohla jejich řemeslům a dobrému živobytí.

Naučnou stezku Broumovskem za příběhy Země tvoří čtyřicet informačních tabulek rozmístěných po celém Broumovsku – u Broumova, Meziměstí, Police nad Metují, České Metuje nebo Adršpachu a jinde. Jde například o lokality Hynčický lom, Heřmánkovické údolí, písník v Bohdašíně nebo lom u Alpské Vísky v Meziměstí.
Geopark Brd a Podbrdska

Geopark Brd a Podbrdska

Geopark Brd a Podbrdska na dole Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram představuje 20 velkorozměrových vzorků místních typických hornin a geologických zvláštností z různých období starohor a prvohor. Geopark bude slavnostně otevřen 18. 5. 2024.

Pasíčka – záchranná stanice a geopark

Pasíčka – záchranná stanice a geopark

Záchranná stanice, geopark a ekocentrum Pasíčka na okraji Železných hor. Najdete nás nedaleko Boru u Skutče. Geopark a cesta do pravěku, hlava T-Rexe, kostra dinosaura či model sopky a stezka suchou nohou mezi vodou. A samozřejmě záchranná stanice s expozicí hendikepovaných zvířat z naší přírody.

Geopark Barrandien – expozice pod širým nebem v Berouně

Geopark Barrandien – expozice pod širým nebem v Berouně

Využijte možnosti posedět v příjemném prostředí geoparku. Hlavním posláním expozice je seznámení s geologickou stavbou Barrandienu, a to i pro naprosté laiky.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Výlet do Skryjí a do Berouna za badatelem Joachimem Barrandem

Výlet do Skryjí a do Berouna za badatelem Joachimem Barrandem

Joachim Barrande [žoakim barand] (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) byl inženýr, přírodovědec, geolog a paleontolog. Do Čech přišel ve třiatřiceti letech a už je nikdy neopustil. Stal se celosvětově známým vědcem svým průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky je tvořen sedmi oblastmi, které disponují desítkami přírodních a kulturních památek, ale také nabízejí řadu služeb. Návštěvníkům je k dispozici rozsáhlá síť informačních center, která poskytují vyčerpávající informace o možnostech volnočasových aktivit a turistiky.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Geopark a arboretum v Krušných horách

Geopark a arboretum v Krušných horách

Geopark a arboretum jsou součástí vzdělávácího a rekreačního centra.

Národní Geopark Broumovsko

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Dům přírody Blaníku

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

Geopark kraj blanických rytířů

Geopark kraj blanických rytířů

Kraj blanických rytířů, Podblanicko, je místem oplývajícím přírodními krásami a bohatou minulostí. Území ceněné z přírodního, geologického i historického hlediska se nachází v centrální oblasti Čech, které leží převážně v okrese Benešov.

Geopark Deblov  – výlet na dno moře

Geopark Deblov – výlet na dno moře

Pokud rádi objevujete skrytá místa v přírodě, tak Vaší pozornosti by neměla ujít tato unikátnost prvohorního skalního masivu. Lokalita se nachází devět kilometrů jihozápadním směrem od Chrudimského vlakového a autobusového nádraží nedaleko vesnice Deblov, v obci Mladoňovice.

Geopark Krajina břidlice

Geopark Krajina břidlice

Poznejte krajinu s oblými zelenými pastvinami, hlubokými dolinami se starými řekami a potoky, krajinu lesů i osamělých skupin stromů v kopcích, které ukrývají staré lomy a doly. Geopark Krajina břidlice se nachází v Nízkém Jeseníku, jeho okraj lemuje Hrubý Jeseník a Moravská brána.

Pravěká stezka Stolany

Pravěká stezka Stolany

Objevujete rádi skrytá místa v přírodě? Pak se vydejte do Stolan. Mezi Stolany a Čejkovicemi je v lese ukrytý geologický poklad. Starý pískovcový lom odkrývá geologické bohatství.

Geologická expozice Geoparku Český ráj v Turnově

Geologická expozice Geoparku Český ráj v Turnově

Před Kamenářským domem u Muzea Českého ráje v Turnově vzniká geologická expozice Geoparku UNESCO Český ráj, jediného geoparku UNESCO v České republice.

Přírodní zahrada a geopark U Platanu

Přírodní zahrada a geopark U Platanu

Geologická expozice nabízí ukázky hornin z okolí města, keře, květiny a byliny, jezírko, hmyzí domky a všemu dominuje 180 let starý platan javorolistý. Jednotlivé exponáty označeny informační tabulí. Veškerou tvorbu i údržbu mají na starost studenti Gymnázia Chotěboř.

Chráněná krajinná oblast Železné hory

Chráněná krajinná oblast Železné hory

V roce 1991 byla za účelem ochrany nejcennější části Železných hor založena chráněná krajinná oblast. Zaujímá 284 km² nejvyššími vrcholy je Vestec a Spálava. Oblast se rozkládá kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou, táhne se dále na sever k Chrudimi a pokračuje také za Seč k Ronovu nad Doubravou.

Národní geopark Barrandien

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí vytvořila u návštěvnického centra v Čížově na Znojemsku geopark, který představuje 12 základních hornin nacházejících se na tomto chráněném území.

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě, z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy

Objevte Šumavu tak, jak ji znají jen ti, co tu žijí. Jděte tam, kam davy nechodí a pochopte ji v souvislostech. V malých skupinkách – s osobním doprovodem – o krajině, zvířatech, stromech, lidech a jejich příbězích – cestou necestou, starými lesy.

Geoadventures – exkurze s průvodci národním Geoparkem Ralsko

Geoadventures – exkurze s průvodci národním Geoparkem Ralsko

Vydejte se na exkurzy do přírody. V Geoparku Ralsko vás zavedou průvodci tam, kam značky nevedou. Takzvané „Geoadventures“ však nejsou jen tak ledajaké exkurze.

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Geopark Joachima Barranda rozprostírající se od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále vás zve k výletům, na kterých poznáte něco víc, než tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku a nechte se unášet příběhem...

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky