Úvod > Aktuality > Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?
Památky

Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Také si pletete Žebrák a Točník nebo Šternberk a Český Šternberk? Ukážeme vám, že jsou ještě daleko záludnější místa, kdy se některá dokonce jmenují úplně stejně. Nevěříte? V tom případě vás čeká spousta překvapení a možná také pár cest do neznáma.
Když děti mluví o školním výletě a popletou si KonopištěKřivoklátem, smějeme se jim. Spousta dospělých přitom úplně stejně plete hrady Žebrák a Točník – a to prosím nezačínají ani na stejné písmeno! Stejně záludné jsou Šternberky. Zatímco jeden hrad stojí nad řekou Sázavou, druhý se nachází o 300 km dále na Moravě. A což teprve Nové Hrady, z nichž jeden je hrad a druhý zámek? Cestování po vlastech českých, moravských a slezských se zkrátka může někdy pěkně zamotat. Naštěstí je tu portál Kudy z nudy, který vám rád poradí, jak ze šlamastyky ven!
 

Pod kopcem a na kopci: ale který je který?

U Žebráku a Točníku i důmyslné mnemotechnické pomůcky selhávají na celé čáře: co naplat, že jeden je na kopci a druhý pod ním (Žebrák se jako žebráček krčí dole, kdežto hrdý Točník se naparuje nad ním), když Žebrák stojí v obci Točník, hrad Točník nad obcí a na blízké město Žebrák žádný hrad nezbyl. A přitom jsou tak zajímavé: na Točníku žijí medvědi, můžete si projít Medvědí stezku a v létě se tu pořádá řada akcí, Žebrák zase láká na rozhlednu a dávnou historii. Víte, že tu zemřel prvorozený syn Karla IV. Václav a hrad patřil k nejoblíbenějším sídlům jeho dalšího potomka, Václava IV.? Hrad Žebrák své jméno získal podle úzkého skalního ostrohu, který svým tvarem připomíná žebro a na jehož konci – nad soutokem Pekelského a Stroupinského potoka – se stavba nachází. Jako mnoho jiných hradů, i Točník se Žebrákem jsou opředeny řadou legend, vyprávění nebo pověstí. Jedna z nejznámějších je o pokladu, který měl na hradě ukrýt Václav IV. Ten na Točník skutečně nechal převézt velkou část státního pokladu, po Václavově smrti si však poklad odvezl jeho bratr Zikmund. Vypráví se však, že část pokladu měla zůstat ukryta kdesi ve sklepení.
 

Není Šternberk jako Šternberk aneb kde přezimují netopýři

Také Šternberky si se dají splést celkem snadno, zvlášť když hrad Český Šternberk ležérně označujeme pouze jako Šternberk – to se pak snadno může stát, že si někdo hrad nad Sázavou ve středních Čechách snadno splete s hradem Šternberk ve stejnojmenném městě na Olomoucku. Mezi dvěma Šternberky však leží téměř 300 kilometrů, a tak vás omyl může přijít dost draho. Oba hrady mají hodně společného, zejména pak zakladatele Zdeslava z Divišova. Zatímco Český Šternberk zůstal majitelům (tedy šlechtickému rodu Šternberků), ten z Olomoucka šel z ruky do ruky a do dnešní podoby jej v 19. století přestavěli poslední majitelé Lichtenštejnové. Hrad Český Šternberk vás pozve na prohlídkovou trasu zámeckými interiéry ve druhém poschodí. Provádí se zde i mimo sezónu v rámci víkendových prohlídek.

Hrad Šternberk na Moravě nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí unikátní soubor italské a severské raně renesanční malby i ukázky holandského a vlámského barokního malířství. Originály některých vystavených děl jsou obdivovány i ve světových galeriích – petrohradské Ermitáži nebo pařížském Louvru. V zimní sezóně se prohlídky nekonají: pod obložením oken několika hradních pokojů totiž každoročně tráví zimu až 1800 netopýrů hvízdavých a několik desítek netopýrů rezavých. K běžnému provozu se obě hrady vrací v hlavní sezóně, tj. začátkem dubna.
 

Zrada jménem Nové Hrady a hrad i zámeček Karlštejn

Záměna hrozí zejména tam, kde se obě místa jmenují stejně, třeba Nové Hrady. Co naplat, že jedny Nové Hrady jsou město v jižních Čechách a druhé Nové Hrady obec na Českomoravském pomezí, a že ty první Nové Hrady jsou středověký hrad a druhé Nové Hrady rokokový zámek (a svou architekturou skutečný unikát), když se opravdu jmenují úplně stejně? Jihočeské Nové Hrady nabízejí rovnou tři prohlídkové okruhy a během roku nebo svátků také originální hrané prohlídky s historickými "obyvateli", jako jsou služebné, pan nadlesní anebo dokonce samotná paní hraběnka či pan hrabě! Zámek Nové Hrady na Českomoravském pomezí má k dispozici pouze jeden okruh, avšak v jeho krásných zahradách se ukrývá labyrint, voliéra s papoušky a za podívanou stojí i farma jelení a daňčí zvěře. Oblíbené je také Muzeum motokol v bývalé barokní sýpce.

Nové Hrady si výletníci pletou poměrně často, ale víte, že svého jmenovce má i královský hrad Karlštejn? Ty si ovšem jen tak nespletete, druhý Karlštejn je totiž malý lovecký zámeček pod vrcholkem stejnojmenného kopce poblíž města Svratka na Hlinecku. Letos byl nově zrekonstruován a návštěvníky láká vynikající restaurace.
 

Staré a Nové Herštejny, hrady a hrádky

Kdo by si snad myslel, že by hrady stejných jmen s přívlastky Starý a Nový měly ležet kousek od sebe, toho vyvedou z omylu zříceniny Nového Herštejna a Starého Herštejna. Zatímco Nový Herštejn, jedna z nejhezčích volně přístupných zřícenin jihozápadních Čech, leží v kopcích severně od Kdyně, Starý Herštejn leží poměrně daleko, na jednom z vrcholů Českého lesa nad obcí Pivoň. Vzdušnou čarou je dělí přibližně 25 km a společné mají kromě jména jen to, že k oběma vede červená turistická značka.

O trochu jednodušší problém budete řešit, pokud budete chtít vidět zříceniny hradů Starý a Nový Žeberk. Ty od sebe sice dělí jen pár kilometrů, ale čeká vás pochod členitou krajinou a velká stoupání. Naopak hlavu vám možná zamotá větší množství sídel, která jejich stavitelé a majitelé poněkud nevynalézavě pojmenovali Nový hrad či Nový hrádek. Nový Hrad je například zámek v Jimlíně u Loun, Nový Hrad objevíte v lesích u Adamova a Nový hrad aneb Neuhaus stával také na Pálavě u Horních Věstonic. Také Nové Hrádky najdete na portálu Kudy z nudy ve dvojím provedení: označuje se tak zřícenina hraduPodyjí a pak sídlo, které si nechal postavit král Václav IV. v lesích u Kunratic – tehdy musel cestovat kousek za město, dnes leží na okraji Prahy.
Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika