Úvod > Aktuality > Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic
Gurmánská turistika

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

  • Vydáno4. prosince 2023
Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Ryzlink vlašský 2024Nejlepším vínem České republiky 2024 se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022Vinařství TichýDolních Dunajovic. Ryzlink vlašský je odrůda typická pro Mikulovskou vinařskou podoblast. Hrozny pocházejí ze dvou viničních tratí Dunajovických kopců a to Ořechová hora a Dunajovský kopec, kdy se kombinací hroznů a zároveň kombinací mladé a staré vinice vinařství snaží docílit typického odrůdového projevu jak ve vůni, tak v chuti.

Slavnostní předání ocenění vítězům jednotlivých kategorií, ceny za nejlepší kolekci ročníku a vinařům, jejichž vína obdržela Zlatou medaili Salonu vín ČR 2024, proběhne ve čtvrtek 15. února 2024 ve Valticích. Nový ročník degustační expozice Salonu vín 2024 se pro veřejnost otevře 1. února.


Národní soutěž Salon vín

salon vínSalon vín – Národní soutěž vín, je finální soutěží celého systému Národní soutěže vín. Systém se skládá z 5 oblastních soutěží: 4 soutěže ve vinařské oblasti Morava podle jednotlivých podoblastí (Znojemské, Mikulovské, Velkopavlovické a Slovácké podoblasti) a soutěž vinařské oblasti Čechy. Tyto soutěže nominují nejlepší vína do finální soutěže Salonu vín – Národní soutěže vín ČR. Do následujícího 1., už celostátního, kola Salonu vín – národní soutěže vín se tak letos nominovalo 1506 vín od 207 vinařů, aby v 2. kole odborné komise vybíraly ze 400 finalistů.
 
Vlastní hodnocení je dvoukolové. V prvním kole vyberou degustátoři 200 nejlepších vín, jež postoupí do druhého, finálového kola. V něm vybere degustační komise nejlepší stovku vín pro Salon vín a dále vína s titulem „Šampion“ a „Vítězové kategorií“. Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.
Vinařství Tichý Dolní Dunajovice

Vinařství Tichý Dolní Dunajovice

Rodinné vinařství z Dolních Dunajovic, jehož příběh a tradice se odráží již v samotném logu vinařství, a především v lásce a citlivosti při výrobě vína přenášející se po jednotlivé generace. Keře vinic se rozprostírají v oblasti unikátní národní přírodní památky Dunajovické kopce.

Dolní Dunajovice

Dolní Dunajovice

V úrodných vinicích Pálavských vrchů, v kraji mezi vodní nádrží Nové Mlýny a státní hranicí s Rakouskem se nachází malebná vinařská obec Dolní Dunajovice s širokou nabídkou turistických a vinařských atraktivit. Předkřesťanskou tradici vinařství pod Pavlovskými vrchy dosvědčuje nález vinařského nože, který zde zanechali příslušníci římských legií.

Salon vín České republiky

Salon vín České republiky

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Valtické Podzemí – prohlídky labyrintu historických vinných sklepů

Valtické Podzemí – prohlídky labyrintu historických vinných sklepů

V příjemném a historizujícím prostředí mají návštěvníci možnost ochutnat výtečná vína, gurmánské speciality či prožít některý z pravidelných hudebních večerů. Valtické Podzemí je unikátní labyrint obnovených částí historických vinných sklepů vzájemně propojených v celkové délce 900 metrů.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda