Úvod > Aktuality > Krakonoš: démon, pohádkový dědeček i předloha Tolkienova čaroděje Gandalfa
Zážitky

Krakonoš: démon, pohádkový dědeček i předloha Tolkienova čaroděje Gandalfa

Poslechněte si audio verzi článku
Krkonošské pohádky z televizních Večerníčků a další filmové pohádky a příběhy, staré mapy, pohádkové muzeum, sochy, hotely a dokonce i pivovar: to jsou místa, kde se můžete setkat s Krakonošem. Prastarý vládce Krkonoš se dokonce stal předobrazem pro čaroděje Gandalfa z Hobita a Pána prstenů.
Jeden jako druhý: Ian McKellen a čaroděj Gandalf
František Peterka a pán hor Krakonoš
Bájného pána našich nejvyšších hor Krkonoš si většina představí tak, jak ho zná z Krkonošských pohádek. Starší vousatý muž bafající z fajfky, v dlouhém plášti, s širokým kloboukem a holí v ruce: to byl dokonalý Krakonoš v podání herce Františka Peterky. Jediný hraný seriál v historii televizních večerníčků, které jsou jinak výhradně animované, se natáčel od roku 1974 do roku 1984 a má dvacet dílů. Natočila ho režisérka Věra Jordánová podle scénáře Boženy Šimkové. Autorkou námětu byla Marie Kubátová, která vymyslela postavu lakotného Trautenberka.
 

Zákulisí Krkonošských pohádek

Předlohou pro Trautenberka byli Trauttenbergové z Trauttenbergu, starý německý šlechtický rod, který vlastnil polnosti a usedlosti v Podkrkonoší a kolem Jilemnice. Krakonoš má předlohu mnohem podivnější: jeho první vyobrazení pochází z mapy Slezska, kterou v 16. století zhotovil vratislavský kartograf Martin Helwig. Místo vousatého pána přes kopce přechází mytická bytost s kopyty, čertovským ocasem, parohy a nezbytnou holí. Aby všem bylo jasné, s kým mají tu čest, pod zjevením ze středověkých legend je uvedeno staré Krakonošovo jméno Rübenzahl.

Setkat se s ním můžete tváří v tvář, ani nemusíte listovat ve starých mapách: cestu do Krkonoš si naplánujte přes Trutnov. Krakonoš ve své prapůvodní podobě stojí v Krkonošské ulici uprostřed kruhového objezdu u Tesca.
 

Krakonoš mění podobu

V dalších staletích Krakonoš měnil jména i podobu. Z Rübenzahla se stal Rubical, Ribenzall a počeštěný Rýbrcoul, v některých příbězích vystupoval jako Hrubykal a také Zlatohlav, Krákora, pan Johannes či pan Jan z Hory. Nakonec se ze zákeřného a náladového démona, který na sebe brával zvířecí a strašidelné podoby, lidi občas neprávem ztrestal a ubližoval nevinným, stal český pohádkový Krakonoš. Poprvé prý tohle jméno použil spisovatel a dramatik Václav Kliment Klicpera v roce 1824 v básni Krkonošská kleč.

Urostlého muže v dlouhém plášti s plnovousem a kloboukem zdobeným sojčím pírkem, který hájí spravedlnost, pomáhá ubožákům a zahání zlé nemoci, potkáte v Krkonoších téměř na každém kroku. Velký Krakonoš odpočívá třeba v expozici Pohádkové Krkonoše v informačním centru Rýchorka ve Svobodě nad Úpou.

Trutnově je pivovar a hotel  Krakonoš a Krakonošova kašna, nad Úpskou jámou se rozkládá Krakonošova zahrádka, lavinové pole na jihozápadním úbočí Sněžky se nazývá Krakonošova rukavice, a v Jilemnici nebo ve Špindlerově Mlýně v zimě staví Krakonoše ze sněhu. Existuje i hřiště Krakonošův palouček, Krakonošova vyhlídka či rozcestí Krakonošova snídaně, a s pánem Krkonoš se samozřejmě setkáte také na nejrůznějších výstavách a při akcích na sněhu i v létě. Zkrátka Krkonoše jsou hory, kde je Krakonoš doma.
 

Jak se z Krakonoše stal Gandalf?

Někdy kolem roku 1925 namaloval německý výtvarník, ilustrátor a spisovatel Josef Madlener (1881–1967) svůj nejslavnější obraz, Der Berggeist, Duch hory. Pohlednice s dobráckým pánem hor, silně připomínajícím ochránce Krkonoš, se dostala do rukou britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Koupil si ji prý na dovolené ve Švýcarsku a na papírový obal si tehdy napsal poznámku „the origin of Gandalf“, tedy Gandalfův původ. Tak se stařec s dlouhým vousem a velkým kloboukem stal inspirací pro slavného čaroděje Gandalfa, kterého zná díky Hobitovi a Pánovi prstenů celý svět.
Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Romantické a zároveň drsné Krkonoše inspirují filmaře od dob, kdy vznikaly první černobílé filmy, až do současnosti. Odehrávají se tu například komedie Krakonoš a lyžníci, Sněženky a Machři, Homolka a Tobolka nebo S tebou mě baví svět. Naopak tvrdou a nekompromisní tvář zimní přírody filmaři využili v dramatu Synové hor o legendárním lyžařském závodu, při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

Vydejte se s Kudy z nudy do Krkonoš! Seznámíme se s naším nejstarším národním parkem, podíváme se až na vrcholky hor do vzácné přírody, svezeme se cyklobusy a představíme vám i pár zajímavých novinek. Navíc poradíme, co podniknout v Krkonoších s dětmi a kam se vydat, když nechcete potkat davy turistů. Objevujte Krkonošský národní park a Krkonoše jinak!

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Hobit a Pán prstenů v Česku aneb místa z románů pana Tolkiena

Hobit a Pán prstenů v Česku aneb místa z románů pana Tolkiena

Nebýt anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena, neznali bychom Hobita, Pána prstenů ani fiktivní kontinent Středozem, kde se jeho díla odehrávají. Na portálu Kudy z nudy tu a tam o některých místech píšeme, že připomínají místa z Tolkienových knížek. Která to jsou a kde je najdete?

7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech

7 věcí, které nevíte o… neobyčejných a kuriózních betlémech

Tradici stavění betlémů založil v roce 1223 František z Assisi. U své poustevny u italské vesnice Greccio oslavil narození Ježíše Krista tak, aby se do něj mohli zapojit všichni: bratři františkáni, děti i dospělí, kteří chodili poslouchat jeho kázaní, zvířata i okolní příroda. Vybudoval symbolický chlév s jesličkami, do kterých položil na slámu sošku milostného Jezulátka, k němu postavil živého vola a osla a společně s lidmi z okolí oslavili narození Spasitele noční mší svatou.

10 tipů na výlety do zimních měst aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do zimních měst aneb ve stínu i na výsluní

Zimní dovolená na horách – existuje něco lepšího? Na portálu Kudy z nudy najdete přehled lyžařských středisek, sněhové zpravodajství, osvědčené lyžařské školy pro děti i dospělé i tipy, jak ušetřit a jak si užít co nejvíc zábavy za co nejméně peněz. Utajeným pokladem však zůstávají krásná horská městečka s poklidnou atmosférou, a přitom plná útulných kaváren a dalších zajímavostí.

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

V informačním centrum ve Svobodě nad Úpou se nachází expozice krkonošských skřítků a pohádkových postaviček. Uvidíte zde Krakonoše a jeho pomocníky, pána z Trautenbergu, pohyblivý Čertův mlýn, Zlatodůl, Věštírnu, Trutnovského draka s rytířem Albrechtem a mnoho dalších. Galerie malířů Krkonoš.

Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu

Prozkoumejte kouzelné skalní město v Adršpachu

Návštěva Adršpašských skal je pro každého nezapomenutelným zážitkem. Pískovcové masivy pnoucí se do výšky mnoha desítek metrů dávají prostor lidské fantazii. Spolu s Teplickými skalami tvoří největší a nejdivočejší skalní komplex ve střední Evropě. Přijeďte se projet na lodičce po romantických jezírcích a objevte zdejší kouzelná zákoutí.

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Ideální cíl dovolené, kde si užijete pěší i cyklistické výlety, v zimě lyžování a v létě vodácké výlety, to je Královéhradecký kraj. Vybírat si skutečně je z čeho: žádný jiný region na svém území nemá rozsáhlé nížiny Polabí a současně nejvyšší českou horu Sněžku (1603 m).

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

Tradice: jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Tradice: jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních

V parku hotelu Krakonoš byla obnovena tradiční pohádková cesta, která je tvořena pískovcovými sochami na motivy známých pohádek. Vše se nachází v klidném přírodním prostřední, které přímo vybízí k aktivnímu odpočinku a poučení.

#světovéČesko a Petrovy boudy v Krkonoších: moderní architektura a horské chaty

#světovéČesko a Petrovy boudy v Krkonoších: moderní architektura a horské chaty

Představte si krkonošskou horskou boudu, kde otevřete masivní dřevěné dveře a vstoupíte společně s portálem Kudy z nudy ze sněhových závějí a fičícího větru do útulného světa. V krbu praská oheň a na stole už na vás čeká horký grog. I v Krkonoších se ale staré dřevěné boudy mění: některé navždy zmizely, jiné se modernizují a dokonce se staví nové.

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Krkonoše na běžkách – z Harrachova na Labskou louku a kolem Mumlavy

Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.

Krakonoš – bájný vládce a ochránce hor

Krakonoš – bájný vládce a ochránce hor

Vládce, ochránce, démon či bájný duch. To vše spatřují staré mýty a legendy v postavě Krakonoše, který podle pověstí dohlíží na horskou krajinu našich nejvyššího hor, drží ochranu nad její přírodou, obyvateli i návštěvníky. A bedlivě sleduje ty, kteří chtějí nekalými úmysly horám uškodit.

Socha Krakonoše v Trutnově

Socha Krakonoše v Trutnově

Bronzovou sochu Krakonoše uvidí všichni řidiči a jejich spolujezdci při vjezdu či výjezdu z města. Na kruhovém objezdu před výpadovkou na Pec pod Sněžkou stojí od roku 2013 podobizna vládce hor v podobě pohanského boha. Jedná se o dílo sochařky Pauliny Skavové.

Muttichovy němé značky – unikátní turistické značení v Krkonoších

Muttichovy němé značky – unikátní turistické značení v Krkonoších

Krkonošskou raritou, kuriozitou i kulturním dědictvím jsou Muttichovy značky. Nikde jinde v Evropě a patrně ani na světě se nic podobného nepoužívá. Jméno, údaje o vzdálenosti ani času na nich nenajdete, jen na jejich dolním okraji „němých značek“ objevíte šipky. Ty prozrazují směr k nejznámějším krkonošským boudám, osadám, rozcestím i k přírodním útvarům.

Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Skalní město Adršpach láká k procházkám i v zimním období

Prohlédněte si nejdivočejší skalní město střední Evropy – brány skalního města v Adršpachu jsou aktuálně otevřené! Mezi nejznámější skalní útvary patří Homole cukru, Milenci, Starosta a Starostová, Krakonošův zub a mnoho dalších. V zimních měsících, kdy mohou být díky sněhové nadílce ztížené podmínky, se udržuje pouze část prohlídkového okruhu, tzv. "Stará partie" k Velkému vodopádu. Procházka fascinující přírodou mezi malebnými skalními útvary vás přes zimu vyjde jen na 130 korun. Přijeďte si užít zimní atmosféru skalního labyrintu.

Krakonošovo tajemství: 10 tipů na výlet do míst, kde se natáčela nová vánoční pohádka

Krakonošovo tajemství: 10 tipů na výlet do míst, kde se natáčela nová vánoční pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Krakonošovo tajemství. Ačkoli se může zdát, že se v pohádce objeví místa převážně ze severočeského regionu, není tomu tak. Pohádka byla natáčena na různých místech po celém Česku. Kde všude budete příběhu na stopě vám prozradí Kudy z nudy.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

#světovéČesko a rašeliniště v Krkonoších, na Šumavě anebo v Alpách

#světovéČesko a rašeliniště v Krkonoších, na Šumavě anebo v Alpách

Tajuplná díky své odlehlosti i nedostupnosti a opředená řadou mýtů: to jsou rašeliniště. Po některých se pohodlně projdete po dřevěných chodníčcích, do jiných se nikdy nedostanete: o to se postará podmáčená půda a hloubka až deset metrů. Kde najdete ta největší, nejhezčí a nejzajímavější?

#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku

#světovéČesko a Tesařovská kaple v Kořenově: stavba, která má dvojče v Rakousku

Kořenov v Jizerských horách zná každý, kdo se někdy vydal na výlet ozubnicovou železnicí z Tanvaldu do Kořenova, do osady Jizerka nebo k rozhledně Štěpánka. Ti všichni také znají Tesařovskou kapli: půvabná drobná stavba shlíží na Kořenov z mírného návrší a je vidět už z dálky. Jak došlo k tomu, že téměř identická kaple vznikla i v rakouském Dornbirnu?

#světovéČesko a údolí Bílého Labe: lesy, vodopády a všechny krásy Krkonoš

#světovéČesko a údolí Bílého Labe: lesy, vodopády a všechny krásy Krkonoš

Když se ze Špindlerova Mlýna vydáte do údolí Bílého Labe, čeká vás poklidná procházka podél kouzelné horské říčky. Řeka je tu čistá, živá a zpívající, hopsá po vodopádech a kaskádách, k další cestě vybízejí krásné výhledy na Kozí hřbety, Stříbrný hřeben a další krkonošské vrcholy. Když jejich vábení neodoláte, za pár hodin dorazíte až k pramenům!

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka se rozprostírá v horní části Úpské jámy a tvoří ji volně vymezený prostor travnatého terasovitého svahu pod skalnatými srázy Studniční stěny a mírnější Úpské hrany. Místo je domovem vzácné flóry a fauny.

Poštovna Sněžka – nejvýše položená poštovní služebna v České republice

Poštovna Sněžka – nejvýše položená poštovní služebna v České republice

Stojí na vrcholu Sněžky a patří do obvodu pošty v Peci pod Sněžkou. Má své razítko a funguje v turistické sezóně. Poprvé byla otevřena v roce 1872. U poštovny je také umístěna nejvýše položená poštovní schránka v ČR.

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka (1603 m) své okolí převyšuje o dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. V Krkonoších najdete nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímavé zástupce zvířecí říše.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání – stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda