ÚvodAktualityVýlety za památnými stromy: poznejte naše nejvzácnější modříny
Příroda

Výlety za památnými stromy: poznejte naše nejvzácnější modříny

  • 12. května 2021
Modřín opadavý (někdy nazýván také evropský) je u nás poněkud opomíjenou dřevinou. Na rozdíl od jiných stromů si jej nelze splést – jako jediný jehličnan u nás se na podzim zbarvuje dožluta a na zimu shazuje své jehlice. V současné době zastupuje v našich lesích necelá čtyři procenta druhové skladby. Na některých místech roste odpradávna jako původní evropská dřevina, jinde byl vysazen uměle. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější modříny, které u nás rostou.
modřínAčkoli se to může zdát podivné, na většině území ČR modřín vůbec není původní dřevinou, a to přesto, že se jedná o původní evropský strom. Jeho pravlastí jsou podle odborníků Alpy a Karpaty. U nás se původní porosty udržely na pomezí Moravy a Slezska v oblasti Nízkého Jeseníku a Zlatohorské vrchoviny. Nejdále na západ u nás modřín postoupil k východnímu úbočí Hrubého Jeseníku, jen kousek od Pradědu. Jeho trvanlivé dřevo dosti odolné proti ohni a vodě se používá k výrobě nábytku, dříve se z něj stavěly roubené domy, lodě i pracovní nářadí. Kůra se využívala k vydělávání kůží, pryskyřice ke zhotovování terpentýnu.
 
Modřín je statným stromem s většinou rovným kmenem, který dosahuje výšky až 50 metrů. V České republice je několik modřínů chráněno jako památný strom, krásné jsou také neobvyklé modřínové aleje.
 

Nejmohutnější modřín v ČR roste v Krušných horách

modřín u petrovicU Petrovic na Ústecku roste nejmohutnější modřín v Česku s obvodem kmene bezmála 7 metrů. Nachází se téměř na státní hranici s Německem na rozhraní Přírodního parku Východní Krušné hory a CHKO Labské pískovce.
 
Petrovický modřín starý asi 300 let pamatuje uhersko-rakouské panovníky i obě světové války. Do jeho větví se vepsal krušnohorský mráz, který způsobil omrznutí jeho koruny. Poté došlo k větvení stromu v jeho spodní části, těsně nad zemí. Kmen tohoto modřínu měří 683 cm a dosahuje výšky 28 m. Strom je v dobré kondici a s pečlivou ochranou by mohl žít ještě další stovky let.
 

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

modřín šiškaPelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zaujímá obec Kaliště, kde naleznete alej vysazenou roku 1908. Tvoří ji kromě jiných stromů 292 modřínů evropských. Alej je i významným útočištěm ptactva.

Její délka je 2,43 kilometrů a roku 2003 bylo potvrzeno, že je to nejdelší modřínová alej v zemi. Obvod modřínů je 220 až 260 centimetrů, výška 25 až 30 metrů. Velkou zajímavostí je i to, že prochází přes zemskou hranici Čech a Moravy.
 

Modříny u zámku Favorit v Šindelové

modřínyModříny u Favoritu tvoří dvouřadá alej čtyř památných modřínů opadavých. Dříve rostly stromy v řídké smrčině po obou stranách lesní cesty, která vedla původní oborou k zámečku Favorit směrem k Jindřichovicím. Modříny bývalo vidět už zdaleka, ale když smrky vzrostly, nejsou již dominantní.
 
Obvody kmenů měří 380, 318, 264 a 281 cm, koruny stromů dosahují do výšky 37, 36, 36 a 36 m. Největší strom ve skupině je současně nejmohutnějším památným modřínem Karlovarského kraje. Sousední modřín rostl donedávna ve velmi těsném kontaktu se vzrostlým smrkem. V osmdesátých letech minulého století se uvažovalo o ochraně této zajímavé dvojice pod názvem Sourozenci Romanovi, podle slavného českého krasobruslařského páru. Smrk však uschl a později byl odstraněn.
 

Pamětník Českého lesa v Jubilejním hájku

modřín v jubilejním hájkuModřín v Jubilejním hájku představuje památný strom v lesích mezi Českou Kubicí a Čerchovem. Přes svůj nízký věk patří mezi velikány – obvod jeho kmene činí 224 cm a strom se tyčí do výšky 42,5 m. Jedná se o Modřín japonský, který vyrostl nedaleko Pece pod Čerchovem v nadmořské výšce 570 m. Památkovou ochranu získal roku 2003 pro svůj vzrůst, dendrologickou hodnotu a jako svědek historické události.
 
Pamatuje totiž založení Jubilejního hájku, ke kterému došlo v roce 1928, v rámci desátého výročí vzniku ČSR. Může být ale i o pár let starší – mezi lety 1919–1925 zde bylo vysazováno mnoho stromů po mniškové kalamitě. Hájek leží na ploše 80 arů a jeho 303 stromů představuje 22 domácích i cizích druhů dřevin.
 

Náš nejvyšší modřín najdete v Moravském krasu

modřín u habrůvkyNádherný trojkmenný modřín opadavý stojí nad cestou u východního okraje Národní přírodní rezervace Habrůvecká Bučina mezi Olomučany a Habrůvkou. Jde o nejvyšší modřín v České republice. Jedná se o pozůstatek asi 200 let starého porostu. Modřín se zde začal pěstovat po roce 1770, kdy křížením alpského a sudetského modřínu došlo ke vzniku místní populace označované jako modřín adamovský. Přestože zde není původní dřevinou, evidentně se mu zde daří.
 
Je označován za nejvyšší památný strom v ČR, i když o jeho přesné výšce jsou i přes opakovaná měření vedeny spory. Habrůvecký modřín je zdravým plodným stromem s pravidelným přírůstkem. Jeho kmen s obvodem 452 cm se asi 2,5 m od země rozděluje na tři samostatné kmeny a ty se tyčí do úctyhodné výšky bezmála padesáti metrů. Jeho výška se uvádí na 43, 48 či 58 metrů. Chráněný je od roku 1982. 
 

Modřín v Medvědím lese – nejmohutnější modřín jižních Čech

starý modřínNedaleko bývalé osady Josefův Důl u Zadní Zvonkové vede tzv. Medvědí cesta do Zadních Hamrů. Před rozcestím s modrou značkou u Schwarzenberského kanálu na ní roste památný strom, druhý nejmohutnější modřín opadavý v ČR a nejmohutnější památný modřín jižních Čech. Nachází se na okraji lesního porostu v Medvědím lese, severně od Medvědího potoka.

Josefův Důl vznikl v roce 1720 na dolním svahu Smrčiny jako dřevařská osada. I tato osada byla součástí Zvonkové a rozrostla se po dostavbě Schwarzenberského plavebního kanálu, který vísku protínal. Kromě svážení a plavení dřeva zde byla založena v roce 1822 sklářská huť na barevné sklo.
 

Proč modřín shazuje na zimu jehličí?

modřínyModřín opadavý je jediný jehličnan u nás, který na zimu shazuje své jehlice, aby na jaře nasadil nové. Jde o adaptaci na změnu ročních období. Protože modříny rostou ve vyšších polohách (vytváří horní hranici lesa) na podzim opadává, aby se přes zimu příliš nevyčerpával.

Fotosyntetická aktivita není v zimě téměř žádná a jehlice by stromu způsobovaly větší výpar. Každé jaro se pak modříny krásně zazelenají novými měkkými jehlicemi a jsou příjemným osvěžením pro oko každého milovníka přírody.
Modřín v Medvědím lese – nejmohutnější modřín jižních Čech Příroda

Modřín v Medvědím lese – nejmohutnější modřín jižních Čech

Modřín opadavý v Josefově Dole je památný strom, který roste v zaniklé osadě u Zvonkové na Šumavě. Obvodem kmene jde o nejmohutnější památný modřín jižních Čech a druhý nejmohutnější v Česku.

Modřín troják u Habrůvky – nejvyšší modřín ČR Příroda

Modřín troják u Habrůvky – nejvyšší modřín ČR

Nádherný trojkmenný modřín opadavý stojí nad cestou u východního okraje Národní přírodní rezervace Habrůvecká Bučina mezi Olomučany a Habrůvkou. Jde o nejvyšší modřín v České republice.

Modřín v Jubilejním hájku – pamětník Českého lesa Příroda

Modřín v Jubilejním hájku – pamětník Českého lesa

Vzrostlý Modřín japonský najdete mezi Českou Kubicí a Pecí pod Čerchovem v nadmořské výšce 570 m. Přes svůj nízký věk patří mezi velikány – obvod jeho kmene činí 224 cm a strom se tyčí do výšky 42,5 m.

Modříny u zámku Favorit v Šindelové Příroda

Modříny u zámku Favorit v Šindelové

Modříny u Favoritu tvoří dvouřadá alej čtyř památných stromů. Dříve rostly v řídké smrčině okolo lesní cesty, která vedla původní oborou k zámečku, směrem k Jindřichovicím. Modříny opadavé bývalo vidět už zdaleka, ale poté, co smrky vzrostly, nejsou již modříny dominantní.

Modřín u Petrovic – nejmohutnější modřín v ČR Příroda

Modřín u Petrovic – nejmohutnější modřín v ČR

U Petrovic na Ústecku roste nejmohutnější modřín v Česku s obvodem kmene bezmála 7 metrů. Nachází se téměř na státní hranici s Německem na rozhraní Přírodního parku Východní Krušné hory a CHKO Labské pískovce.

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby Příroda

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby

Duby jsou původními druhy stromů České republiky. Na našem území máme několik stromů, které pamatují velmi dávné časy, rostou a žijí již téměř tisíc let. Pojďte se s nimi seznámit a udělat si výlet k těmto nádherným zeleným velikánům. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější duby, které u nás doslova zakořenily a po mnoho generací se těší velké úctě.

Výlety za památnými stromy: do lesa za nejstaršími jehličnany Příroda

Výlety za památnými stromy: do lesa za nejstaršími jehličnany

Udělejte si procházku do lesa, kde to doslova voní jehličím. Víte, kde hledat nejstarší smrk, tis, největší strom Česka anebo kde rostou nejstarší jedle u nás? Na všechny tyto otázky naleznete odpověď v dnešním putování za památnými stromy.

Výlety za památnými stromy: znáte naše nejkrásnější buky? Příroda

Výlety za památnými stromy: znáte naše nejkrásnější buky?

Buk lesní je původním druhem stromů v České republice. Naši předkové jej měli ve velké úctě. Odedávna byl buk považován za strom, poskytující ochranu v nejistých časech. Také symbolizuje pevné zdraví – dodnes se dochoval příměr, že je někdo „zdravý jako buk“. Zajímavé je, že do buku neuhodí blesk, neboť buk má kořeny vedoucí jen povrchovou vrstvou půdy, a proto blesky nepřitahuje. V naší republice máme spoustu velmi zajímavých starobylých i mladších, přesto památných buků. Nechybí zde ani celé lesy buků – bučiny, které lákají k příjemné procházce.

Výlety za památnými stromy: poznejte kaštany, břestovce a další raritní listnáče

Výlety za památnými stromy: poznejte kaštany, břestovce a další raritní listnáče

V dnešní výpravě za památnými stromy připomeneme hlavně kaštany, která právě nyní krásně kvetou, ale také břestovce, jilm, javor, jinan a další krásné listnáče. Nebudou chybět ani zástupci ovocných stromů, jako je hrušeň nebo oskeruše.

Výlety za památnými stromy: znáte naše legendami opředené borovice?

Výlety za památnými stromy: znáte naše legendami opředené borovice?

Borovice lesní, někdy zvaná také sosna, je v České republice původním druhem jehličnanu, který roste napříč kontinentem, od Atlantiku přes celou Evropu a Sibiř téměř k Pacifiku. Ve Skandinávii zasahuje až za polární kruh. Protože je odolná proti chladu a její jehličí neopadává, stala se symbolem odolnosti, odhodlání, dokonalosti a trpělivosti. A jak to bývá, mnoho borovic na našem území je spjato s originální legendou, pověstí anebo historickým příběhem. Pojďme si připomenout ty nejzajímavější z nich.

Výlety za památnými stromy: poznejte příběhy našich nejzajímavějších lip Příroda

Výlety za památnými stromy: poznejte příběhy našich nejzajímavějších lip

Že je lípa českým národním stromem je známá věc. Víte ale, od kdy je považována za jeden ze symbolů České republiky? Prozradíme vám i to, která lípa je u nás nejstarší nebo která z našich lip má nejmohutnější kmen. Většina starobylých stromů má i svůj originální příběh – a až si některou z lip budete prohlížet zblízka, určitě si na něj vzpomenete.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nové vyhlídky a místa, která změnil kůrovec

Kůrovcová kalamita, kůrovec aneb lýkožrout smrkový, lesní cesty rozryté těžkými stroji a obrovské skládky dřeva: to je něco, s čím se v posledních letech seznámil každý cestovatel. Kalamita je ale už na ústupu a postižená místa se znovu začínají zelenat. Někde dokonce „díky“ kůrovcové kalamitě objevujeme výhledy a zajímavosti, které zůstávaly našim očím skryté. Kde?
Příroda

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.
Příroda

Kam na nejkrásnější květnové výlety a procházky v Česku?

Láká vás představa májového prosluněného dne, který si užíváte na procházce přírodou? Naplánujte si, kam se vypravíte! Teplé květnové dny lákají k výletu po krásných místech naší republiky. Naše tipy vás nenechají jen tak sedět doma, ale vytáhnou vás ven do parku, na naučnou stezku i za zajímavou květenou.
Příroda

Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Svátky, které se neslaví a zároveň tři nejproklínanější svatí, to jsou Pankrác, Servác a Bonifác. Svorně je nenávidí zahrádkáři i zemědělci a o moc lépe na tom není ani Žofie, která za třemi zmrzlými muži kráčí v těsném závěsu. Letos to ale po dle norské předpovědi vypadá, že si letos všichni "zmrzlí" vezmou dovolenou – týden, který obvykle bývá ve znamení ledových mužů a dešťové Žofie by měl být přívětivě teplý.
Příroda

Kde si užít nejkrásnější východy slunce?

Přivítejte krásný den pohledem na vycházející slunce! Je to jeden z nejkrásnějších pohledů, který po tmavé noci přináší naději krásného dne. V dnešních tipech vám představíme místa, odkud bude vycházející slunce působit nejmagičtěji. Vyrazte přivítat slunce na kopce, vršky a vrchy, a nezapomeňte si s sebou foťák. První ranní paprsky jsou totiž velmi fotogenické. Víte, že Mezinárodní den Slunce se slaví každoročně 3. května? Jedním z hlavních důvodů proč si připomínáme tento den je význam sluneční energie pro planetu Země jakožto hvězdy která je nejblíže naší planety. Slunce nám dodává energii a probouzí vše živé.
Příroda

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Líbat se samozřejmě můžete všude kde vás napadne, ale tradice prvomájových polibků přesto každý rok velí vyhledat kvetoucí třešňové stromy. Kde najdete ty nejkrásnější třešně pro pěkné jarní políbení a kam se vypravit na romantické výlety se svou láskou za dalšími májovými tradicemi? Na Kudy z nudy máme pár skvělých prvomájových tipů!
Příroda

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda