Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Tradice nejsou jen pro velké, vrátka do pestrého světa starých řemesel se na mnoha místech otvírají také pro děti. Nechali jsme si poradit od odborníků v jednotlivých krajích a nabízíme vám přehlídku míst, kde objevíte spousty zajímavostí a vyzkoušíte si i společné rodinné tvoření. Co vás čeká? Třeba maškary, rýžování zlata, porcelánová školička, venkovské statky, sladké obří koláče zvané frgály, psaní husím brkem, výroba křehkých vánočních ozdob nebo městečko, přezdívané Valašský betlém. Popadněte děti a jedem!

1. Praha a Národní zemědělské muzeum

Už si nevzpomínáte, kdy naposled jste byli v Národním zemědělském muzeu na Letné? Zajímá vás, co nového se v muzeu událo a co chystá? Možná vás překvapí pestrost a nápaditost jednotlivých expozic – například interaktivní Zemědělství, malý selský dvorek se slepicemi, kachnami, králíky a holuby, anebo expozice o vodě v krajině, v řekách i v lidských životech, kde se ve skleněných válcích dají zkoušet rozličné vlastnosti vody. Náramně se budete bavit i v expozici Gastronomie: děti si vyzkouší nakupování regionálních potravin, válení těsta, vykrajování vánočního cukroví nebo virtuální smažení bramboráků. A už jste se rozhlédli ze střešní zahrady s opravdovým políčkem a včelími úly? Prošli se expozicemi rybářství a myslivosti? A nechali jste ratolesti vyřádit v expozici Jede traktor, kde jsou k dispozici šlapací traktůrky a odrážedla se speciální dráhou, herní traktorový simulátor nebo trenažér Zetor Major, s nímž se dá jezdit po městě i orat pole? Pokud jen překvapeně vrtíte hlavou, pak je nejvyšší čas vypravit se do Prahy na Letnou. Kdykoliv, muzeum je otevřené celoročně kromě pondělí.
 

2. Středočeský kraj a Centrum řemesel Botanicus

Snad nikde jinde u nás si neprohlédnete tolik řemeslnických dílen jako v Centru řemesel společnosti BotanicusOstré u Lysé nad Labem. V kulisách půvabné historické vesnice objevíte dílny dráteníka, provazníka, mýdlaře či košíkáře, řezbáře, hrnčíře, loutkáře, papírníka či svíčkaře, je tu i pekárna, kovárna, brusírna kamene nebo výrobna perníků. Všechna řemesla se dají vyzkoušet, zároveň se dozvíte leccos o jejich historii a pochutnáte si na dobrotách vyrobených z toho, co poskytly zdejší ekologické zahrad. Nakoupíte tu i přírodní kosmetiku a další výrobky, na děti čeká i rýžoviště zlata, mincovna, nebo lukostřelnice. O další zábavu se postarají rozsáhlé bylinné zahrady – skrývá se v nich třeba bludiště nebo louky pro relaxaci. Otevřeno bývá od konce dubna do října.
 

3. Jihočeský kraj a Milevské maškary

Maškarní průvody patří především k masopustu, ale v jižních Čechách si je užijete i jindy. V Milevsku totiž mají Muzeum milevských maškar, mapující historii místních masopustních průvodů coby jedinečné národopisné tradice. Sídlí ve stejné budově jako Turistické informační centrum Milevsko a vedle přehlídky starých masek je k vidění řada dobových fotografií, tiskovin i dokumentární záběry z masopustních průvodů. Navíc tu najdete fotografický koutek, kde se můžete nechat zvěčnit ve vybrané replice maškarní masky, a výtvarnou dílničku pro děti. Milevské maškary patří k nejstarším doloženým masopustním tradicím v Čechách, maškarním ruchem město ožívá každoročně již od roku 1862 a muzeum můžete navštívit celoročně.
 

4. Plzeňský kraj a Muzeum techniky a řemesel v Kolovči

Máte-li kde starou babu, škaredou a zvetšelou, pošlete ji do Kolovče, oni vám ji přemelou; tento výrobní postup doporučuje básník Jan Neruda. Cimrmanovský vynález, tedy mlýn k přemílání starých bab na mladá děvčata, skutečně existuje a prohlédnete si jej na jediném místě na světě: v Muzeu techniky a řemesel v Kolovči. Soukromé technické muzeum předčí jiné podobné expozice jak počtem předmětů, tak perfektním popisem a uspořádáním. Prohlídka připomene desítky starých technik a řemesel, o kterých jste možná slyšeli od svých prarodičů. Uvidíte staré nářadí, přístroje a nástroje, navíc majitel pochází ze sedmé generace místní hrnčířské rodiny, takže někdy můžete sledovat výrobu keramiky přímo na hrnčířském kruhu. Otevřeno je od března do října, jindy po dohodě.
 

5. Karlovarský kraj, statek Bernard a Porcelánová školička

Uprostřed krajiny povrchových dolů a hnědého uhlí, pouhých deset minut od Karlových Varů najdete idylickou oázu klidu a místo jako z pohádky: Statek Bernard. Nejenže tu poznáte, jak se kdysi žilo na statku, jaká zvířata se chovala a jak se dařilo tradičním řemeslům, ale truhlařinu nebo výrobu svíček si dokonce lze vyzkoušet na vlastní pěst. S dalšími činnostmi vás seznámí moderně a hravě pojaté Fotomuzeum řemesel, nechybí ani herna plná Lega a interaktivní skautská výstava se spoustou neobvyklých aktivit pro malé i velké, od uzlování přes houpavou kánoi až po tajuplný noční les s plápolajícím ohněm. Obdivovat můžete také sbírku historických kočárů včetně panských barokních saní, pravidelně se tu pořádají jarmarky, trhy, akce pro děti a koncerty. A kdybyste se náhodou chtěli seznámit s tradicemi výroby porcelánu, přidáme jako bonus ještě jeden tip: zastavte se s dětmi v Porcelánové školičce v porcelánce Thun 1794. Obě místa jsou otevřená celý rok.
 

6. Ústecký kraj a hornické památky Krušnohoří

Kdo hledá program pro rodinu nikoli na jediný den, ale třeba na týden nebo dva, může se vydat do Severozápadních Čech. Zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO probudil zájem o řadu technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů. Navštívit můžete například Jáchymov se starou královskou mincovnou, kde se od roku 1519 razily stříbrné jáchymovské tolary, štolou č. 1 (možné navštívit o prázdninách každý den) a dolem Svornost, který není přístupný. Na řadu stop po rýžování a hlubinné těžbě cínových rud narazíte v okolí Horní Blatné; pozoruhodné jsou zejména Vlčí jámy na Blatenském vrchu, důl Červená jáma a podzemí dolu Mauritius na Hřebečné anebo Blatenský vodní příkop, vybudovaný v 16. století jako přivaděč vody pro cínové doly. V Krupce láká k prohlídce štola Starý Martin, na jejíž prohlídku můžete v létě vyrazit každý den. Zajímavým místem je i Měděnec a hornická krajina na vrchu Mědník. Na jeho úbočí lze najít pozůstatky asi osmdesáti větších i menších štol a jam z 15. až 19. století, dokládajících různé způsoby těžby železných a měděných rud.
 

7. Liberecký kraj a perličkové ozdoby Rautis v Poniklé

V Poniklé na Liberecku se už více než sto let vyrábějí vánoční ozdoby ze skleněných foukaných perliček. Jejich výroba je zapsaná na seznamu UNESCO – a s dětmi můžete nejenom navštívit manufakturu Rautis a sledovat celý proces výroby od ručního foukání přes stříbření a barvení až k samotné montáži, ale dokonce vyzkoušet vlastní šikovnost v kreativní dílně. Pod vedením lektorek si děti mohou vyrobit jednodušší ozdobu, případně tvořit podle vlastní fantazie. Manufaktura je otevřená celoročně a v dílně se platí pouze za spotřebovaný materiál, pobyt není časově omezen.
 

8. Královéhradecký kraj a středověká klášterní písárna v Broumově        

Jedním z největších lákadel pro děti na Královéhradecku je Broumovský klášter, kde společně – a interaktivně – můžete poznávat tradice písemnictví. Klášter nabízí programy přímo zaměřené pro děti s prohlídkou klášterní knihovny a návštěvou středověké klášterní písárny. V replice středověkého Skriptoria se dozvíte, jak vypadala práce písařů, a můžete vyzkoušet opis textu husím brkem a inkoustem. Poté se lze posunout v čase a společně prozkoumat vynález knihtisku a pomocí šablon a liter vyzkoušet tisk na replice středověkého knihtiskařského stroje. Klášter je otevřený celoročně, termíny speciálních prohlídek si ale musíte vyhledat v kalendáři akcí.

9. Pardubický kraj a Muzeum řemesel v Letohradě

Bezkonkurenčně největší muzeum řemesel v České republice je Muzeum řemeselLetohradě. Sídlí v památkově chráněném barokním areálu a nabízí přehlídku desítek řemesel a živností z let 1840–1930. Kromě známých profesí tu objevíte nejenom řemesla téměř neznámá, ale také vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnici se třemi funkčními katry nebo sto let starou školní třídu. Na prohlídku si vyčleňte dostatek času, muzeum je opravdu velmi rozsáhlé, po prohlídce pak můžete posedět ve stylové restauraci. Otevřeno je celoročně (některé expozice).
 

10. Vysočina a Centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem

Ráj poznání pro malé i velké, to je oblíbené centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem. O letních prázdninách je otevřeno každý den od 9:30 do 17:30 hodin. Chcete si vyzkoušet různá řemesla ve starobylých chaloupkách? Nakouknout do panského bydlení? Anebo se dozvědět, jak se správně starat o naši planetu? V pečlivě rekonstruovaném velkostatku se zábavnou formou seznámíte s životem předků, našimi tradicemi, řemesly a kořeny, ale také s budoucností, ekologií a ochranou životního prostředí. Podíváte se do stolárny, kovárny, zelené lékárny, pivovaru, na interaktivní expozici o využití zemědělské půdy a také do Horácké vesničky. Každá chaloupka představí jedno z tradičních řemesel: je tu domek tkalce, babky kořenářky, včelaře, hrnčíře a mlynáře. Kromě toho ve mlýně ochutnáte pečené buchty, nahlédnete do babiččiny zahrádky s domácím zvířectvem a dokonce tu objevíte i jezdecký areál s farmou. Otevřeno je od května a září, mimo sezonu ale probíhají nejrůznější akce.
 

11. Jihomoravský kraj, skanzen Strážnice, kolo a voda

Hledáte hezký cíl pro rodinný výlet plný tradic na jižní Moravě? Vydejte se do skanzenu ve Strážnici. Kromě obyčejných prohlídek si můžete užít řadu akcí, které přibližují lidové zvyky ze Slovácka v průběhu celého roku, od počátku postního období přes Velikonoce a stavění máje, dožínky, poutě a podzimní sklizeň až po advent a Vánoce. Před návštěvou si můžete na webu skanzenu stáhnout pracovní listy, s dětmi obejít jednotlivá stanoviště a své znalosti nakonec vyzkoušet v závěrečném testu. Skanzen má otevřeno od května do října a v době akcí. V hlavní sezoně návštěvu Strážnice skvěle doplní třeba výletní plavba po Baťově kanálu anebo projížďka po cyklostezce lemující jeho břehy. Pro adrenaliňáky je tu Trail of Life, skvěle najíst s dětmi se dá v Bukovanském mlýně.
 

12. Olomoucký kraj a zlatá horečka ve Zlatých Horách

Proměňte se ve starodávné zlatokopy a podlehněte zlaté horečce! Nemusíte cestovat nikam daleko, stačí se vydat po cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic. Kousek od silnice leží malebné Údolí Ztracených štol. Před časem tu vyrostl středověký hornický skanzen s replikou dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji. V mlýnici uvidíte drcení zlaté rudy, při troše štěstí si kousíček zlata odnesete domů jako suvenýr. Kromě toho se projdete kolem původního kanálu, objevíte místo, kde voda teče do kopce, a prohlédnete si také hornickou osadu. V dřevěném srubu uvidíte ukázky tradičních domácích řemesel, poblíž stojí dřevěná strážní věže, která je přístupná a slouží jako vyhlídka, a také závodiště se soutěžními klajmy. To ožívá při každoročních soutěžích v rýžování zlata. Skanzen je otevřený od května do října, na procházku se sem ale můžete vypravit kdykoliv.
 

13. Moravskoslezský kraj a procházka Štramberkem

Ve Štramberku, horském městečku rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století. Díky nim se Štramberku přezdívá Valašský betlém a idylicky vypadá zejména v zimě, pod sněhem. Až si prohlédnete lidovou architekturu, která směle konkuruje kdejakému skanzenu, i zříceninu hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba, sejděte na náměstí. V některé z mnoha kaváren, cukráren a pekáren ochutnejte Štramberské uši, zvláštní pečivo z medového kořeněného těsta, a nechte si od místních vyprávět pověst, proč vypadá právě takhle. Na náměstí také objevíte muzeum malíře Zdeňka Buriana a nenechte si ujít Muzeum Šipka s expozicí archeologie a geologie. K vidění tu je zmenšený model Šipky, prý téměř k nerozeznání od skutečné jeskyně Šipky na kopci nad městem.
 

14. Zlínský kraj, skanzen v Rožnově pod Radhoštěm a frgálová manufaktura

Kdo chce poznat laskavý a přitom drsný život malebného Valašska na přelomu 19. a 20. století, měl by se vypravit do Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. Podobně jako jinde i tady platí, že skvělou příležitostí pro seznámení se starými zvyky, tradicemi a řemesly jsou především akce. Odehrávají se jich tu během roku desítky, a tak si hlídejte kalendář! Pokud jste se podobně jako do Valašska zamilovali do frgálů, obřích koláčů, můžete si je koupit přímo ve skanzenu – anebo ještě lépe se je naučit péct. Kde jinde než v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, kde pořádají pravidelné kurzy pečení frgálů. Vezměte s sebou nejenom děti (organizátoři tvrdí, že kurz je vhodný pro děti přibližně od čtyř let), ale i jedlíky, kteří vám tu dobrotu pomohou sníst: pravý valašský frgál totiž v průměru měří 30 centimetrů a váží přes půl kila!
Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Zažijte atmosféru středověké vesnice a vyzkoušejte si tradiční řemesla, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 m² a více než 7000 exponáty patří k nejobsáhlejším svého druhu v České republice. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. Od roku 2016 muzeum nabízí novou expozici keramiky.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje 89 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Statek Bernard

Statek Bernard

Statek Bernard v Královském Poříčí leží uprostřed světoznámého lázeňského trojúhelníku, pouhých 10 minut autem od Karlových Varů. Najdete zde mini zookoutek, herničku kostičku pro děti, muzeum řemesel, masážní studio a samozřejmě restauraci a penzion.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.

Štramberské uši

Štramberské uši

V malebném městečku Štramberk, které se rozkládá v předhůří Beskyd a které je známé typickou věží nazývanou Štramberská trúba, se peče jedna z nejzajímavějších krajových specialit – Štramberské uši. Cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, se peče na památku dávné válečné události.

Středověké skriptorium v broumovském klášteře

Středověké skriptorium v broumovském klášteře

Broumovský klášter nabízí po ceIý rok interaktivní prohlídky repliky středověké klášterní písárny spojené s prohlídkou klášterní knihovny, zážitkem spojeným s výrobou barev, ručního papíru, knihtiskem, nebo vazbou knih. Všechny dílny pojí jedno pro kláštery tak typické téma – vznik knihy.

Další aktuality

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Vesmírná sága Star Wars / Hvězdné války je s námi už bezmála padesát let. Epizoda IV – Nová naděje měla premiéru v roce 1977 a od té doby filmovým fanouškům nabízí nevídanou podívanou plnou vesmírných lodí, fantastických postav a soubojů se světelnými meči. Všichni fanoušci kultovní filmové série Star Wars mohou slavit také každý rok 4. května: datum a slovní hříčka May the 4th be with you, v překladu Ať tě 4. květen provází, je mírnou úpravou legendárního sloganu mistra Yody May the force be with you / Ať tě provází síla. Z fanouškovského svátku se postupně stal oficiální den Hvězdných válek / Star Wars Day.
Zážitky

Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů nejen s ohnivou vatrou, ale také třeba na hradech a zámcích.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Už ho nesou! v Trutnově 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Za kováři na Šlakhamr 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Kmotra smrt na hradě Sovinec 2024, Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

1. máj: tipy na místa, která se na státní svátek otevřou dokořán

Na státní svátek 1. května na všechny zvídavé turisty a milovníky památek čekají mimořádné prohlídky, běžně nepřístupné historické budovy anebo slavnostní otevření letní sezóny! Udělejte si na státní svátek pěkný výlet a prožijte neopakovatelné zážitky!
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky