ÚvodAktuality#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim
Památky

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

  • 13. srpna 2021
Poutní areál v Klokotech u Tábora je půvabná stavba, inspirovaná Santinim. Jméno má podle řeky Lužnice, která si tiše šumí, proudí a klokotá pod strmým svahem, z nedalekého Tábora sem vede křížová cesta. Krásné místo se uchází o čestný titul bazilika minor, který by zvýšil jeho prestiž.
Kupole jsou symbolem rukou, sepjatých k modlitbě: věže kostela a kaplí v poutním areálu Klokoty a věže chrámu Spasitele na Berestovu v areálu Kyjevsko-pečerské lavry v ukrajinském Kyjevě
Klokoty
Kyjev
jižních Čechách je krásně, což platí i pro Klokoty, poutní areál na okraji Tábora. U studánky nad řekou Lužnicí, kde se prý kdysi pastýřům zjevila Panna Marie, vznikla kaplička, později kostelík a nakonec mezi roky 1701 až 1730 barokní poutní areál, spojený s nedalekým historickým městem lipovou alejí s křížovou cestou. Klokoty se místu říká buď podle staroslovanského výrazu pro proudící vodu v řece, ale možná také podle klokočí, které tu dřív hojně rostlo.
 

Poutní areál Klokoty

historického centra Tábora se do Klokot snadno dostanete pěšky, cesta měří něco málo přes kilometr, a navíc se s mírným prodloužením můžete zastavit třeba u hradu Kotnov nebo u oblíbeného Housova mlýna. A mimochodem, ve stráni pod poutím areálem je malá via ferrata!



Hojně navštěvované poutní místo s půdorysem nepravidelného pětiúhelníku bývá právem srovnáváno s největšími skvosty architektury evropského baroka. Centrální kostel Nanebevzetí Panny Marie, inspirovaný patrně díly architekta Jana Blažeje Santiniho, obklopují ambity, zastřešené, dovnitř otevřené chodby, s pěti kaplemi, zasvěcenými sv. Anně, sv. Vavřinci, sv. Vojtěchu, sv. Janu Nepomuckému a Panně Marii Růžencové. Zdobí je výjevy ze života světců na oltářních obrazech i v bohaté štukové výzdobě stropu, věže jsou stejně jako ty na kostele zakončené kopulemi s cibulovitými báněmi. V Klokotech je takových věží celkem deset, každá nese svůj zvon a jejich zvonění tvoří neodmyslitelnou a líbeznou zvukovou kulisu.
 

Poutě ke klasové Madoně

Hlavní pouťKlokotech se koná každoročně v neděli nejbližší 15. srpnu, svátku Nanebevzetí Panny Marie. Cílem poutníků je milostný obraz Panny Marie Klokotské na hlavním oltáři, ranně barokní dílo z dílny pražského malíře Johanna Andrease Burgera z roku 1636. Podle obilných klásků rozesetých po rouchu se klokotská Panna Marie typově řadí k takzvaným klasovým Madonám; jejich vzorem se stala stříbrná socha milánské Madony z přelomu 13. a 14. století a setkat se s nimi můžete na více místech střední Evropy. V roce 1743 byl obraz umístěn na zlacený stříbrný oltář zlatníka Františka Seitze, který byl mimo jiné autorem náhrobku sv. Jana Nepomuckého v pražské katedrále sv. Víta a také stříbrného oltáře na Svaté Hoře u Příbrami.

 

Klokoty aneb bazilika menší

Před několika lety se barokní poutní areál v Klokotech dostal na seznam národních kulturních památek a zvolna začal vyhlížet povýšení na baziliku minor, tedy malou baziliku. Jde o čestný titul, který od 18. století papež propůjčuje významným kostelům.



V Česku má titul menší baziliky pouze patnáct kostelů. Tou první se stal poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře u Příbrami v roce 1905. V roce 1924 následoval poutní chrám Panny Marie Bolestné v Krupce a po něm v krátkých časových odstupech bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově (1926), bazilika Všech Svatých v České Lípě (1927) a o rok později první moravská bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Po válce, v roce 1948 byl na baziliku povýšen chrám sv. Markéty v Praze v Břevnově. Na povýšení dalšího kostela se čekalo dlouhých 26 let, až v roce 1974 byl mezi baziliky zařazen kostel sv. Jakuba na Starém Městě v Praze. V roce 1982 přibyl Svatý Hostýn a v roce 1987 Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. Po revoluci byl na baziliku povýšen chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Strahovském klášteře v Praze a při návštěvě papeže Jana Pavla II. v roce 1995 bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. V roce 1996 následovala bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí, v roce 1999 bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku, a v roce 2003 bazilika svatých Petra a Pavla v Praze na Vyšehradě. Jako poslední získala čestný titul bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše v areálu bývalého kláštera a nynějšího zámku ve Žďáru nad Sázavou, a to v roce 2009.
 

Víte, že…?

  • Po celém světě je 1844 chrámů nesoucích označení basilica minor, z toho 580 v Itálii, 173 ve Francii a 128 ve Španělsku.
  • Podobnost snímků zavedla seriál #světovéČesko do Kyjevsko-pečerské lavry, pravoslavného klášterního komplexu v ukrajinském Kyjevě. Byl založen roku 1051 poustevníky Feodosijem a Antonijem Pečerským, je zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO a jeho dominantou je bezmála sto metrů vysoká zvonice.
  • Architektonicky nejcennějšími stavbami jsou Uspenský chrám a také chrám Spasitele na Berestovu, byť stojí za hradbami lavry.
  • Komplex byl vážně poškozen za bojů druhé světové války, znovu byl vysvěcen v roce 1988 v rámci oslav tisíce let od přijetí křesťanství na Kyjevské Rusi.
Poutní kostel Klokoty Památky

Poutní kostel Klokoty

V příměstské části Tábora, v Klokotech, se nachází poutní areál s chrámem. Klokoty představují cíl oblíbených vycházek. Z Kotnova přes Holečkovy sady, pojmenované na počest významného spisovatele a překladatele Josefa Holečka (1853-1929), který v Táboře studoval, sem vede křížová cesta.

Do Tábora za husity Příroda

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře Památky

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Geologická expozice Pod Klokoty v Táboře Příroda

Geologická expozice Pod Klokoty v Táboře

Nově vybudovaná expozice se nalézá v lomu na pravém břehu Lužnice pod městem Tábor. "Lidé si myslí, že kameny jsou němé. A přitom je tak snadné přimět kámen k řeči" to je motto geologické expozice Pod Klokoty v Táboře, jejímž záměrem je předvést široké veřejnosti vybrané druhy hornin.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj