Úvod > Aktuality > Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce
Životní styl

Cestovatelské novinky roku 2024: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Rok 2024 opět bude plný novinek. Na Kudy z nudy vám prozradíme, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických památek, galerií, cyklistiky či koupání. Z očekávaných novinek roku 2024 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, nápady pro rodiny s dětmi a kuriozity!

1. Praha v roce 2024: nejlepší turistická destinace světa

Abychom viděli, jak je Praha krásná, potřebujeme občas napovědět z ciziny. Třeba od průvodce Lonely Planet, který naše hlavní město zařadil mezi nejlepší turistické destinace roku 2024. Průvodce Prahu označil za „pulzující hlavní město v gotickém hávu“ a dodal, že její věhlasné památky, jako jsou Pražský hrad s katedrálou sv. Víta a Karlův most, působí až příliš krásně na to, aby byly skutečné. Lonely Planet doporučuje ochutnat české pivo a navštívit Náplavku a sobotní farmářské trhy, staroměstský orloj, secesní Smetanovu síň v Obecním domě, Strahovskou knihovnu anebo Stromovku.
 

2. Praha podruhé: Villa Gott, palác Savarin a nová lanovka

Na procházku po Praze se můžete vydat na Petřín, kde uvidíte revitalizovaný růžový sad s novými stromy, růžemi a keři. Velkou změnou roku 2024 bude obnova petřínské lanovky, ta se znovu rozjede na jaře 2025. Ve vile na pražské Bertramce, kde polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, by se v roce 2024 mělo otevřít jeho muzeum. Po několika letech by se také měly pro veřejnost otevřít Barrandovské terasy, historická budova Muzea města Prahy a palác Savarin, barokní stavba od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jde o součást většího projektu, který navrhl slavný britský architekt a designér Thomas Heatherwick a který propojí několik domů a ulice Jindřišská, Panská a Na Příkopě s Václavským náměstím. V dalších letech se ve vnitrobloku obnoví barokní zahrada a historická jízdárna, vznikne nové náměstíčko a pasáže, které propojí zachované dvory. Začne se také stavět nové smíchovské nádraží a lanovka z Podbaby do Troji a Bohnic, která zajistí přímé spojení mezi Prahou 8 a Prahou 6, a to podle vítězného architektonického návrhu londýnského studia William Matthews Associates.  
 

3. Památky: jízdárna Světce a radniční věž ve Znojmě

V turistické sezoně 2024 opět přivítá návštěvníky zrekonstruovaná Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova, po Španělské jízdárně ve Vídni druhá největší ve střední Evropě. Bude otevřená stejně jako ostatní hrady a zámky, tedy kromě pondělí celý týden. Zpřístupněné ale budou veškeré prostory, což téměř žádná památka nenabízí: hlavní hala, knížecí a další lóže, kovárna, podkovárna, byt kováře, expozice železářství, kočárová chodba a všechny čtyři obytné místnosti pro šlechtu a návštěvy, střecha, sklepy i expozice o bylinkářství a Českém lese.



Jak dobře víme nejenom na Kudy z nudy, otevření památek po opravách často zdrží nečekané komplikace. K nim došlo i ve Znojmě, kde rekonstrukce radniční věže měla skončit na podzim 2023, termín se ale posunul kvůli deštivému počasí. Současně s opravami střechy, krovů, vyhlídkové plošiny a věžních hodin se chystá nová expozice o historii radnice, která původně v plánu nebyla. Na věž, z níž je za dobrého počasí vidět i vrcholky Alp, se tak znovu podíváte na jaře 2024.
 

4. Hrady, zámky a kláštery: Zlatá Koruna, Kratochvíle a Hluboká

Milujete hrady, zámky a církevní památky? Pak se v roce 2024 můžete těšit třeba do kláštera ve Zlaté Koruně, kde by se měla otevřít barokní lékárna. Jedna z nejzachovalejších historických lékáren ve střední Evropě pochází ze sbírky soukromého majitele a původně patřila jezuitskému řádu v Jihlavě. Pravým pokladem je množství dobových doplňků, které zvyšují její hodnotu, a to rozmanité lahvičky, flakony, lékovky, dobové cedule na šuplících s názvy bylin i drog.



Osvěžit prohlídkovou trasu plánují také na zámku Kratochvíle u Netolic, kde se dozvíte zajímavosti o renesančním stolování. Na Hluboké zase opravují vodárenskou věž na kopečku před zámkem. Dostane nejenom novou fasádu a okna, ale nový bude i vnitřek včetně technického vybavení.
 

5. Brno: Arena Brno a náplavka řeky Svratky

Brně se těší nejenom na novou multifunkční halu nazvanou Arena Brno, kterou podle návrhu architektů z ateliéru A Plus začali stavět na Výstavišti, ale také na novou vyhlídku z věže kostela sv. Jakuba. Ta by se měla otevřít po dokončení rekonstrukce na začátku turistické sezony 2024, ale nebude to jediná novinka. Očekávanou novinkou roku 2024 je i otevření Arnoldovy vily a také posledního třetího brněnského vodojemu pod Žlutým kopcem. Bývalý domek strážného bude sloužit jako pokladna a nový vstup do podzemí, a to včetně výtahu, který umožní bezbariérový vstup. Otevřít by se měla i část nové náplavky řeky Svratky v úseku od koupaliště Riviéra přes Poříčí až k hale Rondo.
 

6. Muzea a galerie: Trocnov, Kutná Hora a Nelahozeves

V roce 2024 by měl být dokončen archeoskanzen v Trocnově, model středověké vesnice a součást Památníku Jana Žižky. V roce 2024 se také po revitalizaci otevře rodný dům hudebního skladatele Antonína DvořákaNelahozevsi; rodina Lobkowiczů tu chystá muzeum světové úrovně. Znovu budete chodit na výstavy do Sankturinovského domuKutné Hoře. V Muzeu války 1866 u Hradce Králové se začne budovat nová expozice, stejně jako ve Zlínské galerii výtvarného umění. Nová stálá expozice má být atraktivnější a zapojením nových edukačních zón, multimédií a prvků virtuální reality více vyhovovat moderním trendům v umění; otevření se chystá na červen 2024.
 

7. Rozhledny a příroda

V roce 2024 by se měla otevřít rozhledna u Centra ekologické výchovy v areálu Kurovického lomu u Kroměříže. Mění se také památník slavné Napoleonovy bitvy Mohyla míru: po stranách muzea bude možné vystoupit na vyhlídkové plošiny, vysunuté nad úrovní střech, a podívat se tak na Slavkovské bojiště z výšky.
Novinky čekají i v národním parku České Švýcarsko, kde v Kyjovském údolí vznikne nová interaktivní stezka. V Krkonošském národním parku se pak znovu podíváte do podzemí Sněžky, do historického dolu KovárnaObřím dole. S řadou problémů se potýká stavba Domu přírody Českého krasu u Koněpruských jeskyní, jeho otevření se po několika odkladech dá očekávat pávě v roce 2024.
 

8. Zážitky pro rodiny s dětmi: zoo a miniatury

V létě se vyplatí vyrazit na Znojemsko a na Vranovskou přehradu. V roce 2024 totiž oslavíme výročí 90 let od dostavby vodní nádrže a odstartování zdejšího rekreačního boomu. Dnes je Vranovská přehrada oblíbeným místem pro letní dovolenou a chystá se tu spousta akcí a aktivit. Kromě koupání si užijete třeba komentované prohlídky hráze a vodní elektrárny, přednášky s promítáním starých a nových fotek či historických dokumentárních filmů, speciální pobytové balíčky, rybí menu v restauracích, komentované vyhlídkové plavby po přehradě a nejrůznější zábavné rodinné akce.

zoo Praha v horní části areálu vzniká nový expoziční celek koní Převalského a dalších zástupců fauny vnitřní Asie. Až do jeho otevření na jaře 2024 můžete koně Převalského vidět pouze ve výběhu na Dívčích hradech. Postupně bude následovat přestavba dalších úseků až po občerstvení Obora, po dokončení se tak do Zoo Praha vrátí i nosorožci.

Novinky chystá také park miniatur BoheminiumMariánských Lázních, kde k posledním přírůstkům, tedy modelům Vyšehradu s bazilikou sv. Petra a Pavla, Břevnovského kláštera a Prašné brány během roku 2024 přibude model Pražského hradu.
 

9. Kuriozita: maringotka Kludských

S městem Jirkovem je spojená slavná cirkusová rodina Kludských. Připomíná ji vila Kludských a další památky, mezi nimi i jeden světový unikát: maringotka, v níž Kludští bydleli na cestách. Původně byly vozy dva: pro bratry Karla a Rudolfa je v roce 1926 vyrobila společnost Buschbaum v Hannoveru. Zbyl jen jeden, ten druhý byl bohužel zničen při bombardování Vídně, kam se jeden z bratrů na začátku druhé světové války přestěhoval. Naštěstí rodina to přežila, ale maringotka ne. Maringotka Kludských v Jirkově je tak jediná na světě. Víc než deset metrů dlouhý vůz s původním vybavením a vestavěným nábytkem se dočkal rekonstrukce, k prohlídkám bude připraven na začátku sezony 2024.
 

10. Koupání a cyklistika: Pardubice, Plzeň a Most

V letní sezoně 2024 by se po rekonstrukci mělo znovu otevřít koupaliště CihelnaPardubicích, vypravit se můžete i do plaveckého bazénu Slovany v Plzni, nejnavštěvovanějšího turistického cíle nejen ve městě, ale i v celém Plzeňském kraji. Všem návštěvníkům jistě udělá radost nafukovací hala, která umožní celoroční provoz, a to hlavně během rekonstrukce krytého bazénu, která by měla začít právě v roce 2024. Koupat se můžete také u jezera Most, a to nejlépe v době od 26. července do 11. srpna, kdy se tu bude konat Olympijský festival 2024, jediný festival v Česku zaměřený na letní olympijské hry v Paříži.



Na konci roku 2024 by také na Mostecku měla být hotová nová cyklostezka. Patnáctikilometrová trasa povede po výsypkách od jezera Matylda k místnímu hipodromu s in-line dráhou. Zčásti využije starší, ale neudržovanou cyklostezku, která se opraví, a částečně jde o zcela novou trať. Podél trasy bude několik odpočívadel s informačními a naučnými tabulemi, kde se mimo jiné dozvíte leccos o zdejších přírodních zajímavostech a také o rekultivaci krajiny po těžbě uhlí. Součástí projektu je také vybudování úseku cyklostezky v blízkosti jezera Most, který naváže na již existující trasu kolem vodní plochy.
Kdy a kde pozorovat ptáky? Pozorujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Kdy a kde pozorovat ptáky? Pozorujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Možná vám zima nepřipadá pro výlety za pozorováním ptactva právě ideální: je brzy tma, do kostí proniká lezavé vlhko, často mrzne nebo padá sníh… Na druhou stranu na zimu k nám přilétají severské druhy, na polích loví potravu dravci a na vodních tocích a plochách zastihneme řadu druhů zajímavých vodních ptáků. A každá, i ta nejmenší zahrádka se může stát místem pozorování domácích ptáků, kteří hledají potravu u krmítek. Najdou-li tam ptáci v zimě potravu, oblíbí si ji a během vegetace zde možná i zahnízdí.

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Stejná situace se sice opakuje každých sedm let, přesto je to pokaždé velmi zásadní otázka: kolik bude příští rok volných dní? Kolik prodloužených víkendů nás čeká a kdy budou Velikonoce? Rok 2024 v tomhle ohledu vychází velmi dobře – svátky prodlouží hned čtyři letošní víkendy! Naplánujte si volno a pak si ho užijte do poslední minuty.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

Britská královna Alžběta II. slaví narozeniny dvakrát v roce – poprvé soukromě 21. dubna, tedy v den, kdy se v roce 1926 narodila, podruhé v červnu s celou zemí. Důvod je jednoduchý: nevyzpytatelné anglické počasí a pro oslavy pod širým nebem příznivější letní měsíce. Kde najdeme místa a zajímavé momenty, které královnu anebo Velkou Británii na dálku spojují s Českou republikou?

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Vesnický orloj, který vymyslel pan Martin Chaloupka, se v roce 2023 přestěhoval z Kryštofova Údolí do obce Žibřidice, části obce Křížany. Zatím hasičskou zbrojnice zdobí 14 figurek z původních 22. Ostatní se musí repasovat.

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.

Trienále Jablonec 2023 představuje to nejlepší ze skla a bižuterie

Trienále Jablonec 2023 představuje to nejlepší ze skla a bižuterie

Kam za současným sklem a bižuterií? Přeci do Jablonce! To nejlepší, co se za poslední tři roky v užitkovém skle a bižuterii v Česku objevilo zde představuje Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Další ročník oblíbené přehlídky skla a designu, která se koná jednou za tři roky, připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Hlavní témata čtyř výstav a doprovodných programů zní: Trendy, design, umění, udržitelná produkce.

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

Ještě než vznikla Česká republika, už pár jejích památek bylo zapsaných na seznam Světového dědictví UNESCO, během let další přibývají. V letošním roce řada z nich slaví kulatá či půlkulatá výročí svého zápisu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, jaké novinky si pro rok 2023 připravily.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

Jaké proměny prožila Praha během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do Tančícího domu, Musea Kampa, Centra současného umění DOX, Astronomické věže Klementina anebo do Clam-Gallasova paláce. Výročí svého vzniku oslavil staroměstský orloj, zoologická i botanická zahrada a řada cenných historických památek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Prahou rok za rokem!

Další aktuality

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl