ÚvodAktualityZámek Kačina zve na prohlídky expozice i na hru v parku
Památky

Zámek Kačina zve na prohlídky expozice i na hru v parku

  • 6. dubna 2023
Spolu s dalšími hrady a zámky také empírový zámek Kačina otevřel po dlouhé zimě své brány turistům. O Velikonocích 6. až 10. dubna a ještě i během víkendu 15. až 16. dubna 2023 zve všechny návštěvníky na speciální prohlídky i rodinnou hru v zámeckém parku.
zámek KačinaZámek Kačina nedaleko Kutné Hory patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků a obdivovat architektonické krásy Kačiny. Během roku se na zámku koná velké množství kulturních akcí.

V termínech od 6. do 10. 4. a od 15. do 16. 4. 2023 se zde koná oblíbený pořad Velikonoce na Kačině. Milovníci památek mají možnost si ve vybraných termínech projít vyzdobený zámek i všechny prohlídkové okruhy. Prohlídky 13 Chotkovských komnat zpestří zajímavosti o velikonočních pokrmech, tradicích i vyprávění, jak Velikonoce na Kačině trávila rodina Chotků. Návštěvníci mohou zhlédnout výstavu řehtaček a sbírkových předmětů, které se vážou k jarním svátkům. Velikonočně vyzdobená bude i zámecká kuchyně. Na Velikonoční prohlídky můžete přijít od 9 do 17 hodin.

Připravena je i venkovní rodinná hra "Hledání obřích vajíček", která pobaví celou rodinu i jednotlivce. U hlavního vchodu do zámku čeká na zájemce viditelně umístěné vejce, u kterého je k dispozici mapka s plánkem rozmístění dalších vajec v parku. Pokud během krásné procházky najdete všechny, můžete si na pokladně vyzvednou sladkou odměnu.
 

Kačina dokořán odkryje krásu zámeckých interiérů

kačina knihovnaV sobotu 15. dubna se Kačina tradičně připojí k celorepublikové akci Brány památek dokořán a odkryje některá ze svých tajemství. Pro zvídavé návštěvníky, kteří se zajímají o historii nejvýznamnější klasicistní stavby v českých zemích, jsou připraveny tři rozšířené prohlídky během nichž zavítají i do míst běžně nepřístupných. Rozšířené speciální prohlídky je možné navštívit v časech 10:00–11:30, 13:00–14:30 a 15:00–16:30 hodin. Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit on-line i na místě, kapacita prohlídek je omezená. Vstupné je pro dospělé 180 Kč, pro děti a mládež do 18 let 100 Kč, senioři nad 70 let zaplatí 150 Kč.
 
S Martinem Ebelem, ředitelem odboru muzea architektury a stavitelství Národního technického muzea si zájemci prohlédnou parketové podlahy v zámeckých interiérech. Dozví se, co je unikátního na bohatých parketových vzorech z Kačiny a proč jejich význam sahá daleko za hranice České republiky.
 
Zámek KačinaParketové podlahy na zámku Kačina tvoří zcela unikátní celek. Pochází z doby výstavby zámku, osazeny byly v letech 1814–1823 a jsou raritně zachovány v úplnosti. Jejich význam zvyšuje zachování grafických návrhů pro jednotlivé typy parket, jsou známy i údaje o jejich výrobě a pokládání. Na Kačině je možné spatřit širokou škálu parket – od nejjednodušších typů až po zcela unikátní a velmi složité vzory s klasicistním dekorem pro reprezentační místnosti zámku. Bohatost některých paketových podlah na Kačině nemá v Čechách analogii, inspirace pochází z ciziny. Do prohlídky parket na Kačině bude zařazeno i srovnání s hlavními směry vývoje parketových podlah ve střední Evropě.
 

Procházka zámeckým parkem a pozorování čmeláků

Park KačinaZámecký park na Kačině je starší než samotný zámek. Již roku 1789 v souvislosti s přípravou staveniště zámku byla provedena řada terénních úprav a položeny základy parku. Projekt kačinské zámecké zahrady vypracoval významný vídeňský botanik N. J. Jacquin (1727-1817), ředitel císařské zahrady v Schrönbrunnu. Původní dubiny a bory byly v kačinském parku postupně doplňovány dalšími druhy dřevin. Od počátku 70. let 18. století sem Chotkové nechali dovážet a vysazovat cizokrajné dřeviny. Tak se na Kačinu dostaly tyrolské modříny, ale i jedlé kaštanovníky, akáty či pinie nebo moruše.

čmelákV červnu roku 2017 byla otevřena naučná stezka zámeckým parkem. Na trase dlouhé necelý 1 km je instalováno 10 informačních panelů. Každý z nich obsahuje zajímavé a poučné povídání o fauně a flóře, která se v této oblasti vyskytuje nebo v minulosti vyskytovala, charakteristice krajiny či historii území. Nově byl v parku instalován zabydlený čmelín, takže při procházce můžete čmeláky pozorovat. Na jaře 2019 byla také otevřena nová naučná stezka Ze života hmyzu. Zámecký park je přístupný nepřetržitě po celý rok, vstup není zpoplatněn. Do parku můžete vzít i svého čtyřnohého kamaráda, ale pouze malé plemeno, které unesete v tašce. Volně nebo na vodítku psi po parku chodit nesmí.


Skleník je plný exotických druhů

skleník citrus kumquatPři vstupu do parku se nachází zámecký skleník. Ten Chotkové využívali k pěstování subtropických rostlin. Ty, které mohly být přes léto venku, zdobily zámecký park. Podle dobových obrázků zámku Kačina měli Chotkové pod každým sloupem rostlinu pomerančovníku. Čerstvé ovoce ze skleníku bylo oživením zámecké kuchyně a chloubou před hraběcími hosty.

Ve skleníku roste spousta vzácných rostlin a dřevin. Zastoupeny jsou například citrusy (mandarinka, pomeranč, grep, citron, kumkvát), datlovník, aloe, eukalyptus, korkovník, kaučukovník, ságová palma, banánovník, rýže, kaktus opuncie a pytahaya, granátové jablko, rajčinka, japonská kdoule, mučenky, smokvoň (fíkovník). Z koření můžeme jmenovat rozmarýn, vavřín, vanilku nebo pepřovník černý. Oranžerie je místem, kde je také velké množství kapradin a kvetoucích rostlin.

skokan ve skleníkuVe skleníku se potěšíte také velkým akváriem a třemi vodními nádržemi, v nichž se chovají tropické rybky: zlatí karasové, závojnatky, paví očka, mečovky nebo čichovci. Narazíte zde však na hmyz a brouky. Kde je dost hmyzí potravy, jsou také lovci z řádu obratlovců. Díky vysoké vlhkosti a vodním plochám se ve skleníku drží ropuchy, skokani a vzácnější rosnička zelená. Zmiňované druhy žab lákají také užovku, která občas sklepník navštěvuje a loví tu žáby.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina Památky

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Klasicistní divadlo na zámku Kačina Památky

Klasicistní divadlo na zámku Kačina

Divadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění.

Zámecký park Kačina Příroda

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Konírna na zámku Kačina Památky

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Další aktuality

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj