Úvod > Aktuality > Výstava „Žít pivo“ se otevírá návštěvníkům
Kultura

Výstava „Žít pivo“ se otevírá návštěvníkům

  • Vydáno16. června 2015
Dlouho očekávaná výstava „Žít pivo“ v Muzeu města Brna přivítá první návštěvníky ve středu 17. června. Vernisáž s pivem, hudbou v podání skupiny The Young Pekáč a zvýhodněným vstupným na výstavu se uskuteční v 17 hodin na malém nádvoří hradu Špilberku. Součástí bude také křest piva Špilberk 10® za přítomnosti Petra Hauskrechta, vrchního sládka Brněnské pivovarnické společnosti. Stejné pivo, speciálně uvařené u příležitosti výstavy, budou moci ochutnat i dospělí platící návštěvníci výstavy za symbolickou cenu 10 Kč v Bistru Babinský na Špilberku po celé léto.
Pivo se v Brně běžně vařilo a pilo od 13. století, již brněnská městská privilegia z roku 1243 zmiňují výrobu piva a sladu. Do 15. století zde působila řada menších, spíše domácích pivovarů, záhy se vaření přesunulo do měšťanského pivovaru, pivovarský boom pak nastal na přelomu 19. a 20. století, kdy v Brně fungovalo současně 5 větších pivovarů. Od roku 1943 až do roku 1993 zde naopak působil jen jediný pivovar – Starobrno. Výstava na Špilberku mapuje celé toto období i s přesahem do pravěku a současnosti, kdy se rodí nové minipivovary.

Výstava nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu. 

K vidění bude historické pivovarnické náčiní i zařízení, pivní sklo, podtácky i etikety. Celá jedna část bude věnována osobnosti Františka Ondřeje Poupěte, sládka a inovátora, autora příruček o vaření piva i zakladatele školy pro sládky, který významně ovlivnil výrobu piva na našem území a který své nejplodnější časy prožil právě v Brně. Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.

Lidé si budou moci ohmatat a ovonět různé druhy sladu nebo si sednout do středověké, prvorepublikové i do socialistické hospody. Prostřednictvím fotografií bude možné zavzpomínat na nejstarší brněnské hostince, například U Modrého lva, U Bílého kříže nebo U Tří knížat na Poštovské, nebo i na mladší, dnes již legendární pivnice U Formana na České ulici nebo Na Střeláku v Pisárkách.

Výstava postihuje rovněž fenomény, které jsou s hospodami spojené – hazardní hry, hospodské spolky i písně, ale třeba i činnost abstinenčních klubů.
Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda