ÚvodAktuality#světovéČesko a Středočeský kraj
Památky

#světovéČesko a Středočeský kraj

  • 16. května 2021
Ať už se vydáte do rovin v Polabí, do údolí Berounky, Sázavy nebo Vltavy, do lesů Křivoklátska anebo do jeskyní a důlních štol Českého krasu, všude vás čekají fantastická místa. K výletům zvou například nejznámější české hrady a zámky, od Karlštejna či Křivoklátu přes Konopiště, Jemniště nebo Žleby až po Český Šternberk.

Kam vyrazit ve středních Čechách

Střední Čechy jsou největším regionem České republiky a nachází se v bezprostřední blízkosti české metropole Prahy. Pyšníc se rozmanitou škálou kulturních, přírodních i technických památek. Působivá místa zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO, majestátní hrady a zámky, unikátní přírodní scenérie a bohatá kulturní tradice - nejen to dělá ze středních Čech ideální místo pro aktivní i poznávací turistiku.
Jen tak mimochodem, všimli jste si, nakolik zámek Kačina připomíná Bílý dům, sídlo prezidenta Spojených států amerických? V rámci kampaně #světovéČesko to ale není jediná středočeská podobnost. Například z italského města Loreto se po celém světě rozšířil vzor loretánských chýší; jedna z nich patří k architektonickým skvostům města Kosmonosy.
 
Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani báječné labyrintárium v zahradě zámku Loučeň, zámecký park ve Vlašimi s několika romantickými stavbami včetně kouzelného čínského letohrádku, zámek s rozlehlým parkem v Průhonicích anebo Kutná Hora. Krásy někdejší stříbrné pokladnice českého království si všimlo i UNESCO: prohlédněte si gotický chrám sv. Barbory nebo katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, které dal dnešní tvář mistr barokní gotiky Jan Blažej Santini. Nedaleko stojí hřbitovní kostel Všech Svatých, v jehož podzemní kapli najdete známou kostnici s pitoreskní výzdobou z lidských kostí.
 
Lákají vás přírodní krásy? Když se v Brdech zastavíte na vrcholcích Houpák nebo Tok a rozhlédnete se kolem sebe, budete si připadat jako někde na skotských vřesovištích. Právě tak se Koněpruské jeskyně podobají jeskyním na Mallorce a líbit se vám bude i na Kokořínsku ve stínu skalních věží s tvarem kamenných hub. Říká se jim pokličky a ty nejhezčí a nejlépe dostupné „rostou“ v Kokořínském dole. Podobné najdete třeba v Turecku, kde je skvělým nalezištěm Kapadokya.
 
#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu Památky

#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu

Jeden z nejkrásnějších českých hradů si zamilovala řad českých knížat a králů. Snadno si ho oblíbíte i vy: Křivoklátem prochází několik prohlídkových tras, do okolí se rozhlédnete z vysoké válcové věže a v hradní krčmě nebo u stánků na nádvoří si můžete dát něco dobrého k snědku. Hrad je sice schovaný mezi kopci, ale na místa, odkud se na něj otvírají hezké výhledy, vedou upravené vycházkové trasy. Poradíme vám, co na hradě podniknout a kde najdete nejhezčí záběr pro společnou fotku!

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc Životní styl

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

Ta hudba provází Vánoce už 220 let: Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé zazněla roku 1796. Proč ji máme tak rádi a čím nás dojímá, i když ji slyšíme třeba posté? A jak si naše bytostně česká Rybovka stojí v porovnání s ostatními vánočními hity?

#světovéČesko a Barborky, Lucky, Ambrož, krampusové a další tajemné postavy adventu Zážitky

#světovéČesko a Barborky, Lucky, Ambrož, krampusové a další tajemné postavy adventu

Že na začátku prosince chodí Mikuláš se svou pekelně andělskou družinou, to ví i malé děti. Znáte ale další tajemné postavy adventu? Třeba bíle zahalené Lucky, Barborky, klovcové báby nebo Ambrože? A že čerti jsou vlastně mírumilovná stvoření, pokud je srovnáme s krampusy nebo děsivou potvorou jménem krvavá peruchta?

#světovéČesko a keramika z Čech a Moravy: džbány a mísy na stolech králů i sedláků Kultura

#světovéČesko a keramika z Čech a Moravy: džbány a mísy na stolech králů i sedláků

Čím je pro Plzeň pivo, tím je pro Beroun, Bechyni nebo Kunštát keramika. Díky bohatým a kvalitním ložiskům kaolínu a jílů se keramický průmysl rozvinul v řadě měst a městeček. Například hrnčíři z královského města Berouna se svou zručností proslavili již ve středověku, berounská keramika se používala ve šlechtických i měšťanských domácnostech po celé střední Evropě a dnes v Berouně můžete navštívit jak speciální muzeum, tak hrnčířské trhy.

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou Památky

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

Svatou Ludmilu známe jako patronku českého národa. Stála u počátků našeho státu, položila základy křesťanství v Čechách a jako manželka knížete Bořivoje I. a matka knížat Spytihněva a Vratislava se stala zakladatelkou vládnoucí dynastie Přemyslovců. V roce 2021 uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místa spojená s jejím životem.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO Kultura

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních Příroda

#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních

Existuje asi jen velmi málo milovníků naší přírody, kteří by nikdy neslyšeli o Koněpruských jeskyních. Největší jeskynní systém na území Čech vznikl v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Od roku 1959 přístupné veřejnosti a návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. Jeskyně jsou známé také svou výzdobou připomínající růžičkovou kapustu. Velmi podobné „kapustičkové“ či „květákové“ útvary byste také našli v Cuevas de Genova, jediné sladkovodní jeskyni na ostrově Mallorca.

#světovéČesko a ztracený zámek Zvířetice Památky

#světovéČesko a ztracený zámek Zvířetice

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Hrad byl cílem mnoha poutníků a výletníků romantického 19. století, včetně barda Karla Hynka Máchy, který dokonce stav hradu ze 30. let zachoval na své kresbě. Ačkoli stavba vznikla nejprve jako gotický hrad, v 17. století byla přestavěn na honosný renesančně-barokní zámek. Postupem času na jeho místě zůstaly jen ruiny, ty byly však oživeny do své původní podoby díky unikátnímu projektu Vision 21. Pomocí moderní grafiky se podařilo vytvořit první podrobnou 3D rekonstrukci zříceniny na území České republiky. Milovníky hradů a zámků možná překvapí až neuvěřitelná historická podobnost tohoto českého „hradozámku“ s polským hradem Ogrodzieniec.

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí Letní sporty

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole a v okolí řeky Labe si budete skutečně připadat jako u některého z holandských kanálů. K jedné z nejkrásnějších cyklotras patří například jízda podél řeky Waal. Podobností se Zemí tulipánů však v Polabí kupodivu nalezneme víc – třeba Holandský selský dům či modré salonky zámku Křinec.

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu Letní sporty

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France startuje v sobotu 29. 8. 2020, kde jinde než ve Francii. Na vítěze čekají trofeje z české sklárny Lasvit, která působí v Novém Boru. Pokud byste si chtěli vyzkoušet atmosféru slavného závodu, buďte připraveni na červen 2021 – to se totiž ve Středočeském kraji pojede L’Etape Czech Republic by Tour de France.

#světovéČesko a největší trháky Ameriky: s nadhledem, vesele i vážně Životní styl

#světovéČesko a největší trháky Ameriky: s nadhledem, vesele i vážně

Cokoli pojmenované po Americe zní našim uším exoticky a lákavě: platí to jak pro americké průramky, automobily a sladké dobroty, tak pro americké kredence či kamna. A co teprve cestování! Možná znáte slavný český Grand Canyon aneb lom Velká Amerika, ale my vám ukážeme mnohem víc zajímavostí: třeba Americkou zahradu, český Mount Rushmore anebo velmi originální český Pentagon. Ten poslední jen zvenčí, protože dovnitř se určitě nebudete chtít podívat. Proč? Nechte se překvapit!

#světovéČesko a pohádkoví i skuteční loupežníci a jejich bandy Zážitky

#světovéČesko a pohádkoví i skuteční loupežníci a jejich bandy

Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Rumcajs, Ledříček nebo Petrovští: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Některé znáte jen z pohádek, jiní skutečně existovali: třeba jako postrach Lužice, slavný loupežník Karásek řečený Pražský Honza.

#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou  Památky

#světovéČesko a kouzelná zákoutí inspirovaná antikou

Bílé či smetanově zbarvené sloupy probleskující mezi stromy, otevřené sloupové haly, arkády a kolonády, ba dokonce i vítězný oblouk: půvabných míst inspirovaných antickým Řeckem u nás najdete bezpočet. Tentokrát necháme stranou zámky i kostely a vypravíme se pátrat po kouzelných zákoutích v parcích a zahradách. Vesměs jde o skvělé tipy pro báječné podzimní procházky, co říkáte?

#světovéČesko a toulky Českým Meránem Příroda

#světovéČesko a toulky Českým Meránem

Českou Sibiř budete určitě znát, ale víte, kde hledat Český Merán? V podstatě se jedná o menší oblast umístěnou jihozápadně od České Sibiře s tím, že okolí Javorové skály a město Sedlec – Prčice je společné pro obě lokality. Označení Český Merán se používá od 19. století a dá se říci, že zahrnuje území od Sedlčan přes Prčici, k obci Vlksice. Pojďte se toulat krajinou balvanů a malebných kopců. Český Merán skýtá velké množství turistických tras.

#světovéČesko a náš nejznámější menhir: Kamenný pastýř a kamenné řady Památky

#světovéČesko a náš nejznámější menhir: Kamenný pastýř a kamenné řady

Kdo zavítá do Bretaně, obvykle si nenechá ujít Carnac, největší a nejznámější „naleziště“ menhirů na evropském kontinentu. Právě tak při cestě z Prahy do Loun málokdo odolá malé zajížďce do Klobuk, kde z návrší severně od vsi dohlíží na krajinu zvláštní kamenný strážce. Seznamte se: je to nejznámější český menhir, zvaný Kamenný muž nebo také Zkamenělý pastýř.

#světovéČesko a brdské vrcholy Houpák a Tok: výlet za atmosférou skotských vřesovišť Příroda

#světovéČesko a brdské vrcholy Houpák a Tok: výlet za atmosférou skotských vřesovišť

Dudáky v kiltech ani lochnesku tu sice nepotkáte a tóny skotských dud si můžete tak leda pustit do sluchátek, ale atmosféru skotských vřesovišť si v Brdech vychutnáte dokonale. Včetně kamení, fičícího větru a melancholického počasí.

#světovéČesko a příběh rodu Šternberků: život se zářící hvězdou Zážitky

#světovéČesko a příběh rodu Šternberků: život se zářící hvězdou

V erbu Šternberků září zlatá osmicípá hvězda v modrém poli a rodové heslo latinsky zní „Nescit occasum“, tedy nezná západu či nikdy nezapadá. Jméno rodu zní i v názvu hradu Český Šternberk: ostatně právě tam je zámeckým pánem hlava rodu, Zdeněk ze Šternberka (*1923). Mimochodem, je již dvacátou generací od zakladatele rodu.

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů Kultura

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

Hořovická firma Delicia accordions vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let! Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru.

#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky  Příroda

#světovéČesko a Mezinárodní rok jeskyní: kuriozity, rarity a zážitky

Tajemné propasti, krápníky a kresba stará zhruba 6 300 let: to je jen malý výběr unikátů, které ukrývají naše jeskyně. Letos chystají spousty přednášek, komentovaných prohlídek, výstav a dalších zajímavých akcí: rok 2021 je totiž Mezinárodním rokem jeskyní a krasu.

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika Památky

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

Kolín zve všechny milovníky historických památek na Bartolomějské návrší: tak zní nové jméno areálu kolem gotického chrámu svatého Bartoloměje se zvonicí, budovou staré farní školy, barokní kostnicí a parkány. Krásné zákoutí v centru města po rekonstrukci září novotou.

#světovéČesko a královská mincovna v Kutné Hoře: místo, kde vzniklo středověké Euro Památky

#světovéČesko a královská mincovna v Kutné Hoře: místo, kde vzniklo středověké Euro

Až pojedete do Kutné Hory, zařaďte do programu návštěvu Vlašského dvora. Stojí tu sice už 700 let, ale docela nedávno skončila nákladná rekonstrukce, která vám bývalou královskou mincovnu s královským palácem představí tak, jak jste je dosud neviděli. Těšit se můžete například na interaktivní expozici mincovnictví anebo nový park s hornickou skluzavkou a vodními hříčkami.

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii Památky

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii

Poutní areál Svatá Hora u Příbrami: úhledný, barokní svět sevřený ve zdech pestře malovaných ambitů. Slavné mariánské poutní místo je podobně jako další významné památky poměrně malé, ale jeho význam pro věřící je obrovský, navíc se honosí tradicí dlouhou bezmála 400 let.

#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí Zážitky

#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí

Kdo by neznal slavného Krtečka? Slaví úspěchy po celém světě a dokonce se dvakrát podíval do vesmíru. Jeho autor Zdeněk Miler, výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek, se narodil právě před sto lety, 21. února 1921 v Kladně.

#světovéČesko a národní geopark Barrandien: putování po dně ztracených moří nejenom za trilobity Příroda

#světovéČesko a národní geopark Barrandien: putování po dně ztracených moří nejenom za trilobity

Vydat se na procházku po dně pravěkých moří je jednodušší, než by se mohlo zdát: stačí si jako cíl vybrat národní geopark Barrandien. Je klenotem české geologie a paleontologie, nabízí příběhy českých dějin i rozvoje průmyslu. Ostatně bohatá naleziště zkamenělin objevil Joachim Barrande při plánování koněspřežné dráhy údolím Berounky. Na železnici nikdy nedošlo, ale zkamenělým pravěkým živočichům se Barrande věnoval po zbytek svého života.

#světovéČesko a tajemství ztracené jantarové komnaty: zámek Frýdlant, Štěchovice nebo podzemí Krušných hor? Zážitky

#světovéČesko a tajemství ztracené jantarové komnaty: zámek Frýdlant, Štěchovice nebo podzemí Krušných hor?

Osmý div světa, který znají všichni hledači pokladů a milovníci záhad, se jmenuje Jantarová komnata. Beze stop zmizela za druhé světové války a dodnes se čas od času objevují „zaručené“ zprávy o jejím úkrytu a brzkém nalezení. Víte, že jeden z nejhledanějších pokladů světa je podle některých teorií schovaný na našem území?

#světovéČesko a hrady Točník s Žebrákem: pohodlný výlet na dva hrady za jediný den Památky

#světovéČesko a hrady Točník s Žebrákem: pohodlný výlet na dva hrady za jediný den

Žebrák a Točník, Točník a Žebrák. Žádné jiné hrady u nás nejsou tak propojené jako tyhle dva a když zkrátka zamíříte na jeden z nich, musíte navštívit i ten druhý – ostatně k tomu láká i zvýhodněná společná vstupenka. Nejlépe dochované české souhradí totiž dělí jen pár stovek metrů a pouhá půlhodina chůze. Nezabloudíte, při pohledu z jednoho budete ten druhý mít před sebou jako na dlani.

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů Příroda

#světovéČesko a Průhonický park: ráj ticha, plný vzácných stromů a keřů

Skupiny stromů a keřů, prostřídané s loukami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny, květiny, vyhlídky a mistrně volené průhledy: to je Průhonický park, malý přírodní ráj kousek za Prahou, kde si dokonale odpočinete od hluku velkoměsta a přeplněných ulic. Otevřeno je tu celý rok a každý den!

#světovéČesko a skalní byt na Kokořínsku: místo, kde se bydlelo až do roku 1982 Zážitky

#světovéČesko a skalní byt na Kokořínsku: místo, kde se bydlelo až do roku 1982

Tajemné hrady, vesničky s půvabnými roubenkami a především skály a romantické rokle s porůznu vysekanými skalními reliéfy, studánkami a jeskyňkami: to je Kokořínsko. Hluboko v lesích, ale někdy také jen kousek za vesnicí objevíte skutečné poklady Kokořínska: skalní byty, bytečky a komůrky, vytesané ve skalách. Věřte nebo ne, v některých se žilo ještě na konci 20. století.

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině Životní styl

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

Levandulová pole zdaleka nejsou jen výsadou francouzské Provence. Pole voňavých fialových polštářů se zvolna objevují i u nás – a s levandulovými farmami ruku v ruce přicházejí levandulové kavárny, slavnosti, obchody a bistra. Pojďte je s portálem Kudy z nudy prozkoumat důkladněji!

#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře Příroda

#světovéČesko a Francie u nás: léto na francouzském trhu, ve francouzských zahradách a na české Loiře

Milujete Francii a vše francouzské? Pak se nechte pozvat na báječný Francouzský trh na Kampě, do kalendáře si zapište srpnový koncert francouzské hudby na Francouzské ulici a naplánujte si letní výlet do některé z francouzských zahrad: tipů pro inspiraci najdete na Kudy z nudy víc než dost. Co třeba francouzská zahrada u zámku Dobříš anebo putování po zámcích podél české Loiry?

#světovéČesko a železniční výlet Posázavským Pacifikem Zážitky

#světovéČesko a železniční výlet Posázavským Pacifikem

Nádherná krajina, lesy a skály, spousty výletních tras a řeka Sázava: to je Posázaví, ráj romantických duší jen kousek od hlavního města. Jedním z jeho klenotů je Posázavský Pacifik, legenda mezi našimi železnicemi. Víte, že už oslavil 120. narozeniny?

#světovéČesko a města plná květin: tradice, slavnosti, výstavy a květinové stezky Příroda

#světovéČesko a města plná květin: tradice, slavnosti, výstavy a květinové stezky

Výstavy květin a zahradnické trhy se odehrávají leckde, ale některá města si zakládají na pěstování jediného druhu květin a staví na nich své barevné a voňavé tradice. Víte například, kde jsou doma růže, kde se každé léto pořádá výstava karafiátů, kde je zahrada plná rododendronů a kam se jezdí na jiřinkové bály? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do světa květinových měst.

#světovéČesko a romantické putování divokými soutěskami Příroda

#světovéČesko a romantické putování divokými soutěskami

Zamilovali jste si alpské říční soutěsky, které vyhloubila voda na své strmé cestě z hor do údolí? Tajemná a dobrodružná putování klikatými kaňony po chodnících a lávkách si užijete i v Česku. U Rešovských vodopádů i jinde objevíte divoké průrvy, vodopádové kaskády a tůně, krásné vyhlídky nebo altány pro odpočinek.

#světovéČesko vás zavede do nejhezčích, největších a nejdražších umělých jeskyní Příroda

#světovéČesko vás zavede do nejhezčích, největších a nejdražších umělých jeskyní

Módu umělých jeskyní přinesly do palácových a zámeckých zahrad renesance a baroko: mít svou grottu zkrátka patřilo k životnímu stylu vyšší společnosti. Víme ale i o dalších místech, často ukrytých hluboko v lese. Znáte například Pekelné doly, Pusté kostely, Klácelku nebo Klemperku? A víte, že unikátní umělou krápníkovou stěnu s grottami najdete i v centru Prahy? Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po jejich temných tajemstvích!

#světovéČesko a jak se leze na Matterhorn, Dolomity nebo Himálaje? Letní sporty

#světovéČesko a jak se leze na Matterhorn, Dolomity nebo Himálaje?

Proč čeští horolezci nemusí vytáhnout paty z domova a přesto si mohou užívat na skalách celého světa? Protože doma nejenže máme skvělé lezecké oblasti, ale některé dokonce nesou jména slavných hor. Co byste řekli výletu třeba na Matterhorn nebo do Himálaje?

#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček Příroda

#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček

Máte raději houby v lese nebo na talíři? Místo tipů kam právě teď vyrazit, kde zaručeně právě rostou anebo brzy porostou vám nabízíme výpravy za houbařskými kuriozitami: naším cílem tentokrát budou houby z kamene.

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů Příroda

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů

Nemusíte hned letět za oceán, abyste spatřili největší stromy planety. Sekvojovec obrovský se dnes v přírodě vyskytuje pouze ve výškách mezi 1 500 až 2 500 m nad mořem, a to na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii. Od poloviny 19. století však byly impozantní a stále zelené stromy vysazovány v evropských parcích.

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie Kultura

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

K nejúžasnějším památkám starověkého Egypta patří mumie. Jejich objevení pokaždé vyvolá senzaci: stejný osud tak sdílí krásná egyptská královna Nefertiti, faraón Tutanchamon i princezna Hereret. Že ji neznáte? Můžete se s ní ale seznámit velmi lehce a na vlastní oči, stačí se vypravit do Moravské Třebové.

#světovéČesko a cesty za tajemnou krásou Moravské Amazonie a našich lužních lesů Příroda

#světovéČesko a cesty za tajemnou krásou Moravské Amazonie a našich lužních lesů

Vsaďte na zelenou! Uklidňující barva, kterou právě teď hýří probouzející se příroda, potěší vaše oči i duši. V mnoha odstínech ji poznáte například v lužních lesích, magických, vlhkých a tajemných místech, která nejsou ani na suchu, ani ve vodě. Vydejte se s námi do niv, luhů a ke starým říčním ramenům podél Labe, Dyje a dalších řek.

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek Zážitky

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

#světovéČesko a putování za poznáním Božího hrobu do Votic, na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod Jedlovou Památky

#světovéČesko a putování za poznáním Božího hrobu do Votic, na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod Jedlovou

Navštívit při cestě do Jeruzaléma chrám Božího hrobu – to je pro turistu, nejen křesťanského poutníka, takřka povinnost. Ovšem málokdo ví, že cestovat až na Přední východ není nutné. Kapli Božího hrobu, navlas takovou, jaká stojí na izraelsko-palestinském území, najdete ve středočeských Voticích.

#světovéČesko a kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe Zážitky

#světovéČesko a kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy najdete po celém světě: magicky krásná místa přitahují milovníky architektury, tajemných příběhů i romantické duše. Navíc výletníkům často slibují zvláštní energii, která skvěle dobije baterky. Kde najdete ty nejkrásnější?

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim Památky

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků Památky

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

#světovéČesko a poznávání krásy empíru (a Bílého domu) na zámku Kačina Památky

#světovéČesko a poznávání krásy empíru (a Bílého domu) na zámku Kačina

Zatímco do Bílého domu ve Washingtonu D.C. se dostanete jedině po rezervaci s několikaměsíčním předstihem, do českého Bílého domu je cesta mnohem jednodušší. Stavba nápadně připomínající sídlo prezidenta Spojených států amerických totiž leží jen hodinu cesty od Prahy.

#světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci Příroda

#světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci

V zámeckých zahradách na Loučeni vše krásně kvete a voní. Člověk zde může obdivovat nejenom přírodu, park lze využít i jako místo odpočinku nebo naopak ke sportovním aktivitám. Milovníci originálních zážitků zde objeví největší Labyrintárium Evropy! Některé z bludišť byly inspirovány svými světovými bratříčky – například Prstový labyrint připomene IL Labirinto v italské Lucce, Kamenný labyrint je podobný The Bewarea Labirinth – Yzerfontein v Jižní Americe a tisové bludiště je na zámku Loučeň vystavěno v podobném duchu jako rakouské Iggarten Schönbrunn. Park má rovněž svého Minotaura, podobně jako Minotaurus – Cawdor Castle ve Skotsku... Celkově je na zámku Loučeň a v jeho zahradách k vidění dvanáct labyrintů a bludišť!

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích Příroda

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků, kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova a také zámky, jejichž stavitelé nebo majitelé se inspirovali šlechtickými sídly staré dobré Anglie. „Velkou“ Hlubokou určitě znáte, ale co byste řekli malé Hluboké nebo letohrádku, který jako by se do Polabí přenesl ze zahrad kolem Stowe House v Buckinghamshire?

#světovéČesko a světoví dvojníci zručských věží Památky

#světovéČesko a světoví dvojníci zručských věží

V zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou se hrdě tyčí připomínka středověké éry dnešního zámku – Kolowratská věž. Svým tvarem se nápadně podobá kulatým věžím okouzlujícího anglického hradu Bodiam Castle či německému Olbrücku v regionu Porýní-Falc. Pseudogotickému zručskému zámku dává romantickou podobu hlavně jeho věž, opatřená hodinami. Ta je zase podobná rumunské hodinové věži ve městě Sighisoara.

#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry Životní styl

#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.

#světovéČesko a porýnský kostel v Kondraci Památky

#světovéČesko a porýnský kostel v Kondraci

Středočeská vesnička jménem Kondrac, v blízkosti Vlašimi, ukrývá románský skvost. Jedná se o kostel zasvěcený sv. Bartoloměji, který se nápadně podobá o asi padesát let mladšímu klášternímu kostelu v opatství Steinfeld, jenž leží cca 840 km daleko v Německu, v dnešní spolkové zemi Porýní-Vestfálsko. Otázkou zůstává, jak se porýnská stavební huť dostala do země Koruny české, a proč vystavěla svatostánek zrovna v kraji pod Blaníkem?

#světovéČesko a lorety aneb co přinesli andělé z Nazaretu Památky

#světovéČesko a lorety aneb co přinesli andělé z Nazaretu

Santa casa, svatá nebo loretánská chýše, Loreta: názvy jsou různé, podoba stejná. Jde o repliky kaple, která stojí v bazilice Santa Casa v italském Loretu poblíž Ancony. Působivá a bohatě zdobená mramorová „slupka“ je ale pouhým ochranným obalem pro cenné a překvapivé jádro: svatou chýši, prosté a chudé obydlí Panny Marie, svatého Josefa a Ježíše, v němž kdysi žili v Nazaretu. Většina loretánských kaplí vznikla během 17. a 18. století a jen v Česku byste jich napočítali asi šedesát.

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině Životní styl

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

#světovéČesko a Kutná Hora: poznejte poklady stříbrného města Památky

#světovéČesko a Kutná Hora: poznejte poklady stříbrného města

Kutná Hora je krásné město se stříbrnou minulostí. Památky a zajímavá místa potkáte doslova na každém kroku – ostatně už v roce 1995 bylo unikátní zachované historické centrum středočeského města zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Životní styl, Středočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Ubytování, Středočeský kraj