Úvod > Aktuality > Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku

Vydejte se za královnou zimních květin do rájeckého zámku

Vydáno 26. ledna 2017 Zážitky
Začátek roku patří v Rájci již tradičně výstavám kamélií. A ani rok 2017 není výjimkou. Křehká kvítka těchto ušlechtilých rostlin ozdobí tradičně skleníky i zámek Rájec nad Svitavou, kde má pěstování kamelií dlouhou tradici.
Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou šlechty ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad.

Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. V zámeckém skleníku tak můžete od začátku února až do konce března obdivovat největší sbírku kamélií v České republice, čítající okolo 300 odrůd. Jestliže  sami kamélie pěstujete,  určitě vám přijde vhod také odborná konzultace se specialistou.

V březnu se královna zimních květin představí v reprezentačních sálech zámku na výstavě Kamélie a sklo na zámku v Rájci. Kvetoucí keře kamélií společně se sakurami a dalšími netradičními i klasickými jarními květinami vyzdobí reprezentační sály v přízemí zámku od 3. do 12. března. V interiérech zámku bude možné vidět staré keře 70letých rostlin kamélií, tak i nově vyšlechtěné odrůdy ze zámeckého zahradnictví.
Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.