Úvod > Česká nej > Osobnost > Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec
Osobnost

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.
Jan Nepomucký je celosvětově nejznámnějším českým světcem. Je patronem mostů, rybářů, mlynářů, plavců a vůbec všech řemesel, která mají co do činění s vodou. Legenda říká, že král Václav IV. ho dal mučit a utopit v řece (1393), když nechtěl prozradit královnino zpovědní tajemství. Jeho symbolický mlčenlivý jazyk se stal dominantou kopule nádherného kostela vystaveného v 18. století na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou (památka UNESCO) architektem Jan Santini ve stylu originální barokní gotiky.
 

Jak to bylo doopravdy

Svatý Jan Nepomucký se narodil někdy kolem roku 1345 v Pomuku (dnešní Nepomuk) jako syn soudce. Studoval na pražské univerzitě a poté působil 10 let jako notář arcibiskupské soudní kanceláře, nejvíce informací o jeho životě máme právě z jeho vlastního notářského podpisu. V roce 1380 byl vysvěcen na kněze a stal se farářem v kostele sv. Havla na pražském Starém Městě. Tehdy se jednalo o kostel velmi významný, protože uchovával sbírku významných církevních předmětů i ostatků světců. V letech 1382-1387 přenechal své církevní úřady v českých zemích svému zástupci a vydal se studovat práva na univerzitu v Padově. Po návratu ho jmenoval roku 1389 arcibiskup Jan z Jenštejna generálním vikářem pražské arcidiecéze.

Jan se stal významným úředníkem církve v době, kdy trpěla dlouholetým dvojpapežstvím a král Václav IV. se snažil využít jejího oslabení k tomu, aby si ji alespoň v Čechách a v Německu co nejvíce podřídil. Pečlivý úředník, důsledně hájící práva církve, mu tak nutně musel překážet. Václav IV. chtěl zřídit další biskupství, v jehož čele by byl duchovní, oddaný pouze jemu. K financování biskupství chtěl využít bohatý benediktinský klášter v Kladrubech, jehož opat Racek byl již velmi vysokého věku. Když Racek zemřel, Václav IV. nebyl v Praze. Toho využili benediktini k okamžité volbě nového opata, jehož v nejkratší možné lhůtě generální vikář Jan z Pomuku z titulu svého úřadu potvrdil. Co dále následovalo, již popisuje i legenda. Král se velmi rozčílil a i když bylo pozdě cokoli měnit svolal jednání s představiteli arcidiecéze, během něhož nechal všechny účastníky volby nového opata zatknout – unikl pouze arcibiskup. Ostatní zatčení byli vyslýcháni, Jan a jeden z jeho úředníků na mučidlech. Zatčení však nepodléhali králově jurisdikci, ale jakožto duchovní spadali pod církevní soud. Král tedy musel všechny duchovní nechat propustit... a propustil všechny, kromě Jana. Toho ještě téže noci 20. března 1393 nechal utopit ve Vltavě. Janovo tělo bylo nalezeno v řece 17. dubna  1393.


Janova vražda znamenala pro krále nepříjemné důsledky

Není jasné, proč král nenechal propustit i Jana – jeho vraždou si politicky velmi uškodil, v roce 1400 byl zbaven hodnosti a titulu krále římského, což kurfiřti mimo jiné zdůvodnili právě zmíněnou vraždou. Kronikář Václav Hájek z Libočan, jehož dílo proslulo řadou nepřesností (je též „viníkem“ přejmenování Jana z Pomuku na Jana Nepomuckého a mylně uvádí i datum jeho úmrtí jako 16. květen 1383), zdůvodňoval králův hněv jeho marným úsilím dozvědět se od Jana, z čeho se zpovídala Václavova manželka. Tyto nepřesnosti se pak dostaly i do kanonizační buly, kterou byl Jan Nepomucký prohlášen svatým dne 9. března 1729.

Úcta sv. Jana Nepomuckého se však šířila mnohem dříve; za zemského patrona byl považován již kolem roku 1600. Socha sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě poblíž místa, z něhož měl být shozen do řeky, se pak stala vzorem pro více než 30 000 soch, stojících na mostech téměř celé Evropy.
 

V hrobě se našel kus nezetlelé organické hmoty

Během kanonizačního procesu byl úředně otevřen i jeho hrob v pražské katedrále a v lebce nalezen kus nezetlelé organické hmoty. Dobovou domněnku, že se jedná o Janův jazyk, který byl takto zázračně zachován na důkaz, že Jan byl umučen kvůli zpovědnímu tajemství, se nepodařilo ani v nedávné době potvrdit, ale ani vyvrátit. Nic to však nemění na tom, že Jan zemřel jako poctivý, věrný a pečlivý vykonavatel svých kněžských a úředních povinností, odporující hrubému nátlaku vládnoucí moci.

Jeho památka se připomíná 16. května, a to nejen v Evropě, ale i v dalších zemích světa.
Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Poutní místo Homole

Poutní místo Homole

Víte, kde jsou schody, které vedou do nebe? Leží blízko hradu Potštejna, nedaleko Kostelce nad Orlicí. Ve skutečnosti nevedou až do nebe, ale k poutnímu kostelu Panny Marie Bolestné na vrch Homole, dominantu zdejšího kraje.

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie blahoslaveného Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek Svatá Ludmila s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova mostu

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova mostu

Socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě je nejvýznamnější zdejší sochou vůbec, která se stala jedním z hlavních ohnisek kultu Jana Nepomuckého a vzorem pro jeho další vyobrazení. Socha je mezi lidmi populární dodnes, vyhlazená místa, kam si turisté sahají pro štěstí, jsou vidět na první pohled.

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

Poutní areál v Klokotech u Tábora je půvabná stavba, inspirovaná Santinim. Jméno má podle řeky Lužnice, která si tiše šumí, proudí a klokotá pod strmým svahem, z nedalekého Tábora sem vede křížová cesta. Krásné místo se uchází o čestný titul bazilika minor, který by zvýšil jeho prestiž.

#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel

#světovéČesko a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: magická hra Santiniho čísel

První velký kostel zasvěcený Janu Nepomuckému. Vrcholné dílo Jana Blažeje Santiniho a nejoriginálnější ukázka takzvané barokní gotiky. Památka, zapsaná roku 1994 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Perla Vysočiny. Tím vším je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích

Kostel ve Vyklanticích na Pelhřimovsku byl dokončen roku 1729. Centrální stavba s hranolovitou věžičkou a eliptickou kupolí lodě je zakončena lucernou s podélnými okénky. V kostele jsou umístěny ultramoderní sochy vytištěné na 3D tiskárně.

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Svatojánské muzeum Nepomuk

Svatojánské muzeum Nepomuk

Návštěvníci mohou ve Svatojánském muzeu vidět na nové exponáty, jako například repliku lebky sv. Jana Nepomuckého speciálně vyrobenou na 3D tiskárně, dále na repliku Janova "jazyka", či repliku jeho lopatky, na jejímž výběžku lze zpozorovat známky mučení.

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

Hlavní a největší pražský chrám, duchovní symbol českého státu a impozantní koruna Pražského hradu: to je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V jejím interiéru objevíte spousty zajímavostí a na prohlídku se vyplatí vyhradit si hodně času: jsou tu nádherně vyzdobené kaple, podzemní hrobka českých králů anebo obří náhrobek sv. Jana Nepomuckého z čistého stříbra.

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

Svatou Ludmilu známe jako patronku českého národa. Stála u počátků našeho státu, položila základy křesťanství v Čechách a jako manželka knížete Bořivoje I. a matka knížat Spytihněva a Vratislava se stala zakladatelkou vládnoucí dynastie Přemyslovců. V roce 2021 uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místa spojená s jejím životem.

Výlet za západočeskými barokními skvosty

Výlet za západočeskými barokními skvosty

Plzeňský region je po okraj plný nádherných barokních památek, které navíc velmi intenzivně žijí. Zdejší kraj oplývá barokním bohatstvím, je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na svoje nové návštěvníky.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře zve na prohlídky i během rekonstrukce

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře zve na prohlídky i během rekonstrukce

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře prochází od roku 2018 zevrubnou rekonstrukcí. V současné době se restaurátoři zaměřují na práce v interiéru kostela, včetně podlahy, práce by měly být hotové už letos, tedy v průběhu roku 2021. Komentované prohlídky poutního kostela zapsaného od roku 1994 na seznam UNESCO se tedy konají za omezeného provozu.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Karlovicích

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Karlovicích

Kostel byl postaven v letech 1777 až 1779. Dříve se k bohoslužbám využívala kaplička ze začátku 18. století, která stála uprostřed dnešního hřbitova. Ta však byla zchátralá a její kapacita už nestačila zvyšujícímu se počtu obyvatel.

Barokní socha svatého Jana Nepomuckého u obce Nový Dům

Barokní socha svatého Jana Nepomuckého u obce Nový Dům

Krásnou barokní sochu Jana Nepomuckého můžete obdivovat v CHKO Křivoklátsko, nedaleko obce Nový Dům. Nachází se na lesní křižovatce cest NS Vůně lesů a jehličí a žluté turistické značky procházející lesy od Zbečna do Rakovníka.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel z 18. stol. stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelické baroko – Hammerovy barokní sochy

Čimelice proslavily především sochy z dílny Jana Hammera, tzv. "Čimelické baroko". Podobně jako se jinde v českých zemích do dějin barokního umění zapsala sochařská rodina Brokoffů či Matyáš Bernard Braun, v jižních Čechách to byl Jan Karel Hamer.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Svatém Janu nad Malší

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Svatém Janu nad Malší

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Svatém Janu nad Malší byl v 18. století významným poutním místem. Kostel v barokním slohu s ambity pochází z let 1732-1735, rozšířen byl o třicet let později a v roce 1824 byla ke kostelu dostavěna věž.

Kostel sv. Jana Nepomuckého na vrchu Zvičina

Kostel sv. Jana Nepomuckého na vrchu Zvičina

Kamenný kostel byl vystavěn na místě původního dřevěného kostelíka, jež byl zasvěcen Janu Husovi. Stavba byla dokončena roku 1711 a téměř o století později byla přistavěna věž. V této podobě je kostel zmiňován i ve verších K. V. Raise.

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Na místě, kde se dnes kaple nachází, byla v dávných dobách městská věznice. Roku 1620 zde byl kvůli spojitosti s vpádem vojsk polského krále vyslýchán a mučen katolický kněz Jan Sarkander. Ten však zpovědní tajemství nevyzradil, a proto byl roku 1995 prohlášen papežem za svatého.

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.

Klášter Zaječov – Klášter augustiniánů (Svaté Dobrotivé)

Klášter Zaječov – Klášter augustiniánů (Svaté Dobrotivé)

Augustiniánský klášter nechal v roce 1262 založit Oldřich Zajíc z Valdeka na místě, kde se mu dle legendy zjevila Panna Marie. Své jméno získal klášter v roce 1327, kdy sem byly převezeny z pražského augustiniánského kostela sv. Tomáše ostatky sv. Dobrotivé (sv. Benigny).

Nepomucká pouť 2024

Jedná se bezesporu o nejpopulárnější a nejnavštěvovanější nepomuckou událost v rámci celého roku u příležitosti církevního svátku sv. Jana Nepomuckého.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Oslavy osvobození a 80. výročí sestřelení Liberatoru

Záštitu akci udělili prezident České republiky Petr Pavel a Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze. 80. výročí sestřelení amerického bombardéru na Dubči a oslavy osvobození Československa
Nepomuk, Plzeňský kraj

Eva Urbanová & Barock

Nečekejte operu. V novém projektu Evy Urbanové se uskuteční koncert nabitý rockovými a popovými hity.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Pivní slavnosti v Nepomuku

Pestrá přehlídka českého piva doplněná multižánrovým hudebním programem a bohatým výběrem nejrůznějších dobrot pivní gastronomie.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Marco Angioloni v Nepomuku

Koncert francouzsko-italského tenora Marca Angioloni v Nepomuku.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Antonín Dvořák – Písňový recitál

Zazní nejkrásnější písně Antonína Dvořáka u příležitosti 120. výročí od úmrtí skladatele. Výběr z repertoáru bude obsahovat písně V národním tónu, Biblické písně, Cigánské melodie, Dvě písně pro baryton, Písně milostné, Večerní písně.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Myslív Race 2024

Myslív Race je překážkový běžecký závod s nadprůměrně velkým počtem překážek na dvou distancích (6 km se 40 překážkami a 9 km s více než 60 překážkami). Novinkou roku 2024 je rozdělení závodníků do závodů ELITA a RACE.
Myslív, Plzeňský kraj

Smíření 2024 – Dožice

Zcela unikátní festival, který je svou koncepcí ojedinělý v propojování různých náboženských prostor a komunit setkávajících se na závěr festivalu na finálním koncertu.
Mladý Smolivec, Plzeňský kraj

Křižíkova cesta z Klatov do Nepomuku

Z Plánice přes Nepomuk do Plzně vede dálková turistická cesta značená červenou značkou, tzv. Křižíkova cesta. Celá trasa měří 32,5 km a je určena pro pěší turisty, ale projedou ji i cyklisté na trekových a horských kolech.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Městské muzeum a galerie Nepomuk

Městské muzeum se nachází v prostorách staré nepomucké radnice a částečně též v prostorách bývalé piaristické koleje, hlavní dominantě nepomuckého náměstí.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Němejcův dům Nepomuk

Slavný nepomucký rodák, malíř Augustin Němejc, se dočkal opravy svého rodného domku. Prostory budovy slouží nyní jako galerie. Expozici zdobí, mimo jiné, replika Němejcovy opony z plzeňského Tylova divadla.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

V jihozápadní části náměstí v Nepomuku stojí poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Podle legendy stával na jeho místě světcův rodný dům. V 17. století zde páni ze Šternberka nechali vystavět kostelík sv. Jana Křtitele, který v roce 1734 ustoupil baroknímu chrámu slavného stavitele K. I. Dientzenhofera.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Svatojánské muzeum Nepomuk

Návštěvníci mohou ve Svatojánském muzeu vidět na nové exponáty, jako například repliku lebky sv. Jana Nepomuckého speciálně vyrobenou na 3D tiskárně, dále na repliku Janova "jazyka", či repliku jeho lopatky, na jejímž výběžku lze zpozorovat známky mučení.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Zlatá kráva v Nepomuku

V Nepomuku na Plzeňsku se opět vaří pivo. Původní pivovar obnovila místní rodina Sochorových. Roční výstav pivovaru je kolem 3000 hektolitrů.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu

Na historickém náměstí Nepomuku je umístěn Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu. Ve starobylém domě najdete zrekonstruovaný hotel, pokud dostanete chuť na dobrou večeři či oběd, je zde k dispozici stylový staročeský Švejk restaurant a secesní kavárna s nabídkou české i mezinárodní kuchyně.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Hotel Zlatá kráva

Pivní lázně a hotel v Nepomuku na Plzeňsku. Hotel Zlatá kráva je první svého druhu v České republice. Nabízí zážitkové ubytování v areálu pivovaru, pivní lázně, kvalitní wellness a především komfort vlastního výčepu přímo na pokoji. Což takhle načepovat si pivo kdykoli na něj přijde chuť?
Nepomuk, Plzeňský kraj

Kemp Nový rybník u Nepomuku

Kemp Nový rybník nabízí dvou a čtyřlůžkové chatky, prostor pro stany i karavany s celkovou kapacitou 80 míst. K využití je kuchyňka, umývárny, WC či sprchy. V kempu se nachází restaurace, Wi-Fi připojení, možnost rybolovu, minigolfu, tenisu a dalších aktivit.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Penzion Stichenwirth Nepomuk

Stylově vybavený Penzion Stichenwirth s celkovou ubytovací kapacitou 10 lůžek je položen na jihozápadním okraji městečka Nepomuk ve směru od Plzně, Klatov a Přeštic. Penzion leží nedaleko velkého rybníka.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Pension Angusfarm Soběsuky

Pension je vybudován v půdních prostorách restaurace s venkovskou atmosférou, na jejímž místě již v roce 1674 stála panská krčma. V restauraci máte možnost ochutnat steaky připravené z hovězího masa masného plemene Aberdeen Angus z ekologického chovu farmy Šumavský Angus.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Restaurace Angusfarm Soběsuky

Jsme rájem hovězích steaků. Díky dokonale vyzrálému hovězímu masu plemene Angus vám můžeme nabídnout steaky připravené ze známých i z méně obvyklých partií, jako je oponka, karabáček nebo pupek. Vaříme sezónně, lokálně a bez kompromisů.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Sport Centrum Žinkovy

Sport Centrum Žinkovy. Nabízí školicí a sportovní akce včetně sportovních soustředění v nejrůznějších druzích sportu.
Žinkovy, Plzeňský kraj