Úvod > Aktuality > Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno
Příroda

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

  • Vydáno16. dubna 2024
Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
jeskyně jáchymkaJeskyně Jáchymka je sice minimálně do konce června uzavřená, milovníci přírody však z toho mají radost. Do oblasti se po dlouhých 67 letech vrátil sokol stěhovavý. Přísně chráněný druh musí mít na svém hnízdišti absolutní klid, jinak nemůže své mladé opustit a tím pádem krmit mláďata. Proto byla jeskyně i s jejím okolím uzavřena a ochránci přírody zde klid sokolů bedlivě střeží.

Na trase vyvěsili ochránci přírody tabulky zcela zakazující přístup k jeskyni. Lze ji obejít, ale důrazně upozorňují na to, že tato obchůzka není vhodná pro děti ani seniory, protože vede strmým úbočím. Sokolí rodina opouští hnízdiště většinou v druhé polovině července, někdy však hnízdí až do srpna. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června.

SokolPodle ochránců přírody se do jeskyně Jáchymka sokoli přestěhovali z nedaleké Býčí skály. Během loňské sezóny zřejmě uhynul současné samici "manžel". Ta si na letošní sezónu našla nového partnera a spolu s novým samcem změnila i domov. Ochránci přírody do hnízda nainstalovali fotopasti, díky čemuž vznikly snímky zachycující sokoly přímo na vejcích. Sokoli se do CHKO Moravský kras vrátili po půl století v roce 2016, nyní zde hnízdí tři páry, kteří za uplynulá léta přivedli na svět 33 mláďat.
 

Jak žije sokol stěhovavý

jeskyně jáchymkaSokol stěhovavý je dravec, velikosti vrány až jestřába, kterého lidstvo využívalo od nepaměti jako zdatného parťáka při lovu. V současné době je sokol nezbytným pomocníkem při ochraně letišť a biologické ochraně plodin v zemědělství. Dokonce i v Armádě České republiky pracuje několik sokolníků se svými svěřenci.

Díky dokonalé aerodynamické stavbě těla se sokol pyšní titulem nejrychlejšího tvora na světě. Při střemhlavém letu mu byla naměřena rychlost 389 km za hodinu! Při takové rychlosti nedokáže manévrovat, proto loví pouze ve vzduchu a to nejčastěji holuby, různé druhy havranovitých ptáků, špačky, drozdy a menší ptáky. Dokáže však ulovit i bažanty, koroptve, divoké kachny a volavky. Loví tak, že svou kořist nejprve vyplaší (např. divoké kachny nebo holuby) a pak na ně z výšky zaútočí. S křídly přitaženými k tělu podle okolností doslova padá na svou oběť, a to buď šikmo, ale i téměř kolmo dolů. Kromě lovu ze střemhlavého letu ale dokáže sokol ulovit kořist i za normálního letu.

sokolí mláděSokolí pár si je věrný většinou po celý život. Pokud však jeden z páru zahyne, během několika dní si druhý najde náhradu. Hnízdění předchází tzv. svatební lety, při kterých se oba ptáci honí za hlasitého křiku. Sokoli jsou přitom dlouhá léta věrni i jednomu hnízdu. To si ale sami nestaví, většinou ho zaberou jinému druhu, například vráně, káněti, jestřábovi, volavce... Ve skalách mají nejraději opuštěné krkavčí hnízdo. Hnízdí i na holém podkladu na skalních římsách. Někdy zahnízdí také přímo na stromech nebo ve zříceninách hradů. Mláďata se vylíhnou z hnědo bílých "mramorových" vajec většinou v první polovině května. V prvních dnech mláďatům nosí potravu sameček a samička jim ji porcuje. Po 10 až 14 dnech se rodiče vymění. Mláďata zůstávají na hnízdě zhruba 5 týdnů a po vylétnutí z hnízda krmí rodiče mladé ptáky ještě asi čtyři týdny. Sokolí rodina opouští hnízdiště v druhé polovině července až v srpnu. Na podzim se však rodiče vrací, aby si uhájili revír. Pohlavní dospělosti mláďata dosáhnou zhruba za rok. Na zimu migrují zpravidla jen jednoletí jedinci a to převážně na jihozápad Evropy. Sokol stěhovavý se dožívá 15 – 25 let.
Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu – kvůli hnízdění sokola uzavřena

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu – kvůli hnízdění sokola uzavřena

Jáchymka je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století. Od 15. dubna 2024 je uzavřena kvůli hnízdění vzácného sokola stěhovavého.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Další aktuality

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Jihomoravský kraj | Památky

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování