Úvod > Aktuality > V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí
Kultura

V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí

  • Vydáno14. února 2024
Hornické muzeum Příbram pořádá v sobotu 17. února 2024 tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Přijďte si užít masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor! Na přípravě této lidové veselice muzeum již 21. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 98 let.
Permoníci masopust PříbramHavířský masopust s lidovou veselicí v prostředí historických báňských objektů se na rozdíl od mnoha jiných obdobných akcí vyznačuje řadou specifik spjatých právě s industriálním prostředím královského horního města. Průvod masek, mezi nimiž nemohou chybět havíři či důlní skřítci permoníci, vyrazí za doprovodu kapely z nedaleké hornické vsi Bohutín a dojde až k bráně Ševčinského dolu na Březových Horách. Vede ho tajuplný duch okolních brdských lesů Fabián, kterého doprovází Kecal, jakož i pestrá družina dalších fantaskních bytostí.

U brány dolu přivítá maškary ředitel muzea Josef Velfl, který si s nimi připije a udělí jim souhlas ke vstupu na nádvoří dolu, kde se poté odehraje několik humorných scének čerpajících z bohatých hornických tradic. Součástí programu budou také hornické písničky. Začátek je v 10 hodin v areálu Ševčinského dolu, symbolické vstupné činí 1 Kč.
 

Podle staré mytologie chaos vystřídá řád

Hornický masopustMasopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos.

A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než je ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.
Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.

Fabiánova naučná stezka

Fabiánova naučná stezka

Fabiánova naučná stezka vede obcemi Podbrdského regionu, poukazuje na místní pamětihodnosti a seznamuje turisty a cyklistmi s krásami tohoto regionu.

Další aktuality

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Středočeský kraj | Zážitky

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda