Úvod > Aktuality > Výlety za památnými stromy: poznejte kaštany, břestovce a další raritní listnáče

Výlety za památnými stromy: poznejte kaštany, břestovce a další raritní listnáče

  • Vydáno29. dubna 2020
V dnešní výpravě za památnými stromy připomeneme hlavně kaštany, která právě nyní krásně kvetou, ale také břestovce, jilm, javor, jinan a další krásné listnáče. Nebudou chybět ani zástupci ovocných stromů, jako je hrušeň nebo oskeruše.
KaštanKaštany (jírovce) do naší krajiny neodmyslitelně patří. Zajímavostí těchto stromů je, že patřívali mezi původní druhy na našem území (rostl zde již ve třetihorách), ovšem později vyhynul. Zpět od naší přírody se vrátil až v roce 1588, kdy jej botanická zahrada ve Vídni dostala darem z Malé Asie. Krajinou se jírovce začaly opět rychle šířit, byly vysazovány nejen jako okrasné stromy, ale i jako aleje a na okraje lesů, aby svými plody usnadnily přežití divoké zvěři.   

Největším a nejstarším jírovcem v ČR je kaštan v Nové Vsi, v okrese Bruntál. Roste zde již 300–350 let, obvod kmene má 580 cm a měří 23 metrů. Za nejkrásnější jírovec maďal u nás se považuje Kaštan v Markvarci.
 

Zednářská zahrada v Lednici

KaštanV zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce. Zahrada, dnes zakletá v porostu stromů, se probouzí jen jednou za rok, kdy v parku rozkvetou staré kaštany, které jsou záměrně vysazené na klíčových místech. Ve středu místa, kde se osm os sbíhalo, stával sluneční chrám. Z dalších zednářských symbolů jsou zde do kruhů vysázené stromy nebo klikaté cestičky s palouky.
 

Kaštanka v Nasavrkách

jedlý kaštanOjedinělou státní přírodní památkou je sad jedlých kaštanů zvaný "Kaštanka" o rozloze téměř 2 ha. Nachází se uprostřed městečka Nasavrky, které má strom kaštanovníku jedlého ve svém znaku. Sad nechal vysázet majitel nasavrckého panství Jan Adam Auersperg roku 1774, který nechal kaštanovníky přivézt z ItálieKaštanovníky se klenou do výše 25 metrů a průměr koruny mají okolo 13 až 15 metrů. Zdravotní stav menších stromů je dobrý, největší stromy ale již dožívají.
 

Kaštanovník setý na hradě Vranov-Pantheon

kaštanDominantou Malé Skály u Turnova je skalní hrad Vranov-Pantheon, který stojí na úzkém a strmém pískovcovém útesu vypínajícím se nad pravým břehem Jizery. Velikou raritou v areálu hradu, na okraji skalního srázu, je kaštanovník setý, tedy jedlý kaštan, jehož domovinou obvykle bývá Turecko nebo Kavkaz. Tento strom je jediný jedlý kaštan v okolí. Je záhadou, jak se dostal právě sem. Existuje domněnka, že ho zde vysadil František Zachariáš Römisch, majitel nemovitosti, okolo roku 1802.
 

Jilm u Dolan – strom splněných přání

jilmKouzelný jilm roste kousek od státní silnice a svým monumentálním vzrůstem a bizarním tvarováním vrásčitého kmene upoutává pozornost těch, kteří kolem něj procházejí nebo projíždějí. Podle místní pověsti v ní žije krásná víla, která dokáže hodným lidem vyplnit jejich přání, myslí-li více na druhé než na sebe. Strom se nachází na kraji lesa mezi obcemi Véska a Pohořany u Olomouce.
 

Věstoňovický javor – nejstarší a nejmohutnější javor v ČR

velký javorVěstoňovický javor, kterému se říká také Velký javor, je nejmohutnějším a pravděpodobně také nejstarším žijícím javorem na území České republiky. Prastarý dutý kmen stromu obrůstají mechy, které vytvářej dojem „mořských korálů“. Strom měří v dolním obvodu asi 7 metrů, v koruně pak ještě víc. Stáří stromu se odhaduje na více než 600 let. Javor naleznete na okraji lesa západně od Věstoňovic, na žluté turistické značce.
 

Moštěnský jinan – klenot zámecké zahrady v Horní Moštěnici

jinanV České republice jsou jen tři státem chráněné jinany (ginkgo biloba). Jedním z nich je nádherný strom v Horní Moštěnici. Jeho unikátnost spočívá v tom, že na rozdíl od většiny jinanů neroste do výšky, ale vodorovně. Stáří stromu je 170 let. Listy mají zelenou barvu a zvláštní vějířovitý tvar. Jinan je dvoudomý, to znamená, že jeden strom má samčí rozmnožovací orgány a některý druhý zase samičí. Samčí rostliny vytvářejí plodolistové šišticovité útvary podobné jehnědám, zatímco samičí rostliny vytvářejí shluky nazelenalých semeníků zavěšených na tenké stopce. Moštěnský jinan je samičí strom.
 

Břestovce v Ústí nad Labem

břestovcePřed muzeem v Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina dvou památných stromů – břestovců. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století. Oba stromy mají zajímavě utvářenou korunu a jejich hlavní větve dorůstají až k zemi, kde se kroutí a následně opět zvedají vzhůru. Břestovce jsou vývojově velmi starobylým rodem a nejblíže jsou příbuzné jilmům. Břestovec západní pochází ze Severní Ameriky a v Evropě dosahuje až 20 m. Na našem kontinentě se pěstuje se od roku 1636.
 

Památné ovocné stromy

planá hrušeňPlaná hrušeň u Bratřejovic na Vizovicku pamatuje krvavou prusko-rakouskou válku. V obci sice přímo neprobíhaly boje, ale procházející vojska sem zavlekla choleru. Traduje se, že se obyvatelé Bratřejova před vojáky ukrývali po několik let v horách a svá pole obdělávali jen v noci. V bídě a nouzi spoléhali na úrodu sklizenou právě z této hrušně. Plody ovocného stromu sloužily lidem v těžkých dobách jako zdroj obživy, což dokládá i místní recept na ovocnou polévku "briju". Hrušeň poskytovala stín pasákům, kteří kolem hlídali dobytek, a sloužila i jako hraniční strom. 

oskerušeNa louce asi 1,5 km jihovýchodně od obce Kněždub najdete Nejedlíkovu oskeruši. Obvod jejího kmene je 290 cm, stáří stromu se odhaduje na 250 let. V Česku je tato dřevina vzácná a vyskytuje se v Českém středohoří a na jihovýchodě Moravy. Název oskeruše je všeslovanský a je nejasného, asi již praevropského původu.

Uprostřed náměstí v Ronově nad Doubravou stávalo torzo starobylého stromu. Jednalo se o tureckou lísku, kterou místní považovali za ochránkyni města. Turecká líska byla více než 150 let stará. Často ji maloval i malíř památných stromů, místní rodák, Jaroslav Turek. Ten v roce 2005 zemřel, po jeho odchodu začala líska usychat, až v roce 2011 bohužel uschla docela.
Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.

Nejedlíkova oskeruše – památný strom v Kněždubu

Nejedlíkova oskeruše – památný strom v Kněždubu

Na louce asi 1,5 km jihovýchodně od obce Kněždub najdete Nejedlíkovu oskeruši, která se díky své výjimečnosti stala chráněným stromem České republiky.

Strom splněných přání u Pohořan nedaleko Olomouce

Strom splněných přání u Pohořan nedaleko Olomouce

Starému jilmu se říká „Strom splněných přání“. Podle místní pověsti v ní žije krásná víla, která dokáže hodným lidem vyplnit jejich přání, myslí-li více na druhé než na sebe. Strom se nachází na kraji lesa mezi obcemi Véska a Pohořany u Olomouce.

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Hrad Vranov – Pantheon

Hrad Vranov – Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Turecká líska v Ronově nad Doubravou

Turecká líska v Ronově nad Doubravou

Uprostřed náměstí v Ronově nad Doubravou stávalo torzo starobylého stromu. Jednalo se o tureckou lísku, kterou místní považovali za ochránkyni města. Během času však musela být bohužel pokácena.

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.

Bratřejovská planá hrušeň

Bratřejovská planá hrušeň

Hrušeň polnička, jak místní láskyplně strom nazývají, vypráví o osudech obyvatel Bratřejovic (horní části vsi zvané Hořansko) ve Zlínském kraji, během prusko-rakouské války.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Co se vám vybaví, když zaslechnete slova jako háček, zadák, porcelán, cvaknout, květák, kontra nebo volej? Pokud nic, jste na správném místě: s Kudy z nudy si užijete svou první báječnou plavbu do světa vodáků. Pokud víte, že jde o slova z vodáckého slovníčku, užijete si s námi taky. Víme totiž o spoustě zajímavostí, o kterých jste doteď určitě neslyšeli.
Letní sporty

Cesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku

Salvador Dalí byl španělský malíř, ikona surrealismu a také majitel jednoho z nejfotografovanějších knírků 20. století. V roce 2024 si celý svět připomněl 120 let od jeho narození – třeba filmem Daaaaaalí! Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější obrazy, muzea a také naše malíře, kteří se vydali v Dalího surrealistických stopách.
Kultura

Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů nejen s ohnivou vatrou, ale také třeba na hradech a zámcích.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Už ho nesou! v Trutnově 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Za kováři na Šlakhamr 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Kmotra smrt na hradě Sovinec 2024, Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

1. máj: tipy na místa, která se na státní svátek otevřou dokořán

Na státní svátek 1. května na všechny zvídavé turisty a milovníky památek čekají mimořádné prohlídky, běžně nepřístupné historické budovy anebo slavnostní otevření letní sezóny! Udělejte si na státní svátek pěkný výlet a prožijte neopakovatelné zážitky!
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Portál Kudy z kudy pro vás objevil ubytování jako z pohádek: vyberete si místo, kde budete usínat pod lopatkami větrných mlýnů, necháte se ukolébat klapáním kola v mlýnském náhonu anebo zvítězí romantika, soukromí a zážitky jako ze starých časů?
Ubytování