Úvod > Aktuality > Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program
Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

  • Vydáno24. dubna 2024
Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.

LibušínHistorického festivalu v Libušíně se účastní pravidelně více než 2 000 šermířů a 4 000 diváků z České republiky i ze zahraničí. Letošní 31. ročník tradičního festivalu středověku, je věnován poctě svatého Jiří, patronu rytířů, neboť pod jeho ochranou se festival od svého počátku koná. Po celý den vás čeká bohatý středověký program s poučením i zábavou pro velké i malé diváky včetně ukázek středověkých řemesel v dobovém trhu a živé hudby.

Jako hlavní host letošního doprovodného programu festivalu se představí jedna z nejvýznamějších skupin historického šermu České republiky Berounští měšťané. Letos diváci uvidí jejich středověké divadlo, dále soud s čarodějnicí, ale i ukázky středověkých zbraní, největší dělo v ČR jménem Barbora v akci, dobývací stroj trebuchet. A především školu šermu a ukázky soubojů muž proti muži. Dobový tábor je během konání festivalu možné navštívit s celou rodinou, seznámit se v něm se způsoby středověkého táboření i života v jednotlivých historických obdobích, na vlastní oči vidět výstroj bojovníků i způsoby odívání prostého lidu, poznat dobové řemeslné umění a v historických stáncích si také krásné originální výrobky zakoupit. 
 

Historická atmosféra bude dotvářena dobovým tržištěm

Údolí pod hradištěm kněžny Libuše se již tradičně promění v areál festivalu rozdělený do několika částí. Na bitevním poli letos bude probíhat bojové klání od 10:00 až do večera, cca 19:00 hodin. Půjde o plně kontaktní středověký turnaj. Těšit se můžete na souboje v kategoriích dual, 2 proti 2 a 5 proti 5. Středobodem celého festivalu je scénická středověká bitva za účasti přibližně tisícovky bojovníků, ve které budou představeny nejen způsoby boje a vojenských taktik jednotlivých období středověku, ale k vidění budou také neopakovatelné pyrotechnické efekty, skutečné kaskadérské výkony, drama i napětí a strhující výjimečná podívaná dle scénáře inspirovaného skutečnými událostmi z naší středověké historie. 

Druhou část areálu představuje dobové tržiště, na kterém si prohlédnete a zakoupíte nejen repliky historických předmětů. Bude zde probíhat vystoupení kejklířů, šašků nebo třeba pouličních umělců. K vidění bude také představení středověkého práva útrpného včetně scénické ukázky popravy. Dobově oblečení řemeslníci předvedou ukázky řemesel a muzikanti zajistí živou historickou hudbu.
 

Jak do Libušína

Hradiště Libušín vzniklo s největší pravděpodobností v 10. století, neboť se o něm zmiňuje už Kosmas. Podle známé legendy zde kněžna Libuše pronesla svou slavnou věštbu o městě, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. Pohanská svatyně se na tomto místě měla nacházet dokonce už v 6. století, z doby románské zde zbyl kostel sv. Jiří, dřevěná zvonice a hrobnický domek.

Prostředí hradiště je velmi zajímavé i z hlediska tamní flóry a fauny – na dvě stovky druhů rostlin nabízejí úkryt bezpočtu živočichům. Prohlédnout si můžete také zbytky starých ovocných sadů a mohutné keře dřínu. Libušín je dobře dostupný jak autem s možností parkování na louce nedaleko areálu, tak hromadnou dopravouKladna. Cyklisté a pěší se po zelené značce dostanou k nejvýznamnějšímu přemyslovskému hradišti v Čechách – Hradišti Libušín.
 

Navštivte okolí

HazmburkPokud se v sobotu do Libušína vypravíte, nezapomeňte také na jeho okolí! Jen čtyři kilometry od hradiště se nachází například obec Vinařice, kde se můžete napojit na naučnou stezku Vinařická hora, která vede chráněnou přírodní památkou v okolí Vinařické hory. Tento nenápadný kopec je ve skutečnosti třetihorní sopkou, která byla díky těžbě černého uhlí, ve které se proměnila její láva, důkladně prozkoumána.

Trasa stezky vede převážně po kamenitých cestách a pěšinách a značena je bílými a zelenými turistickými značkami. Cesta měří pouhých 2,5 kilometru, nicméně má mnoho velmi příkrých částí, proto je vhodná výhradně pro pěší. Pokud zvládnete všechna převýšení, můžete se těšit na odměnu! Tou je úchvatný výhled z Vinařického kopce –  a spatříte tak především další bývalé sopky, jako je hora Říp, České středohoří s Hazmburkem, Slánská hora či Doupovské hory.

Hradiště Libušín – nejvýznamnější přemyslovské hradiště v Čechách

Hradiště Libušín – nejvýznamnější přemyslovské hradiště v Čechách

Hradiště Libušín, ležící ve stejnojmenné obci nedaleko Kladna, je kombinací historie, přírody i ukázky negativního vlivu člověka na krajinu a snah o nápravu.

Naučná stezka Vinařická hora u Kladna

Naučná stezka Vinařická hora u Kladna

Naučná stezka seznamuje s přírodní památkou Vinařická hora, bývalou sopkou na okraji obce Vinařice u Kladna. Informuje o geologické stavbě Vinařické hory, přírodních poměrech a zdejší zajímavé flóře a fauně.

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty