Úvod > Aktuality > Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku

Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku

Vydáno 28. ledna 2018 Zážitky
Začátek roku patří v Rájci již tradičně výstavám kamélií. A ani rok 2018 není výjimkou. Křehká kvítka těchto ušlechtilých rostlin ozdobí tradičně skleníky i zámek Rájec nad Svitavou, kde má pěstování kamelií dlouhou tradici.
Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou šlechty ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad.

Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. V zámeckém skleníku tak můžete od začátku února až do konce března obdivovat největší sbírku kamélií v České republice, čítající okolo 300 odrůd. Jestliže  sami kamélie pěstujete, určitě vám přijde vhod také odborná konzultace se specialistou.
 

V březnu ozdobí kamélie zámecké komnaty

V březnu se královna zimních květin představí v soukromých a hostinských apartmánech prvního patra zámku na výstavě Kamélie 2018. Kvetoucí keře kamélií společně se sakurami a dalšími netradičními i klasickými jarními květinami vyzdobí reprezentační sály v přízemí zámku od 9. do 18. března. V interiérech zámku bude možné vidět staré keře 70letých rostlin kamélií, tak i nově vyšlechtěné odrůdy ze zámeckého zahradnictví.

Také v období výstavy kamélií je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde lze zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství.
Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou (1)

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky.

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou 2018

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou 2018

Již 26. ročník výstavy rájecké sbírky kamélií se bude konat od 9. března do 18. března 2018.