ÚvodAktualityPřipomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí
Životní styl

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Den, kdy se dobrosrdečnost a laskavost mají šířit do celého světa, byl vyhlášený na konferenci Světového hnutí dobrosrdečnosti v Singapuru v roce 2000. Má nás inspirovat k větší laskavosti, učit překonávat hranice své kultury, rasy i náboženství a spojovat národy k vytvoření lepšího světa. Příliš velké cíle na jeden malý svátek, říkáte si? Začněte proto u sebe, laskavost může mít řadu podob. Můžeme být laskaví nejenom ke svým blízkým, ale i sami k sobě, ke svému tělu, domovu, přírodě a životnímu prostředí. Usmějte se na svět kolem sebe, dělejte malé drobné dobré skutky, častěji říkejte prosím a děkuju, pomáhejte ostatním a každý den hledejte v životě jen to dobré. A třeba si udělejte výlet inspirovaný sedmi ctnostmi – kam jinam než do Kuksu, k sochám Matyáše Bernarda Brauna. Laskavost mezi nimi sice není, ale kousek si od ní určitě půjčily jiné ctnosti, od Víry, Naděje a Lásky přes Trpělivost až po Štědrost.

Svět není temný a zlý. I v době, kdy se na vás ze všech stran valí vysoká inflace, rostoucí ceny energií a nedostatek surovin, se dají najít světlejší místa a zářivé okraje mraků. Náš přehled největších, nejstarších a nejkrásnějších tipů z celé České republiky vás sice nezvedne ze židle a nepřiměje protančit den, ale svět možná díky nim uvidíte méně černě. Zábavněji a laskavěji, s trochou optimismu a naděje.

 

1. Miss pravěk a nejchytřejší holky

Ví to všichni a české holky zná celý svět. Světovou senzací se stala už ta nejstarší, jedenáct centimetrů vysoká a 30 tisíc let stará Věstonická venuše. Doma je na jižní Moravě: vyhrabali ji (a to doslova!) v roce 1925 v Dolních Věstonicích, uložena je ve sbírkách Moravského zemského muzea v Brně v ústavu Anthropos. Až do konce února 2024 ji můžete spatřít na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Národním muzeu.

Ukázek umění našich pravěkých předků se dochovalo víc, od Landecké venuše nalezené v roce 1953 na ostravském vrchu Landek až po vůbec nejstarší figurku světa, Švábskou venuši vyřezanou z mamutí kosti. Věstonická venuše vyrobená z hlíny ale je proslulá nejstarším známým použitím pálené hlíny, a je tedy i nejstarším uměleckým předmětem z keramiky na světě.
 

2. Země nejkrásnějších hradů a zámků

Ani Francie, ani Německo, ani Anglie, ale Česká republika: podle amerického webu Traveltipy jsme zemí hradů a zámků. Nejoblíbenější místa byste zřejmě dokázali odhadnout sami: pohádkové hrady a zámky Hluboká nad Vltavou, Bouzov a Pernštejn, slavný hrad Karla IV. Karlštejn, romantický zámek Sychrov anebo zámky Dobříš a Veltrusy: první s nádhernou francouzskou zahradou, druhý s rozsáhlým přírodním krajinářským parkem. Jestli nevíte, kam vyrazit na dlouhou procházku plnou báječných překvapení, Veltrusy jsou zárukou skvělých zážitků.
 

3. Nejnavštěvovanější místa Česka: památky UNESCO

Jaká místa k nám jezdí objevovat lidé z celého světa? Přece památky UNESCO! A kolik jich vlastně máme? Počítejte s námi: 17 hmotných památek UNESCO, nejnovější přírůstek je Žatec a chmelařská krajina, zapsaná září 2023 a  osm nehmotných. Jestli jste se tedy dopočetli k číslu 25, tak nejenže umíte dobře počítat, ale hlavně perfektně znáte naší krásnou zemi. Ve skutečnosti jich ale je ještě o něco víc, protože například pod názvem Velké lázně Evropy je zahrnutý trojlístek našich lázeňských městMariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně. Které místo nebo tradice bude mít číslo 26? Nechme se překvapit, kandidátů je poměrně dost!
 

4. Praha, nejkrásnější město světa



Bez ohledu na nejrůznější mezinárodní ankety a žebříčky všichni víme, že Praha je nejkrásnější město na světě. Proč patří k nejoblíbenějším cílům při cestách Evropou? V jejích ulicích totiž je skvěle vidět, jak šel čas – postupně a krok za krokem se před žasnoucíma očima návštěvníků odvíjí barevné fantastické představení všech stavebních slohů a epoch. Pražské ulice, náměstí a nábřeží včetně slavné Královské cesty představují působivý koktejl gotiky, renesance, baroka, klasicismu a secese. Víte, že Pražský hrad je podle Guinessovy knihy rekordů s délkou asi 570 metrů a šířkou 128 metrů považován za největší starobylý hrad na světě? Projděte se s Karlem IV. po Karlově mostě, zastavte se u pražského orloje a nechte na sebe působit fantastickou atmosféru starého židovského města.

Pro rok 2024 známý turistický průvodce Lonely Planet zařadil Prahu mezi nejlepší turistické destinace. Praha se dostala v žebříčku deseti měst světa na osmou příčku, první patří keňskému hlavnímu městu Nairobi.
 

5. Nejkrásnější Vánoce a vánoční trhy

Máme rádi tradiční české Vánoce, a to hlavně ty od Josefa Lady: vánoční pohlednice s „Ladovskou zimou“, ponocným a zasněženými Hrusicemi, anebo kreslený Ladův Betlém. Vychutnejte si také voňavé a zářící Vánoční trhy na Staroměstském náměstí, jejichž krása a atmosféra jim pravidelně vynese některou z čelních příček žebříčku nejkrásnějších vánočních trhů na světě.
 

6. Karel IV., nejznámější český král

Nejoblíbenější český panovník a vítěz ankety Největší Čech je Karel IV. (1316–1378). Jako svou sídelní rezidenci si český král a císař Svaté říše římské vybral rodnou Prahu a i po staletích nás uchvacuje jeho stavitelské úsilí. V roce 1344 společně s otcem Janem Lucemburským položili základní kámen ke stavbě katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Když v roce 1346 Karel IV. nastoupil na trůn, dal zhotovit Svatováclavskou korunovační korunu. O dva roky později pak založil Pražské vysoké učení, dnešní Karlovu univerzitu, a také rozsáhlou novou část Prahy, Nové Město pražské. Dal postavit Karlův most, hrady Karlštejn, Kašperk a Radyně a také řadu kostelů a klášterů. Karel IV. také hraje hlavní roli v legendě o vzniku lázní Karlovy Vary, hezká pověst provází i Hladovou zeď na Petříně, a dokonce i v zahradách u zámku Loučeň v rozsáhlé kolekci bludišť a labyrintů připomíná Otce vlasti Královský labyrint krále Karla IV.
 

7. Klementinum, nejkrásnější knihovna světa



Když jezuité v 18. století zakládali barokní knihovnu v pražském Klementinu, nemohli tušit, že po stovkách let se za prvé téměř nezmění, a za druhé bude mnohokrát označena za nejkrásnější knihovnu světa. Postavil ji mistr barokní architektury Kilián Ignác Dientzenhofer a kromě knih stojí za povšimnutí sbírka historických glóbů, mezi nimiž jsou rozmístěny astronomické hodiny. Jezuité dbající na vzdělání by měli radost i z průzkumu Nadace Billa a Melindy Gatesových, podle něhož má Česká republika má nejhustší síť knihoven na světě. Je jich tu víc než základních škol a jsou v nich ukryté neuvěřitelné historické unikáty. Lidé, čtěte!
 

8. Nejkrásnější a nejznámější česká hudba

Česká republika je pojem i v hudebním světě. Ať hraje! Rok 2024 bude Rok české hudby, přinese celou řadu hudebních výročí a zážitků. Stačí vzpomenout Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, tedy klasickou čtveřici doma i ve světě nejhranějších českých hudebních skladatelů. Dobré jméno dělají naší zemi i české hudební nástroje od klavírů Petrof přes akordeony a heligonky z Hořovic, dechové hudební nástroje a foukací harmoniky z Kraslic až po strunné nástroje značky Strunal. A nebylo by fér zapomenou na varhany: víte, že ty největší v Česku a v celé střední Evropě uslyšíte v chrámu sv. Mořice v Olomouci?

A jaká je nejznámější česká skladba? Mohla by to být Dvořákova Novosvětská symfonie, která provázela první kroky amerických astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina po povrchu Měsíce. Je to ale jinak: nejslavnější česká píseň je polka Škoda lásky od zbraslavského kapelníka Jaromíra Vejvody (1902–1988). Během druhé světové války byla přeložena do mnoha jazyků a také vyletěla do vesmíru: v roce 1995 ji jako budíček používala posádka raketoplánu Discovery. Až jednou doletí Elon Musk na Mars, třeba si k tomu pustí druhou nejhranější českou písničku, Lady Carneval Karla Svobody. Anebo nějaký šlágr Karla Gotta?
 

9. České sklo a nejznámější tradice

Staré i moderní, drobné kousky i obří skleněné instalace: české sklo má nepřeberné množství podob a tvarů. S tradičním řemeslem se můžete seznámit ve sklářských a šperkařských dílnách, v muzeích skla a bižuterie i v manufakturách, kde se rodí křehké vánoční ozdoby zařazené mezi památky UNESCO. Procestujte Křišťálové údolí, nahlédněte do sklářských hutí, prohlédněte si stavby se skleněnými stěnami i střechami a poznejte sklo jako fascinující materiál, ze kterého se vyrábí dokonce oltáře a sochy.
 

10. České lázně, wellness a nejlepší odpočinek



Odpočiňte si v lázních a užijte si blahodárné wellness programy, sauny a masáže! Staletími prověřené přírodní zdroje i nejmodernější lázeňské postupy si vychutnáte v desítkách lázeňských míst po celém Česku. Nejznámější jsou lázeňská města s puncem UNESCO, tedy Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně, zajímavé příběhy nabízejí také další lázně s nej: nejmladší i nejstarší, s nejteplejšími i nejstudenějšími prameny.
 

11. Nejlepší české pivo: Plzeňský Prazdroj

Náš národní nápoj je pivo. V českých zemích se vaří přes tisíc let a v roce 2010 bylo v celonárodní anketě zařazeno mezi sedm divů Česka. Dřív se vařilo téměř v každém městě, dnes u nás existuje téměř 500 minipivovarů a desítky velkých podniků. K tomu připočítejte spousty pivních zajímavostí – pivovarská muzea a stylové pivovarské restaurace, pivní stezky a další atraktivní lákadla. Královstvím piva je především Plzeň, kde vás s historií vaření piva značky Pilsner Urquell seznámí prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj a Pivovarského muzea.
 

12. Příběhy nejznámějších českých značek

Portál Kudy z nudy pravidelně nabízí příběhy tradičních českých značek. Víte například, jak se původně měla jmenovat slavná a ryze česká Kofola? Že Technická univerzita v Liberci je centrem nanotechnologií a nanovláken? Znáte historii antivirové firmy Avast? Víte, jak vzniklo jméno kosmetické firmy Ryor? Kde se vyrábějí nejznámější klobouky? Proč z Eiffelovky vyhazovali slavné židle Thonetky, jaké sklo vyrábí sklárna Rückl, že světový obuvnický koncern Baťa začínal v docela obyčejné ševcovské dílně anebo že mladoboleslavská Škodovka je splněným snem dvou dávných vizionářů, pánů Laurina & Klementa?
 

13. Nejznámější hrdinové

Městská část Praha-Libeň, nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce, 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté: právě tady atentátem na českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid. Byla úspěšná, Heydrich na následky zranění 4. června 1942 zemřel, ale výsadkáři Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc za svůj čin zaplatili životem. Odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech se stala likvidace obce Lidice 10. června 1942. S válkou souvisí i další činy, které by neměly být zapomenuty: na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží spatříte sousoší Nicholase Wintona se dvěma dětmi, které „čekají na vlak“. Sir Nicholas George Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie. Spielbergův film Schindlerův seznam je inspirovaný osudy Oskara Schindlera, který před jistou smrtí v koncentračních táborech zachránil přes tisíc lidí.
 

14. Nejlepší síť turistických značek na světě

Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 130 let staré: takové jsou české turistické značky, svou metodikou a kvalitou nejlepší na světě. První trasa Klubu českých turistů (KČT) byla vyznačena v roce 1889 ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Dnes Českou republiku křižuje více než 43 tisíc kilometrů turistických tras s 67 tisíci směrovkami a více než 38 tisíc kilometrů cyklotras. Díky Klubu českých turistů jsou trasy jednotně značené, pravidelně udržované a aktualizované – a díky Kudy z nudy k nim máte skvělý manuál dálkových i krátkých pěších tras, naučných stezek i tisíců dalších turistických zajímavostí.
 

15. Nejnavštěvovanější české rozhledny

Česko patří mezi rozhlednové velmoci: aktuálně u nás stojí téměř 500 vyhlídkových věží. Které si vyberete? Nejnavštěvovanější a nejznámější rozhledny, stezky v oblacích i v korunách stromů anebo nenápadné vyvýšené plošiny? Na portálu Kudy z nudy máme tipy pro všechny: pro ty, kteří cestují autem, pro milovníky obtížně přístupných míst i pro fanoušky kuriozit všeho druhu. Pojďte, rozhledny čekají!
 

16. Češi a Nobelovy ceny

Když měli maturanti v testu z češtiny uvést jméno českého držitele Nobelovy ceny za literaturu, tipovali Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Jaroslava Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo? Básník Jaroslav Seifert byl na Nobelovu cenu za literaturu navržen šestkrát a v roce 1984 ji na sedmý pokus skutečně získal. Karel Čapek takové štěstí neměl, i když nominován byl také sedmkrát. Rodačka z Prahy  Berta von Suttner (1843–1914) v roce 1905 obdržela jako první žena Nobelovu cenu míru. Blízko k získání prestižního ocenění měli také Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Václav Havel, nominovaní na Nobelovu cenu míru, nebo Otto Wichterle: tomu překvapivě vynález kontaktních čoček Nobelovu cenu nepřinesl.
 

17. Rarity a rekordy českých železnic

Máte rádi vlaky? My na portálu Kudy z nudy ano. Železnice k cestování zkrátka patří a kromě 9500 kilometrů kolejí a asi 2800 železničních stanic a zastávek nabízí spousty zajímavých míst k objevování. S námi můžete třeba hledat stopy po nejstarší kontinentální železnici z roku 1832, koněspřežce z Českých Budějovic do Lince, svézt se po nejklikatější železnici v Česku, po naší nejstrmější trati se sklonem 57 ‰ z Tanvaldu do Harrachova anebo navštívit nejvýše položené železniční stanice. Anebo můžete zůstat doma a jen si třeba listovat v knížce – pro fandy železnice máme vhodný výběr zábavné literatury!
 

18. Jára Cimrman, největší Čech

Máte rádi Járu Cimrmana? Zbytečný dotaz v kriminalistice, že? Mimořádná popularita Největšího Čecha vedla ke vzniku řady zajímavých turistických míst a památníků. Díky jejich oblibě mezi výletníky je pečlivě a svědomitě mapujeme na portálu Kudy z nudy, takže pro výlety za Cimrmanem nabízíme spolehlivý doprovod! Ukážeme vám třeba železniční zastávku Kaproun na trati úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice – v místě, kde byl Cimrman vyhozen z vlaku, najdete jednu z mnoha neobyčejných soch Největšího Čecha, dramatika, básníka, hudebníka, učitele, cestovatele, filozofa, vynálezce, kriminalisty, sportovce a průkopníka slepých uliček.
 

19. Pražská zoo: jedna z nejlepších zoo na světě

Prestižní cestovatelský server TripAdvisor.com každý rok sestavuje žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad. Vedle San Diego Zoo či St Louis Zoo, španělské Loro Parque na ostrově Tenerife a zoo v Singapuru pravidelně boduje i zoo Praha. Kromě toho je proslulá chovem koní Převalského a hraje už řadu desetiletí klíčovou roli v jejich návratu do volné přírody. Jako jediná zoo světa uskutečnila ve spolupráci s Armádou ČR již řadu transportů posledních divokých koní do mongolských stepí.
 

20. Nejhezčí přehrada České republiky



Přehrada, která zdálky vypadá jako zámek pro princeznu, má dokonce pohádkové jméno: Les Království. 218 metrů dlouhá a 41 metrů vysoká hráz stojí kousek od Dvora Králové nad Labem, je postavená z místního pískovce a hýří romantickými prvky. Elegantní obloukovou hráz s kamenným obkladem zdobí dvě brány s ozdobnými věžičkami, opodál stojí šoupátkové věže pro regulaci odtoku vody z nádrže a dům hrázného. Také ten vypadá jako pohádkový hrádek – zkrátka ideální cíl pro výlet za každého počasí.
 

21. Nejkrásnější kousky přírody: jeskyně, skalní brány a propasti

Má dno nebo nemá? Zatím ne: Hranická propast, která je zároveň nejhlubší propastí v České republice, zatím není změřená. Posledním ověřeným údajem je 519,5 metru, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 800 metrů. To je ale jen malý kousek z mozaiky nepřeberných přírodních krás Česka. Objevujte také skalní brány a mosty v čele s Pravčickou bránou, tajuplné jeskyně, národní parky a chráněná území, hory, botanické zahrady a parky, skalní města, řeky, jezera a vodopády!
 

22. Nejoblíbenější české koníčky: houbaření a chalupaření

Bedly a hříbky, žampiony, hlívy, klouzky, kozáci, lišky, lakovky, křemenáče, muchomůrky, ryzce, babky, holubinky, václavky nebo pýchavky: bohatá a libozvučná čeština potvrzuje, že houbaření je česká vášeň a celonárodní koníček. Alespoň jednou ročně prý vyrazí na houby přes sedmdesát procent obyvatel Čechů, třetina z nás navíc vlastní chatu, chalupu nebo jinou rekreační nemovitost. Chalupaření a houbaření se dá skvěle kombinovat – i když se podle některých mykologů Češi mění v národ hazardérů. Z lesa nosí vše, co houby byť jen vzdáleně připomíná, neznají ani základní druhy, o kterých se učí děti na základní škole, a jsou schopni sníst vše. Paradoxně nejvíc otrav pochází z jedlých hub, ze kterých špatným zacházením vyrábíme houby nejedlé.
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Otto Wichterle (1913–1998) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, který měl na kontě přibližně 150 vynálezů a patentů. Nejznámější z nich jsou měkké kontaktní čočky, které profesor Wichterle poprvé vyrobil u sebe doma o Vánocích roku 1961 na přístroji, sestaveném z dětské kovové stavebnice Merkur.

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy Životní styl

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s námi podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů Příroda

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Houbařská sezóna bude letos díky vydatným dešťům a teplému počasí určitě vydařená. Během pár dní či týdnů se budou milovníci hub opět vydávat do lesů, aby si odnesli plné košíky hřibů, kozáků, křemenáčů, masáků i lišek. Nejúspěšnější bývá „lov“ v listnatých lesích, remízcích, kolem cest, na stráních, na březích potoků a hrázích rybníků. Naopak v jehličnatých lesech toho nebývá úspch vždy zaručen... Kam se za houbami vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

O značení turistických tras se v České republice stará Klub českých turistů. Značení pěších tras se věnuje víc než 1 700 dobrovolníků v téměř stovce značkařských obvodů, na které dohlíží krajské komise. Ty rozhodují o tom, kde budou vyznačeny nové trasy, a určují, na kterých úsecích je v daném roce potřeba obnovit staré značení. Každá pěší trasa se obnovuje každé tři roky. Také je nutné pečovat o cyklotrasy a lyžařské stezky.

Praha – největší město v České republice

Praha – největší město v České republice

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známé i zapomenuté technické památky

Hledáte inspiraci pro letní výlety po všech krajích České republiky? Vyzkoušejte naše tipy na elektrárny, mosty, železnice, kanály, rozhledny, vodní stavby, manufaktury a další industriální a technické památky. Jsou přístupné veřejnosti, přináší svědectví o umu a vynalézavosti našich předků a podrobně je zmapoval cestopisný dokumentární cyklus České televize, na němž se podílela i Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism s portálem Kudy z nudy.

Vila Tugendhat Brně – nejvýznamnější dílo funkcionalismu v České republice

Vila Tugendhat Brně – nejvýznamnější dílo funkcionalismu v České republice

Nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána v roce 2001. Jedná se o jedinou památku moderní architektury v České republice, která je na tento prestižní seznam zapsána.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

Historické centrum Českého Krumlova – památka UNESCO

Historické centrum Českého Krumlova – památka UNESCO

Symbolem jihočeského města na řece Vltavě je hrad a zámek, který je společně s historickým centrem zapsán na seznamu UNESCO. Nejcennější součástí areálu je zámecké barokní divadlo s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů a rekvizit. Nevšední je i prohlídka pěti nádvoří a zahrady.

Skalní hrad Sloup – nejstarší skalní hrad v České republice

Skalní hrad Sloup – nejstarší skalní hrad v České republice

Důmyslně propojené skalní objekty vytvořené v pískovcové skále se svislými stěnami. Množství skalních prostor, světského i sakrálního určení, je vytesáno a dostavováno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v ústavu Anthropos.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Chráněná krajinná oblast Beskydy – největší chráněná krajinná oblast v České republice

Chráněná krajinná oblast Beskydy – největší chráněná krajinná oblast v České republice

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy je svou rozlohou 1 160 km²; největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Rozhlehlé chráněné území zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Jaroslav Heyrovský – český fyzikální chemik, který získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský – český fyzikální chemik, který získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) je první český laureát Nobelovy ceny za chemii (1959). Akademik Heyrovský byl zakladatelem Polarografického ústavu ČSAV a spoluzakladatel časopisu Collection of Czechoslovak Chemical Communications (1929).

Polarografie Jaroslava Heyrovského – objev oceněný Nobelovou cenou

Polarografie Jaroslava Heyrovského – objev oceněný Nobelovou cenou

K objevu metody polarografie došlo mezi 9. a 10. únorem 1922. O dva roky později, v roce 1924, sestrojil Jaroslav Heyrovský se svým žákem Japoncem M. Shikatou polarograf – přístroj pro automatický záznam křivky závislosti proudu na napětí při elektrolýze roztoku vzorku. Dne 10. prosince 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský za svůj objev polarografie Nobelu cenu. Až dosud je jediným českým přírodovědcem, kterému byla tato pocta udělena.

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Dva a půl tisíce písní, dvaačtyřicet Zlatých slavíků, 32 zlatých desek a jedna diamantová, dvě ocenění Anděl a přezdívky jako Zlatý hlas Prahy nebo Božský Kája: to byl Karel Gott (14. července 1939 Plzeň – 1. října 2019 Praha), nejznámější český zpěvák.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň – unikát, jaký jinde v Evropě nenajdete

Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň – unikát, jaký jinde v Evropě nenajdete

Sedmého července roku 2007, tedy symbolicky v den plný šťastných sedmiček, bylo v zámecké zahradě u zámku Loučeň otevřeno labyrintárium. Tak rozsáhlou kolekci bludišť a labyrintů jinde v Česku ani v Evropě nenajdete. Každý je jiný a navíc se liší i použitím různých materiálů.

Unikátní sbírka rododendronů  – desítky kultivarů vyšlechtěných v Průhonickém parku

Unikátní sbírka rododendronů – desítky kultivarů vyšlechtěných v Průhonickém parku

Pěnišník (Rhododendron) (česky také rododendron) je rod rostlin náležící do čeledi vřesovcovité. Je to velký rod s více než 1000 druhy a nespočetným množstvím kultivarů. V Průhonicích se pěstováním azalek a rododendronů zabýval už Arnošt Emanuel Silva Tarouca v souvislosti s rozsáhlými úpravami zámeckého parku. V Průhonickém parku můžete dobdivovat na 1600 druhů domácích a cizokrajných dřevin. Nejatraktivnější rostlinou jsou právě rododendrony, kterých v celém zámeckém parku roste na 8000 kusů, ve sto druzích a kultivarech. Zhruba 40 kultivarů bylo vyšlechtěných přímo na místě.

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické jádro města Telče patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím v Česku. Město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992.

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Vyhlášené území UNESCO zahrnuje městskou památkovou rezervaci Kutná Hora a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v předměstí Sedlec.

Kostkový cukr – vynález z Dačic

Kostkový cukr – vynález z Dačic

Kostkový cukr se začal poprvé vyrábět v Dačicích – do roku 1841 se cukr prodával pouze ve velkých homolích. Na nápad vyrábět kostky cukru přivedla ředitele cukrovaru Jakuba Kryštova Rada jeho manželka, která se při sekání cukrové homole zranila. Pomník stojí v parčíku poblíž vysoké renesanční věže kostela sv. Vavřince.

Kubistická lampa na Jungmannově náměstí v Praze – jediná svého druhu na světě

Kubistická lampa na Jungmannově náměstí v Praze – jediná svého druhu na světě

Je jediná na světě, navíc stojí na zvláštním místě. Přímo vedle gotické brány, nedaleko kostela Panny Marie Sněžné.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček Příroda

#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček

Máte raději houby v lese nebo na talíři? Místo tipů kam právě teď vyrazit, kde zaručeně právě rostou anebo brzy porostou vám nabízíme výpravy za houbařskými kuriozitami: naším cílem tentokrát budou houby z kamene.

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

Klavíry Petrof v Hradci Králové – největší evropský výrobce klavírů a pianin

První koncertní nástroj postavil Antonín Petrof v truhlářské dílně svého otce roku 1864. Rodinný podnik, největší evropský výrobce klavírů a pianin světové kvality, trvá už v páté generaci. Dodnes se většina práce dělá ručně, jeden nástroj tvoří asi sedm tisíc součástek a jeho výroba trvá přibližně devět měsíců.

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Město Kraslice je nejen významným střediskem zimních sportů, ale je i známé výrobou hudebních nástrojů. Můžeme je pokládat za skutečnou kolébku výroby hudebních nástrojů u nás, protože smyčcové nástroje se zde začaly vyrábět již na počátku 17. století.

Robot – nejznámější české slovo na světě

Robot – nejznámější české slovo na světě

Slovo robot bylo poprvé v dějinách použito v roce 1920 ve hře R.U.R Karla Čapka. Je to nejznámější české slovo, které zdomácnělo ve všech světových jazycích.

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum je umístěno v původním právovárečném domě v historickém jádru města Plzně. Bylo slavnostně otevřeno 8. května 1959 u příležitosti 100. výročí ochranné známky "Plzeňské pivo" . Původní právovárečný dům z 15. století, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých.

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňský Prazdroj a. s. se svými značkami Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel je na prvním místě v objemu prodeje piva v České republice. Prazdroj Plzeň, který spolu se sousedním pivovarem Gambrinus tvoří Plzeňské pivovary, vaří jedno z nejslavnějších piv na světě, které dalo jméno celému jednomu typu piva, je světlé plzeňské Pilsner Urquell.

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Pražské Jezulátko – nejznámější český náboženský symbol

Proslulá soška malého Ježíška prý přináší zázraky a vyslyšení poutníků a je jako věčný symbol nevinnosti a čistoty uctívána katolíky po celém světě. Do Prahy se dostala ze Španělska v 17. století jako svatební dar a poté byla darována do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně.

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka (1603 m) své okolí převyšuje o dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. V Krkonoších najdete nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímavé zástupce zvířecí říše.

Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni – nejstarší kresba v České republice

Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni – nejstarší kresba v České republice

V Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu se nachází vůbec nejstarší kresba na našem území. Jde o "černé čáry" na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek. Vědci se domnívají, že čarami byl kámen patrně umělecky dotvořen před 7 000 lety coby kultovní místo v době kamenné.

Další aktuality

Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Život bez včel by byl nuda! Nikdy bychom neochutnali medové koláče, medovinu ani medové pivo. Neslavili bychom Světový den včel 20. května, neprošli bychom se po včelích stezkách, nenavštívili včelíny, včelařská muzea a další zajímavá místa. Nemlsali bychom med a medovník na medových slavnostech, novomanželé by neměli svůj medový měsíc aneb Honeymoon, a osiřela by i maringotka, nabízející medový glamping.
Životní styl

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl