Úvod > Aktuality > Zahájení turistické sezóny 2016 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Zahájení turistické sezóny 2016 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Vydáno 15. března 2016 Památky
Vyberte si podle toho, co vás víc láká. Přitahují vás půvabná historická města? Pak vás zveme na velké městské slavnosti s průvody a originální zábavou. Líbí se vám české hrady a zámky? Proč tedy nebýt u toho, až se po zimě poprvé otevřou jejich dveře? Máme pro vás i překvapení v podobě zahájení sezony ve vojenské pevnosti, závody dračích lodí nebo prohlídky zámků s květinovou výzdobou. Milovníci techniky se mohou těšit na zákulisí historického divadla nebo výtah pro císaře Františka Dobrotivého. Takže kam se vydat dřív?

Dveře hradů a zámků po zimě dokořán

Hrad KostVětšina českých hradů a zámků přivítá první návštěvníky během velikonočního víkendu. Tak například na hradě Kost máte možnost od 25. do 28. března navštívit velikonoční prohlídky, které jsou zaměřené na zvyky a obyčeje. Stranou nezůstává ani hrad Křivoklát, který opět navštíví knížecí rodina. Velký řemeslnický jarmark bude v prostorách celého dolního nádvoří od 25. do 27. března, ve vnitřních prostorách dolního hradu. Uvidíte mnoho zručných řemeslníků při práci, kejklíře, hudebníky a nebude chybět ani divadlo. Velikonoční brána hradu se otvírá od 10 hodin a zavře se v 17 hodin.

SlatiňanyMáte rádi koně? Pak musíte na zámek Slatiňany, kde bude od 25. do 28. března k vidění vzácná relikvie - kopyto klisny Zoedony, se kterou hrabě Kinský získal jako první zahraniční vítěz Velké národní liverpoolské. Ve stejném termínu vás čekají i prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem Grabštejnem s kostýmovanými průvodci. Milovníci techniky pozor! Nenechte si ujít (25. – 28. 3.) mimořádné prohlídky technického zázemí  osobního výtahu a sklepů na zámku Zákupy. Výtah nechal vybudovat císař František Dobrotivý. Na zámku Ratibořice proběhne poslední březnový víkend jubilejní desátý ročník prodejní výstavy užitkové a dekorativní keramiky z dílny Petry Bláhové. Výstava, doplněná nápaditými květinovými dekoracemi, se bude konat v běžně nepřístupných prostorách barokních zámeckých sklepení.

Na Velký pátek se otevře také zámek v Tovačově s charakteristickou „Spanilou věží“ a zůstane otevřen až do Velikonočního pondělí. Zábavně naučný doprovodný program k velikonočním svátkům s ukázkami různých řemesel a velikonočních technik nabídne od 26. do 28. března hrad Helfštýn.
 

Kamélie, tulipány, amarylis - květiny nejen na prohlídkových trasách

AmarilisNa některých zámcích se kasteláni rozhodli přivítat jaro pomocí něžných květinových aranžmá. Tak například ve Velkém skleníku Květné zahrady v Kroměříži si až do 28. března můžete prohlédnout výstavu téměř staletých kvetoucích rostlin kamélií. Od pátku 25. března až do Velikonočního pondělí vypukne na zámku Buchlovice Tulipománie. K vidění bude opět na 50 druhů řezaných tulipánů včetně vzácného typu žíhaných Rembrandtových tulipánů.

Květinovou výstavu Jaro s tulipánem bude v reprezentačních sálech hostit od 26. do 3. dubna zámek Bučovice. Zámek Třeboň zve od 9. do 17. dubna na prohlídku zámku, kde bude současně naaranžována květinová výstava Amarylis na zámku.
 

Technické zázemí divadla nebo podzemní chodby pevnosti?

Mnichovo HradištěKdo má rád divadlo, ten by se o Velikonocích (25. – 28. března) měl vypravit na zámek Mnichovo Hradiště. Zámecké divadlo můžete navštívit v rámci běžných prohlídek, ale během prodlouženého víkendu se můžete navíc seznámit s jeho zákulisím a dobovou jevištní technikou. Pokud se sem nedostanete o Velikonocích, výjimečná prohlídka se bude opakovat ještě 17. 4. 2016.

Během prvního dubnového víkendu, v sobotu 2. dubna, bude slavnostně zahájena turistická sezona v pevnosti Josefov. Pevnost s rozsáhlým systémem podzemních chodeb z konce 18. století se sice nikdy nezapojila do žádného boje, ale císaře Josefa II. přesto stála 10,5 milionu zlatých. Buďte u toho, až bude na bastionu vztyčen prapor, pevnostním městem projde slavnostní průvod a na závěr budou slavnostně předány klíče od podzemí. Korunou oslav budou ukázky z prusko-rakouské války, od které letos uplyne 150 let.
 

Slavností zahájení sezóny na vodě, písku i v minulosti

Dračí lodě LipnoKdo má rád vodu, lodě a léto, může být v sobotu 21. května svědkem zahájení letní turistické sezóny na Lipně. Kromě bohatého doprovodného programu se soutěžemi pro malé i velké se můžete těšit i na strhující závod dračích lodí, určený pro širokou veřejnost. Závodit nebo se přijít podívat může úplně každý. Podmínkou účasti je sestavení posádky dvaceti pádlujících, bubeníka a kormidelníka, v každé však musí pádlovat minimálně čtyři ženy. Je jedno, zda se dají dohromady kolegové z jedné firmy, parta přátel, sportovní klub, velká rodina nebo obyvatelé stejné obce – všichni mohou bojovat o titul dračích králů Lipenské přehrady!

O víkendu 13. a 15. května 2016 se odehraje Cipískoviště, slavnostní zahájení letní turistické sezóny v Písku, u kterého kromě divadel, koncertů a prohlídek muzea či historické elektrárny už několik let nesmí chybět hrátky s pískem. Nábřeží řeky Otavy ozdobí galerie obřích a drobných pískových soch, kterou můžete po libosti doplňovat vlastními díly. Pokud to nestihnete v květnu, nezoufejte! Sochy zůstanou u řeky Otavy k vidění i během léta, dokud je nezničí déšť a vítr.

Kutná HoraK městům, která mají o příliv nadšených návštěvníků postaráno celý rok, patří Kutná Hora. Přesto i tady každý rok chystají velkolepou historickou slavnost, kterou je Královské stříbření Kutné Hory. Letos se koná 25. a 26. června a je jakýmsi oficiálním zahájením letní sezóny. Má podobu působivé gotické slavnosti s historickými průvody, jarmarky, rytířským turnajem, hudbou a tancem. Můžete ji  dokonce můžete prožít stylově v historických kostýmech – a věřte, že pak si báječnou středověkou atmosféru užijete dvojnásobně!
Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Tovačov

Zámek Tovačov

Tovačovský zámek je velmi cennou památkou. Za svou podobu vděčí zejména dvěma významným rodům, které jej vlastnily od 14. do 16. století: Tovačovským z Cimburka a pánům z Pernštejna.

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Cipískoviště 2018 v Písku

Cipískoviště 2018 v Písku

Letní turistická sezóna v Písku začíná – přijeďte si hrát s pískem! Obří pískové sochy budou v Písku stavěny v roce 2018 již jedvanácté.

Královské stříbření Kutné Hory 2018

Královské stříbření Kutné Hory 2018

Gotická slavnost, připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora se koná 23. a 24. června 2018. Staňte se součástí tradiční gotické slavnosti připomínající slávu královského horního města!

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Nechte se unést zpět do historie, časem zpátky do doby císaře Josefa II. při romantické prohlídce tajuplných podzemních prostor osvětlených svícemi. Dobu barokní pevnosti na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe dokreslí originály soch Matyáše Bernarda Brauna, pocházející z jaroměřského náměstí.

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Díky letošní rekonstrukci (2018) je hrad otevřený jen část týdne.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění ve své celé kráse.