Úvod > Aktuality > Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla
Památky

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Poslechněte si audio verzi článku
Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022 a čské sklo z roku 2023. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.
Vedle hmotných památek UNESCO existuje takzvané nehmotné kulturní dědictví lidstva. V něm nenajdete hrady a zámky, církevní či technické památky, ale tradice: voňavé i jedlé, hudební, taneční anebo takové, které by vás vůbec nenapadly. Dohromady tvoří pestrý obraz o kulturním odkazu lidstva z celé naší planety. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
 

Tradice ze všech koutů světa

Česko patří k zemím s největší koncentrací památek UNESCO. No jistě, říkáte si, aby ne, když tam je zapsaný třeba slovácký tanec verbuňk, který jste nejenom v životě neviděli, ale ani jste o něm neslyšeli. Nechceme se rozhodně dotknout folkloristů ani tanečníků, totéž může platit pro kteroukoliv jinou nehmotnou památku UNESCO od jízdy králů až po vorařství: zkrátka nikdo z nás není vševěd. Jenže verbuňk rozhodně není jediný tanec zapsaný v UNESCO: společnost mu dělají třeba argentinské tango, španělské flamenco, brazilské fandango, dominikánské merengue nebo kubánská rumba.

Do rodiny textilních tradic zase vedle našeho modrotisku patří třeba pestré peruánské látky z vesnice Taquile na břehu jezera Titicaca anebo techniky tkaní koberců z Íránu. Masopust a rozverné masopustní obchůzky a masky na Hlinecku mají protějšky ve slavnosti Schemenlaufen, karnevalu v rakouském Imstu, karnevalu El Callao ve Venezuele anebo Kurentovanje, masopustním veselí v tradičních maskách ve slovinském městě Ptuj a okolních vesnicích.

Ani ruční výroba skleněných vánočních ozdob není jediná vánoční tradice s puncem UNESCO: té zase dělá společnost vánoční rituál Colindat, zapsaný pro Rumunsko a Moldavsko, betlémské tradice v polském Krakově anebo vánoční píseň Tichá noc. Na Kudy z nudy jsme vám ji představili společně s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby a dalšími vánočními písněmi v seriálu #světovéČesko. Nejnověji je zapsaná na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO i ruční výroba skla. Návrh na zápis ruční výroby skla podaly Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO společně Francie, Finsko, Maďarsko, Německo, Španělsko a ČR, koordinátorem zápisu byla Francie.
 

Tradice ze všech koutů světa

Asi vás nepřekvapí, že na seznamech UNESCO má své místo jóga, disciplína mysli a těla, založená na starověké indické filosofii. Najdete tam ale spousty tradic, které našim uším a očím znějí přinejmenším zvláštně – namátkou velbloudí ukolébavku mongolských pastevců předávanou stovky let z generace na generaci, umění nizozemských mlynářů spojené s využíváním větrných a vodních mlýnů anebo irskou hru hurling a její ženskou verzi camogie. UNESCO zaneslo na své seznamy i japonskou tradiční divadelní formu Kabuki, keňské iniciační rituály, mexický hudební styl mariachi, libanonský přednes zpívané poezie Al-Zajal anebo portugalskou ruční výrobu měděných kravských zvonů.
 

Gastronomické tradice, které chutnají a voní

Připravovaný zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO bude pro Českou republiku vůbec první položkou ze světa pivní gastronomie a gurmánské turistiky.

Pro UNESCO to bude novinka: pivní svět zatím reprezentuje pouze belgická pivní kultura, zapsaná roku 2016, a samozřejmě město Žatec a chmelařská krajina v okolí, zapsané roku 2023.

Jídlu a nápojům ale patří na seznamu nehmotného dědictví řada zápisů. Vedle středomořského způsobu stravování se všemi rozmanitými praktikami a postupy od sběru plodin přes rybolov a chov zvířat až po zpracování surovin, konzervaci, vaření a konečnou konzumaci uspělo třeba korejské kimči či řecké perníkářství. Ocenění UNESCO už má na svém kontě i víno a káva: zapsaná je ceremonie přípravy a podávání arabské kávy i turecká kávová kultura a tradice.
 

Malé české UNESCO

Podívejte se s portálem Kudy z nudy do míst, která na zařazení mezi památky UNESCO zatím čekají. I mezi nimi najdeme zajímavé tradice a řemesla, namátkou české sklo a sklářské tradice, jihočeské rybníkářství anebo historickou výrobu papíru, reprezentovanou ruční papírnou ve Velkých Losinách.

Šanci uspět by mohly mít i potraviny s chráněným označením původu, mezi něž ostatně české pivo i žatecký chmel už dávno patří. Mezinárodní uznání by také mohlo získat vinařství, rybářství s chovem Třeboňských a Pohořelických kaprů, Pardubický perník, lázeňské oplatky, tvarůžky coby jediný původní český sýr anebo třeba Valašské frgály či jiné regionální dobroty.
7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

Kdyby existovalo české království, vídali bychom korunovační klenoty častěji. Jenže krále ani královnu nemáme, a tak Svatováclavská koruna, žezlo, jablko i korunovační plášť odpočívají téměř trvale tam, kde je nikdo nevidí: hluboko ve zdech svatovítské katedrály na Pražském hradě. Kdo to rozhodl a jak složité je české korunovační klenoty dostat na denní světlo? A jak to mají zařízeno v jiných zemích?

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

Jsme národ pivařů, pivo milujeme a jak dokládají statistiky spotřeby piva na osobu a rok, máme ho téměř nejraději ze všech zemí na celém světě. Proč se nápoj s poměrně malým obsahem alkoholu těší takové oblibě, proč se kolem piva točí tolik knih a filmů, a co všechno obnáší pivní kultura? A co všechno o pivu ještě nevíme?

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

Rádi navštěvujete židovské hřbitovy a synagogy, touláte se malebnými uličkami židovských čtvrtí a zajímáte se o historii Židů v českých zemích? Rádi byste také zjistili, jak se slaví židovské svátky, jak vypadá každodenní život a tradice židovských obcí? S portálem Kudy z nudy můžete odhalit leccos z toho, co možná o judaismu, životě židovských komunit a jejich zvyklostech nevíte, a zároveň si připomenout 16. červen a Evropský den židovské kultury.

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Na Seznamu světového dědictví UNESCO bylo v roce 2023 zapsáno 1188 míst. V České republice najdete celkem 17 památek UNESCO, dalších devět zápisů má Česko v kategorii nehmotného kulturního dědictví.

Hrad, lázně, hutě, rybníky, skály: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

Hrad, lázně, hutě, rybníky, skály: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

Již brzy může Česká republika získat další zápis na seznamu památek UNESCO, právě nyní se o zapsání Žatce a chmelařské krajiny rozhoduje na zasedání v saúdskoarabském Rijádu. Dalších zájemců o toto prestižní označení má Česko několik, jsou na takzvaném indikativním seznamu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, která místa by se ráda ocitla na mezi památkami UNESCO.

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

Památky UNESCO mají připravené řady novinek, nechte se nalákat na výlet

Ještě než vznikla Česká republika, už pár jejích památek bylo zapsaných na seznam Světového dědictví UNESCO, během let další přibývají. V letošním roce řada z nich slaví kulatá či půlkulatá výročí svého zápisu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, jaké novinky si pro rok 2023 připravily.

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Kraje Vysočina

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Kraje Vysočina

Jaké proměny prožila Vysočina během posledních třiceti let? Do UNESCO byla zapsána židovská čtvrť v Třebíči se zámkem a bazilikou sv. Prokopa, historické centrum Telče a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V kraji vyrostla řada rozhleden a zajímavých atrakcí pro rodiny s dětmi. Poprvé jsme se také mohli vypravit na ferratu ve Víru, do Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou nebo do pivovaru Dalešice. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Krajem Vysočina rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Olomouckého kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Olomouckého kraje

Jaké proměny prožil Olomoucký kraj během posledních třiceti let? Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl zaspán mezi památky UNESCO, poprvé jsme se mohli podívat například na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, do termálního parku ve Velkých Losinách, Arcidiecézního muzea v Olomouci anebo se projet na kole po Rychlebských stezkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Olomouckým krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihočeského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihočeského kraje

Jaké proměny prožily jižní Čechy během posledních třiceti let? V Českém Krumlově vzniklo například Egon Schiele Art Centrum a Museum Fotoatelier Seidel, Holašovice se dočkaly zápisu do UNESCO, otevřely se Stezka korunami stromů a Království lesa na Lipně, Dům přírody Třeboňska anebo tajuplné podzemí ve Slavonicích. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít po Jihočeském kraji rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Ústeckého kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Ústeckého kraje

Jakými změnami prošel Ústecký kraj během posledních třiceti let? V Ústí nad Labem se rozjela nová lanovka na Větruši a výletní vláčky Zubrnické museální železnice ze Střekova do Zubrnic, město rovněž získalo novou dominantu v podobě Mariánského mostu a na místě bývalého uhelného lomu vzniklo jezero Milada. Otevřelo se také jezero Most, poprvé jsme se mohli vykoupat v teplickém Thermaliu, podívat se do Chmelařského muzea v Žatci a užít si adrenalinovou zábavu na via ferratě v Děčíně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Ústeckým krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Pardubického kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Pardubického kraje

Jaké proměny prožil Pardubický kraj během posledních třiceti let? Velké úspěchy slavily zápisy na seznam UNESCO: vedle Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se ocenění dočkaly i krajina pro chov koní, tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku a zámek Litomyšl. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na Stezku v oblacích, horskou dráhu a nejdelší visutý most na světě na Dolní Moravě, do pitoreskního Portmonea v Litomyšli anebo do Keltského skanzenu v Nasavrkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Pardubickým krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Královéhradeckého kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Královéhradeckého kraje

Jaké proměny zažil Královéhradecký kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do tvrze Dobrošov, do lvího safari ve Dvoře Králové, na Stezku korunami stromů v Krkonoších či rozhlednu na Velké Deštné. Poutní kostel v Neratově zakryla legendární skleněná střecha, v Krňovicích se otevřel skanzen a ve Všestarech pravěký archeopark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Královéhradeckým krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje

Co nového zažil Karlovarský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na relikviář sv. Maura v Bečově nad Teplou, do parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních, na hrad Vildštejn, do Vánočního domu v Karlových Varech anebo do Muzea Mattoni v Kyselce. Velké úspěchy slavil kraj se zápisy na seznam UNESCO: vedle tří slavných lázeňských měst byl mezi památky zapsán hornický region Krušnohoří i vzácná kynžvartská daguerrotypie. Výročí oslavil také bylinný likér Becherovka či lanovka a rozhledna na Dianě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Karlovarským krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

Jaké proměny prožila Praha během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do Tančícího domu, Musea Kampa, Centra současného umění DOX, Astronomické věže Klementina anebo do Clam-Gallasova paláce. Výročí svého vzniku oslavil staroměstský orloj, zoologická i botanická zahrada a řada cenných historických památek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Prahou rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Středočeského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Středočeského kraje

Jakými proměnami prošly střední Čechy během posledních třiceti let? Lyžaři, bikeři a všichni fandové sportu objevili areál Monínec, milovníci hradů a zámků se poprvé mohli podívat na zámek Jemniště nebo na hrad Kokořín, a Kutná Hora se dočkala zápisu do UNESCO. Pro rodiny s dětmi se otevřel zábavní park Mirakulum, zámek Loučeň s bludišti a labyrinty nebo aquapark v Čestlicích, nový cíl v podobě pivovaru v Lobči získali i příznivci piva. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Středočeským krajem rok za rokem!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky