ÚvodAktuality#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad
Památky

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

  • 13. srpna 2021
Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?
Dva nejrozlehlejší hrady světa: Pražský hrad a skotský Edinburgh
 
Pražský hrad
Edinburgh
S rozlohou 866 hektarů je historické centrum Prahy největší památkovou rezervací u nás. Platí to i pro Prahu coby památku UNESCO: patří k těm nejrozsáhlejším. Pražská památková rezervace zahrnuje jak nejstarší části města na obou březích Vltavy, tedy Staré Město, Josefov aneb Židovské město, Malou Stranu, Nový Svět a Hradčany s Pražským hradem a Nové Město s Vyšehradem, tak části dalších čtvrtí, namátkou Vinohrad, Holešovic, Podolí a Smíchova. Pro zápis v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO dostal výjimku Průhonický park se zámkem: ač leží za hranicemi hlavního města na území středních Čech, je rovněž součástí památky UNESCO.
 

Praha, fascinující přehlídka stylů a slohů

Proč Prahu miluje celý svět a patří k nejoblíbenějším cílům při cestách Evropou? V jejích ulicích totiž je skvěle vidět, jak šel čas – postupně a krok za krokem se před žasnoucíma očima návštěvníků odvíjí barevné fantastické představení všech stavebních slohů a epoch. Pražské ulice, náměstí a nábřeží představují působivý koktejl gotiky, renesance, baroka, klasicismu a secese.



Mnohá zákoutí vypadají, jako by je právě filmaři upravili pro natáčení romantických historických filmů – jenže v Praze nejde o kulisy, ale o realitu. Z celkového počtu památkově chráněných paláců a domů, socha, pomníků, technických památek a historických zahrad a parků je více než polovina starší než 100 let a téměř čtvrtina pochází z první poloviny 20. století. To je něco, čeho bychom si měli vážit a také bychom to měli umět ocenit.
 

Jeho Veličenstvo Pražský hrad

Nejnavštěvovanější památka České republiky se jmenuje Pražský hrad. Od 9. století byl sídlem českých knížat, později králů, a podle Guinessovy knihy rekordů je s délkou asi 570 metrů a šířkou 128 metrů považován za největší starobylý hrad na světě. Jeho rozloha i historie vzbuzují úctu, zvláště když k tomu připočítáme také hradby, hradní zahrady nebo Jelení příkop, hlubokou přírodní rokli na severní straně hradního areálu. Původně příkop sloužil jako obranná bariéra, později jako loviště, právě podle toho získal své jméno.



Navštívit můžete například Starý královský palác se slavnostním Vladislavským sálem, obrazárnu, baziliku sv. Jiří, pitoreskní Zlatou uličku, legendami opředenou věž Daliborku či Královskou zahradu s nádherným letohrádkem královny Anny a obnovenou oranžerií.
 

Katedrála sv. Víta

Klenotem areálu je katedrála sv. Víta, největší a nejvýznamnější pražský chrám. V současné podobě se začala budovat za vlády Karla IV., výraznou změnu siluety Pražského hradu ale přinesl teprve novogotický sloh na přelomu 19. a 20. století, kdy bylo dokončeno dvouvěžové západní průčelí. V katedrále se odehrávaly korunovace českých králů a královen, jsou tu rovněž uloženy ostatky svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Do její podoby se vtiskla oslava dynastie Přemyslovců a vladařského rodu Lucemburků, a snad v žádném jiném objektu nejsou tak výrazně vepsány dějiny českých zemí a jejich obyvatel.



Čím je katedrála sv. Víta výjimečná? Svou polohou: zatímco většina evropských katedrál vznikla uvnitř měst, v Praze vyrůstala vysoko nad ním: díky tomu je impozantní a nepřehlédnutelná. Stala se nejenom skutečným středobodem českých zemí a českého státu, ale i jeho nejposvátnějším symbolem.
 

Zikmundovo srdce, zkáza českých zemí

Je-li katedrála srdcem Pražského hradu, srdcem chrámu je zvon Zikmund, který zhotovil Tomáš Jaroš. Zvonař měl dílnu v Mihulce, nejmohutnější z dělových věží severního opevnění Hradu, a právě tam roku 1549 odlil i Zikmunda. Na výšku měří 203 cm, dolní průměr dosahuje 256 cm, váha se odhaduje mezi 13–18 tunami.



I Zikmund má srdce! Obecně platí, že puknutí či utržení srdce zvonu se vždy považovalo za nešťastné znamení, a u Zikmunda to platí dvojnásob. Už v roce 1592 se původní srdce utrhlo při vyzvánění k pohřbu Viléma z Rožmberka, ale nikomu se nic nestalo a srdce se záhy vrátilo na původní místo. Poté puklo ještě několikrát (1670, 1734 a 1797), kdy se pověst o temných časech nepotvrdila. Vše si Zikmund vynahradil při vyzvánění k svátku sv. Víta v červnu 2002, kdy puklo srdce staré téměř dvě stě let a dva měsíce poté se velká část Prahy i Česka ocitla pod vodou. Nové srdce vyrobil zvonař Petr Manoušek a poprvé Zikmunda rozeznělo téhož roku 28. září na sv. Václava.
 

Inspirace pro pražské procházky

Kam se v Praze můžete podívat? Inspirujte se tipy ze seriálu #světovéČesko, s nímž jsme navštívili řadu zajímavých míst pražské památkové rezervace. Projděte se po Karlově mostě, vypravte se na plavbu po Čertovce a zastavte se na ostrově Kampa. Před ruchem velkoměsta se můžete schovat třeba na Petříně a na rozhledně, která připomíná pařížskou Eiffelovku, v zeleni Vrtbovské zahrady anebo v malostranských palácových zahradách, považovaných za neobjevený barokní klenot Prahy. Líbit se vám bude i Bílkova vila coby originální umělecká galerie, moderní Tančící dům anebo Muzeum Karla Zemana, kde se se slavným režisérem lze vypravit na cestu do pravěku.



Přečtěte si příběh ztracené a znovu objevené Betlémské kaple, historii knihovny Strahovského kláštera, která se jako jediná na světě stavěla na míru knihovním skříním, a nahlédněte také do Klementina s vůbec nejkrásnější knihovnou světa. Fascinující zážitky nabízí pražské Židovské město, nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě, objevování kostelů svatých Mikulášů, zastávka u Staroměstské radnice se slavným orlojem anebo návštěva Lorety. Z okrajových částí zvou k návštěvě třeba Vinohrady a kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, ale například k televizní věži na Žižkově už památková zóna nedosahuje.

Seznam pražských památek UNESCO by se ale časem mohl rozšířit o pár míst ležících mimo památkovou rezervaci, třeba o Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči, fascinující technickou památku s podzemními nádržemi, anebo o Trojský zámek v těsném sousedství oblíbené pražské zoologické zahrady.
 

Víte, že…?

  • Mezi proslulými městy světa má Praha zajímavé prvenství: na sociální síti Instagram Pražský hrad vede žebříček nejpopulárnějších hradů.
  • Co se týče velikosti, stanovit přesné pořadí hradů není jednoduché. Některé zdroje započítávají plochu včetně hradeb, skal a zahrad, jinde se počítá jen se zastavěnou plochou, případně tím, zda je sídlo trvale obýváno, hodnotí se dokonce i délka hradeb nebo počet věží.
  • Ve většině žebříčků se Pražský hrad přetahuje o první místo se skotským Edinburghem. V TOP 10 je pravidelně doplňuje sídlo britských králů Windsor Castle, Budínský hrad v Budapešti, Spišský hrad na Slovensku, hradní pevnost v Salzburgu, pevnost Mehrangarh v indickém Džopúru a křižácký hrad Malbork na severu Polska.
Produkční zahrady Pražského hradu Příroda

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Vydejte se s námi po stopách jedné z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Která místa v Praze by vám jeho veličenstvo ukázalo, kdyby se ujalo role vašeho průvodce?

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze Příroda

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku Památky

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Svatovítský poklad na Pražském hradě Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Další aktuality

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2024, Vinná noc v Mělníku, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha