ÚvodČeská nejOsobnostKilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka
Osobnost

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Mistr vrcholného baroka, geniální architekt a autor nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách, to byl Kilián Ignác Dientzenhofer (1. září 1689, Praha – 18. prosince 1751, Praha). Nejtalentovanější a nejproduktivnější člen věhlasného stavitelského rodu Dientzenhoferů byl jedním z těch, kdo české krajině vtiskl její originální barokní ráz.
Syn a nástupce stavitele Kryštofa Dientzenhofera (1655–1722) vystudoval jezuitské gymnázium v Praze na Malé Straně. Na přelomu let 1709–1710 odešel na tovaryšskou cestu do ciziny. V Německu, Francii a Itálii se seznámil s tvorbou barokních architektů, ve Vídni pracoval v ateliéru architekta Johanna Lucase von Hildebranta. Vrátil se po sedmi letech a od roku 1716 spolupracoval se svým otcem na stavbě břevnovského kláštera, řadu dalších projektů po Kryštofově smrti dokončil.

Prvním samostatným projektem Kiliána Ignáce byl poutní kostel Narození Panny Marie v Nicově u Plánice v Pošumaví, vysvěcený roku 1730. Během více než třiceti let Kilián Ignác Dientzenhofer projektoval více než 200 staveb pro českou i moravskou šlechtu, bohaté měšťany, a především pro církevní řády. Nikdy se prý nikdy neopakoval a nekopíroval staré osvědčené šablony, naopak vždy hledal nová řešení prostoru a stavby dokázal jedinečným způsobem začlenit do krajiny.

Kilián Ignác se dvakrát oženil; s Annou Cecílií Popelovou (1719–1729) měl šest dětí, s Annou Terezií Hendrychovou (1729-1751) dalších jedenáct. Dospělosti se dožilo třináct z nich, žádné se ale nevěnovalo stavitelství nebo architektuře.

Zemřel v 62 letech a byl pochován do hrobky kostela sv. Maří Magdaleny v dnešní Karmelitské ulici na Malé Straně. Po zrušení kostela v roce 1783 byly ostatky Dientzenhoferů přeneseny na Malostranský hřbitov, přesné místo nového hrobu se však nedochovalo.
 

Nejznámější stavby Kiliána Ignáce Dientzenhofera

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

50 tipů, jak poznat české baroko Památky

50 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO. Nejvýznamnějšími barokními architekty byli Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové a tvůrce tzv. barokní gotiky Jan Blažej Santini Aichel. Matyáš Bernard Braun je autorem alegorických soch ctnostní a neřestí v Kuksu. Jan a Ferdinand Maxmilián Brokofové osadili sochami světců Karlův most. Světového věhlasu dosáhli malíři Karel Škréta, Petr Brandl a Václav Vavřinec Reiner. Inspirujte se na Kudy z nudy a vydejte se poznat období, které pozměnilo ráz naší krajiny.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

300 let od smrti barokního stavitele Kryštofa Dientzenhofera Památky

300 let od smrti barokního stavitele Kryštofa Dientzenhofera

Klášterní kostel svaté Markéty v Praze-Břevnově, kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, klášter a kaple Nejsvětější Trojice v Teplé a hlavně kostel svatého Mikuláše na Malostranském náměstí, zářící perla pražského baroka: to jsou nejznámější stavby Kryštofa Dientzenhofera (7. července 1655, St. Margarethen, Německo – 20. června 1722, Praha), jednoho z nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů v Čechách. Letos si připomínáme výročí 300 let od jeho úmrtí.

Kryštof Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů v Čechách

Kryštof Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů v Čechách

Když se píše o stavitelské rodině Dientzenhoferů, nejčastěji se objevuje jméno Kiliána Ignáce. Jeho otec Kryštof Dientzenhofer (7. července 1655, St. Margarethen, Německo – 20. června 1722, Praha) zůstává skrytý v pozadí a téměř neznámý. Přitom i jeho dílo je mimořádné svým rozsahem i úrovní barokní architektury.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Klášter alžbětinek v Praze Na Slupi Památky

Klášter alžbětinek v Praze Na Slupi

Rozsáhlý komplex barokních budov je dílem architekta K. I. Dientzenhofera. Iniciátorem výstavby bylo několik šlechtičen z rodu Thunů, Černínů, Valdštejnů aj., které se po velké morové epidemii na počátku 18. století rozhodly založit špitál pro ženy a z Vídně přizvaly sestry alžbětinky.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi – v roce 2024 zámek uzavřen z důvodu rekonstrukce Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi – v roce 2024 zámek uzavřen z důvodu rekonstrukce

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera Památky

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti je v letohrádku otevřena Galerie Porthemika.

Broumovská skupina kostelů Památky

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi Památky

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Raně barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie postavil na začátku 17. století italský stavitel Giaccomo de Vaccani, na úpravách se podíleli A. Leuther a K. I. Dientzenhofer. Uvnitř kostela je uchováváno Palladium země české – pozlacený reliéf Madony staroboleslavské.

Kaple blahoslaveného Podivena ve Staré Boleslavi Památky

Kaple blahoslaveného Podivena ve Staré Boleslavi

Barokní kaple z roku 1741 postavená podle návrhu K. I. Dientzenhofera na místě, kde zemřel blahoslavený Podiven, služebník sv. Václava.

#světovéČesko a kostely sv. Mikulášů: výlety se světcem, který roznáší dárky Památky

#světovéČesko a kostely sv. Mikulášů: výlety se světcem, který roznáší dárky

Svatého Mikuláše zná a slaví většina Evropy. Každá země sice má své zvyky, ale jedno mají společné: ctihodný vousatý muž s mitrou a berlou obdarovává všechny děti, které byly v předchozím roce hodné. Kdo vlastně byl svatý Mikuláš? A je pražský barokní chrám sv. Mikuláše na Malé Straně skutečně nejkrásnější?

Procházka Prahou barokní

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Krajina na konci světa téměř na česko-polských hranicích, chráněná věncem stolových hor a skalních stěn – to je dnešní Broumovsko. Vraťte se v časech přesně o osm set let zpátky, do roku 1213. Právě tehdy daroval Přemysl Otakar I. broumovský výběžek benediktinům z Prahy-Břevnova.

Kladenský zámek Památky

Kladenský zámek

Kladenský zámek, který se nachází v Zádušní ulici, představuje jednu z nejstarších staveb města, umělecko-historickou památku i kulturní instituci. Navštívit zde můžete stálou expozici Zdeňka Milera, simulovanou důlní štolu, galerii, kabinet fotografie nebo zámeckou zahradu s medvědáriem.

#světovéČesko a stavby s půdorysem hvězdy: cesta z Břevnova až do Tibetu Památky

#světovéČesko a stavby s půdorysem hvězdy: cesta z Břevnova až do Tibetu

Tajemství, magická číselná symbolika a zašifrované vzkazy dávných architektů, které nedokážeme rozluštit: takové příběhy provázejí stavby s půdorysem hvězd. Možná znáte letohrádek Hvězda v Praze, ale další…? Na portálu Kudy z nudy jsme se sami divili: objevili jsme totiž dalších šest a pro kampaň #světovéČesko jednu hvězdnou záhadu až v dalekém Tibetu.

Znáte stavby architektů z rodiny Dientzenhoferů? Památky

Znáte stavby architektů z rodiny Dientzenhoferů?

Ráz české barokní krajiny výrazně ovlivnily desítky kapliček, kostelíků a kostelů roztrošených volně na tradičních poutních místech i v okolí lidských obydlí. Velký vliv na jejich podobu měla rodina architektů a stavitelů Dientzenhoferů. Vydejte se na výlety za skvosty z pera Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

#světovéČesko a Broumovské stěny s Korunou alias Ďáblovou věží Příroda

#světovéČesko a Broumovské stěny s Korunou alias Ďáblovou věží

Není tu tak nabito jako v Adršpachu a Teplických skalách, je to tu větší než na Ostaši a navíc objevíte spousty kuriozit: to jsou Broumovské stěny se svou legendární korunou. Jak se jmenuje? Jednoduše: Koruna. Tvarem prý připomíná Ďáblovu věž v americkém Wyomingu.

#světovéČesko a kostely Panny Marie Sněžné: zázraky s letním sněhem

#světovéČesko a kostely Panny Marie Sněžné: zázraky s letním sněhem

Jsou zázraky, kterým je těžké uvěřit, ale některé jste možná zažili i vy: třeba sněhovou přeháňku v měsících, kdy by rozhodně sněžit nemělo. Když v srpnu roku 352 sníh pokryl Esquilino, jeden z římských pahorků, prý tak sama Panna Marie označila místo, kde by si přála mít nový kostel.

Putování za příběhy nejznámějších staveb Kiliána Ignáce Dientzenhofera Památky

Putování za příběhy nejznámějších staveb Kiliána Ignáce Dientzenhofera

V sobotu 12. prosince to bude právě 269 let ode dne, kdy v Praze zemřel věhlasný architekt českého vrcholného baroka Kilián Ignác Dientzenhofer. Znáte ho všichni, ze dvou set jeho staveb jich většina patří mezi skutečné barokní skvosty. Představí vám je portál Kudy z nudy.

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii Památky

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii

Poutní areál Svatá Hora u Příbrami: úhledný, barokní svět sevřený ve zdech pestře malovaných ambitů. Slavné mariánské poutní místo je podobně jako další významné památky poměrně malé, ale jeho význam pro věřící je obrovský, navíc se honosí tradicí dlouhou bezmála 400 let.

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě Gurmánská turistika

#světovéČesko a Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha: jeden z nejstarších pivovarů na světě

Nejstarší mužský klášter v Čechách, poslední dochovaný větrný mlýn v Praze i jeden z nejstarších pivovarů v Evropě: to všechno poznáte při návštěvě Břevnova, jedné z částí Prahy 6. Zdejší klášterní pivo Benedict ochutnáte přímo na místě v Klášterním šenku.

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery Památky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.

#světovéČesko a vrch Gothard: pocta Hořicím, hořickému pískovci a kamenickým tradicím Kultura

#světovéČesko a vrch Gothard: pocta Hořicím, hořickému pískovci a kamenickým tradicím

O Hořicích se mluví jako o městě kamenné krásy díky kvalitnímu pískovci a spoustě zajímavých soch a staveb. Některé z nich vám představíme podrobněji a pozveme vás na pár zajímavých procházek. Pokud si s sebou zabalíte na svačinu slavné hořické tubičky, čeká vás i sladký happyend.

#světovéČesko a katakomby v Klatovech: prach jsi a v prach se obrátíš aneb barokní říše mrtvých Památky

#světovéČesko a katakomby v Klatovech: prach jsi a v prach se obrátíš aneb barokní říše mrtvých

Katakomby se stovky let starými mumiemi patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím města Klatov. Kryptu jezuitského kostela každý rok navštíví několik desítek tisíc lidí a seznámí se tak nejenom s těmi, kteří tvořili dějiny města, ale i s dobou baroka a slavnou jezuitskou kolejí.

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela ve Smržovce Památky

Barokní kostel sv. Archanděla Michaela ve Smržovce

Kostel sv. Archanděla Michaela, pozdně barokní dominanta širokého okolí, stojí na Kostelním vrchu ve výšce 649 m n. m., kde vévodí celé Smržovce.

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích Památky

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích

Kostel Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1741-48 na místě původního gotického kostela, který se připomínal v roce 1276 a který v roce 1738 vyhořel. Návrh nového kostela provedl barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.

Poutní kaple Navštívení Panny Marie v Radnicích Památky

Poutní kaple Navštívení Panny Marie v Radnicích

Významná barokní stavba vznikla kolem roku 1745. Byla postavena nákladem Jana Václava z Bubna a Litic patrně podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Ke kapli vede křížová cesta, neboli Kalvárie.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kadani Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kadani

Kadaňský farní kostel Povýšení sv. Kříže je dominantou náměstí Míru. Původně byl zasvěcen Panně Marii. První zmínka pochází z roku 1291.

Zámek Sloupno u Nového Bydžova Památky

Zámek Sloupno u Nového Bydžova

Zámek Sloupno je významnou stavbou nacházející se ve stejnojmenné obci nedaleko Nového Bydžova v Královéhradeckém kraji.

Zámek Vyklantice Památky

Zámek Vyklantice

Neobvykle řešený barokní zámek z první poloviny 18. století je stejně jako stavba sousedního kostela přisuzován významnému architektovi italského původu Janu Blažejovi Santinimu. Někteří badatelé však autorství připisují dalšímu vynikajícímu baroknímu staviteli Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Jednou z nejkrásnějších památek venkovského baroka je chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Obdivované je jak samotné architektonické řešení kostela, tak i jeho vnitřní umělecká výzdoba a zasazení do okolní krajiny.

Kostel sv. Václava v Broumově Památky

Kostel sv. Václava v Broumově

Barokní kostel sv. Václava byl postaven podle projektu K. I. Dienzenhofera po roce 1729 na místě kostela broumovských protestantů. Kostel stojí u bývalé Dolní brány, v kopci směrem k náměstí. Fresky uvnitř kostela jsou pracemi slezského malíře Felixe Antonína Scheffera z roku 1784.

Zámek Veleslavín v Praze Památky

Zámek Veleslavín v Praze

Novobarokní budova byla postavena v první polovině 18. století podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V roce 1910 zde bylo zřízeno plicní sanatorium. V roce 1912 byl zámek rozšířen o krátká postranní křídla.

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě Památky

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě

Jednou z vrcholných barokních památek jižních Čech je poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Především díky působení významných pražských umělců Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Václava Vavřince Reinera patří kostel k nejpozoruhodnějším barokním stavbám v širokém okolí.

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda Památky

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Na vrcholu Hvězda, v místě kde stával kříž s pozlacenou hvězdou, stojí dnes kaple na půdorysu hvězdy. Je to geniálně řešená stavba, citlivě umístěná do nádherné divoké přírody a právem je nazývána perlou Broumovských stěn.

Kostel sv. Markéty v Šonově Památky

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově Památky

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech Památky

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech

Kostel, jehož vznik je spjat s jezuitským řádem, je dominantou náměstí Miru. Pod kostelem se nachází známé klatovské katakomby.

Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech Památky

Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech

U Vřídla přímo v centru Karlových Varů najdete monumentální vrcholně barokní chrám sv. Máří Magdalény, jehož autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

Kostel svatého Jana Křtitele tvoří nepřehlédnutelnou dominantu obce Paštiky, vzdálené asi dva kilometry od Blatné. V letech 1747 až 1753 jej nechala vystavět baronka Marie Alžběta Serényiová podle plánů významného barokního architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera.

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně Památky

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně

Kostel svatého Tomáše na Malé Straně stojí už téměř 800 let. Jedinečný architektonický celek v sobě spojuje tři stavební epochy – gotiku, renesanci a baroko. V kryptě kostela je pochována řada významných lidí a vztahuje se k němu i působení jednoho z nejznámějších kronikářů Václava Hájka z Libočan.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Kostel sv. Jana Křtitele Na Prádle Památky

Kostel sv. Jana Křtitele Na Prádle

Kostel svatého Jana Křtitele Na prádle založený roku 1142 stojí na Malé Straně poblíž Kampy.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Památky

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Fringe Festival Praha 2024

23. ročník festivalu anglického divadla Prague Fringe se 27. 5. – 1. 6. 2024 vrací na Malou Stranu.
Praha 1, Praha

Z domoviny

Přinášíme cyklus tří koncertů, na nichž vystoupí skvělí studenti HAMU v nejrůznějších komorních uskupeních. Tři nedělní matiné oslaví Rok české hudby jedinečnou dramaturgií a představí Vám to nejlepší z komorní hry.
Praha, Praha

4. ročník festivalu Qu@rtet+

Doležalovo kvarteto ve spojení s předním českým violistou Karlem Untermüllerem v jednom z nejkrásnějších pražských sálů a s ryze českým programem.
Praha, Praha

Z domoviny

Přinášíme cyklus tří koncertů, na nichž vystoupí skvělí studenti HAMU v nejrůznějších komorních uskupeních. Tři nedělní matiné oslaví Rok české hudby jedinečnou dramaturgií a představí Vám to nejlepší z komorní hry.
Praha, Praha

Dva umělci, dva pohledy – Petráš, Sanders

Kolik různých interpretací může mít jedna skladba? Liší se český a zahraniční pohled? Poznejte české skladby prvního kola soutěže očima dvou porotců.
Praha 1, Praha

Dva umělci, dva pohledy – Kavafian, Špaček

Kolik různých interpretací může mít jedna skladba? Liší se český a zahraniční pohled? Poznejte české skladby prvního kola soutěže očima dvou porotců.
Praha 1, Praha

Masterclass – André Gazalet

Širokému publiku je určen masterclass s André Cazaletem – sólohornistou Orchestre de Paris.
Praha 1, Praha

Masterclass – Liviu Prunaru

Širokému publiku je určen masterclass s Liviu Prunaru – koncertním mistrem Royal Concertgebouw Orchestra.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Na rohu Karmelitské ulice a Malostranského náměstí stojí historický dům U Zlatého hroznu. Je to pozůstatek někdejší Oujezdské brány a věže, která byla součástí starého opevnění Malé Strany a byla zbořena roku 1727. Zbytek domu byl poté přestavěn na obytný dům.
Praha 1, Praha

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.
Praha 1, Praha

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.
Praha 1, Praha

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.
Praha 1, Praha

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.
Praha 1, Praha

Galerie Jakubská – nový impresionismus v Praze

Galerie Jakubská vznikla v roce 1994 a od začátku prezentuje dílo ruského umělce Alexandra Onišenka.
Praha 1, Praha

A Studio Rubín – alternativní divadlo na Malostranském náměstí

Alternativní divadelní scéna zaměřená na domácí repertoár, který je tvořen zejména autorskými inscenacemi.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Česká restaurace s tradiční staročeskou kuchyní v Praze

Je čas se najíst jinak . . . Restaurace Česká Hospoda, je stylová restaurace v centru Prahy zaměřená na staročeskou a starofrancouzskou kuchyni v nově zrekonstruovaných prostorech ze 14.století s kapacitou 200 míst.
Praha 1, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha

Střelák – letní scéna Malostranské besedy

Střelecký ostrov nebo také Střelák – klid, láska, umění, dobré jídlo, pití a výtečná káva na nejlepším ostrově v Praze přímo mezi Národním divadlem a Újezdem.
Praha 1, Praha

Penzion Akademie múzických umění v Praze

Moderně zrekonstruovaná kolej.
Praha, Praha

Ochutnávka vín v Malostranské vinárně s vinotékou

Poznávejte vynikající vína z Moravy i od méně známých vinařů v osobní, originální a oduševnělé vinárně.
Praha 1, Praha