Úvod > Aktuality > Tankový den v Lešanech bude ve znamení bitvy US Army vs. Německo

Tankový den v Lešanech bude ve znamení bitvy US Army vs. Německo

Vydáno 28. srpna 2017 Památky
Již 15. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany se uskuteční v sobotu 2. září 2017. Výjimečná akce je tradičně představením vojenské techniky od třicátých let 20. století až do současnosti. Vojenský historický ústav Praha tentokrát pro návštěvníky připravil jako hlavní bod programu ukázku, v níž se odehraje střetnutí připomínající boje mezi americkou a německou armádou za druhé světové války. Vstup na Tankový den je zdarma.

LešanyVojenské technické muzeum Lešany otevře své brány v sobotu 2. září při 15. Tankovém dni v 9:30 hodin, program začíná o hodinu později, v 10:30. Jako každoročně bude i letos tvořen především dynamickými ukázkami, při nichž se představí těžká vojenská technika.

Připraveny budou i statické ukázky, divácké soutěže, v areálu bude možné spatřit vojáky v dobových uniformách a dostaví se i příznivci vojenské techniky ve vlastních historických vozidlech.

Vlak do Posázaví

Hned na úvod bude představen nový přírůstek do sbírek vojenské automobilové techniky VHÚ, pancéřovaný vůz Toyota.

Bojová ukázka US Army vs. německá armáda připomínající boje za druhé světové války je naplánována na 10.50. Měla by trvat téměř půl hodiny a představí se v ní desítky příslušníků klubů vojenské historie. V aréně se budou pohybovat i těžké stroje z válečné doby včetně tanků a obrněných pásových vozidel.

Druhým klíčovým bodem programu bude představení tanků od období první republiky až po současnost. Při defilé v aréně budou k vidění stroje československé výroby, dále sovětské, americké, německé a nebude chybět ani legendární izraelský tank Merkava.

Následovat bude prezentace současného zbrojního průmyslu – představí se vozidlo NIMR AJBAN 440A určené k přepravě několika mužů pěchoty, dále bude k vidění vozidlo vyrobené podnikem SVOS Přelouč, rovněž určené k boji i přepravě menšího počtu osob.

Na Tankovém dni nebudou chybět ani tradiční doprovodné akce – jedná se například o ukázku výcviku služebních psů z Centra vojenské kynologie Chotyně, pro návštěvníky je připravena také vědomostní soutěž. Výherci se pak budou moci svézt vojenskou technikou přímo v aréně.

Návštěvníci Tankové dne mohou rovněž navštívit zrenovovanou expoziční halu “Ostravská operace”, která ukazuje boje z jara roku 1945. V expozici, která je v provozu od roku 2005, byla provedena kompletní výměna krycích desek a mantinelů, proběhla výměna žárovkových lamp za leddiodová, nově byly instalovány vizuální efekty (stroboskopy), doplněna byla i částečná výdřeva okopu, aby se celek přiblížil více k realitě. Připravena je také úplná novinka – dvě promítací plátna, přičemž na jednom se promítá nálet sovětských bitevních letadel a na druhém frontový útok Rudé armády a jednotek 1. čs armádního sboru.

Praktické informace: upozorňujeme návštěvníky Tankového dne, aby neváhali s brzkým příjezdem do areálu. Příjezdové cesty bývají většinou zaplněné auty a u vjezdu na parkoviště se tvoří kolony. Vyjeďte tedy s dostatečným časovým předstihem. Jako vhodný dopravní prostředek může sloužit i vlak – vlaky ČD jezdí z Prahy Hlavního nádraží a následně z Braníka, vystupuje se v zastávce Krhanice. Odtud je to k areálu cca 10 minut pěšky.

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Tankový den v Lešanech 2018

Tankový den v Lešanech 2018

1. září - Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany; tematický program s dynamickými ukázkami. 16. ročník.

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.