Úvod > Aktuality > Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka
Památky

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka

Hvězdné herecké obsazení, příjemná až pohádková atmosféra a hlavně humor, který jste si zamilovali už v knížce Evžena Bočka: to všechno nabízí filmový přepis knižního hitu Poslední aristokratka. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na zámek Milotice, kde je pan Boček kastelánem, a nahlédněte do soukromí dávných šlechtických majitelů.
Bestsellerová série Evžena Bočka o rodině Kostků z Kostky začala v roce 2012 Poslední aristokratkou a zatím končí knížkou Aristokratka u královského dvora, vydanou v roce 2020. Literární kritici Bočkova díla řadí v rámci humoristického žánru mezi českou špičku, milovníky výletů a cestování ale spíš bude zajímat to, že obliba knížek přinesla zvýšenou návštěvnost a hlavně zvědavost návštěvníků na zámku v Miloticích. Právě tam je totiž Evžen Boček už bezmála třicet let kastelánem.
 

Poslední aristokratka v kině

Na rozdíl od nerudného kastelána zámku Kostka, který návštěvníkům říká mufloni a schovává se před nimi v katakombách, se sice Evžen Boček nikam neschovává, ale připouští, že si na sebe upletl bič. Na výlet do Milotic si spousta lidí veze knížky, které mu dává k podpisu, a otázky na podrobnosti a další veselé příběhy z kastelánské praxe často neberou konce. Jenže nic tajného se nedozvíte: Milotice nejsou Kostka, nejsou tu katakomby ani svatební ložnice Heleny Vondráčkové.

Možná i pro kastelánův klid bylo ideální načasování filmové premiéry Poslední aristokratky: do kin přišla koncem října 2019, pár dní předtím, než se na zámku na zimu zavřely dveře. Na prohlídky dobových interiérů, procházky zahradou a zahradnictvímreplikách barokních, rokokových a romantických šatů a další zvídavé dotazy si proto si návštěvníci museli počkat až do jara.
 

Kdo byli Serényiové?

Kvůli filmovým Kostkům z Kostky bychom neměli přehlížet skutečné pány zámku Milotice, uherský šlechtický rod Serényiů: právě díky jejich přestavbám se zámek stal skutečnou barokní perlou jihovýchodní Moravy. Do českých zemí Serényiové přišli už koncem 16. století a patřily jim například zámky Nový Světlov či Lysice nebo panství v Lomnici u Tišnova, kde nechali postavit zámek a monumentální kostel Navštívení Panny Marie, měšťanské domy včetně radnice a mariánský sloup. Serényiové stáli i u zrodu lázní Luhačovice: podle členů rodu jsou dodnes pojmenované zdejší prameny Vincentka, Ottovka, Amandka či Aloiska. Více než sto let rodu patřil i zámek v jihočeské Blatné, v nedalekých Paštikách dali podle projektu K. I. Dientzenhofera postavit barokní kostel sv. Jana Křtitele.
 

Novinka pro televizní Vánoce?

Film Poslední aristokratka podobně jako první knížka vypráví příběh rodiny potomka českého šlechtického rodu Franka Kostky (Hynek Čermák), který se v 90. letech po boku své ženy Vivien (Tatiana Dyková) a dcery Marie (Yvona Stolařová) vrací z New Yorku do Čech převzít rodové sídlo. Zámek Kostka ale najde v rozkladu, a to včetně personálu: kastelán (Martin Pechlát) odhání turisty, kuchařka (Eliška Balzerová) si každou chvilku zavdá ořechovky a údržbář (Pavel Liška) se místo práce oddává hypochondrii. Mimochodem, malou roli si „střihnul“ i autor předlohy pan kastelán Boček: schválně, jestli ho poznáte. Anebo jeho roli vyluštíte až ze závěrečných titulků?

Režisér Jiří Vejdělek natočil největší část filmu na zámku Lemberk, ale jakmile projedete společně s hrdiny bránou, ocitnete se na nádvoří s drůbeží: to se ocitnete v Bočkových „domácích“ Miloticích. Filmaři se zastavili i na zámku Buchlovice, v Rájci nad Svitavou a nakonec v zámku v Jaroslavicích na Znojemsku. A výsledek? Podle filmové kritičky Mirky Spáčilové má film díky pohádkové zimní náladě šanci stát se trvalkou televizních Vánoc.
 

Víte, že?

  • Postupným děděním přešel zámek Milotice do rukou posledního majitele Ladislava Seilerna; na zámku žil společně s manželkou Antoinettou a čtyřmi dětmi. Prohlídková trasa je upravená podle vyprávění jejich dcery Marietky aneb Marie Henrietty (1918–2008).
  • Poslední aristokratka nebyla Bočkovým literárním debutem: pod pseudonymem Jan Bittner vydal roku 2000 Deník kastelána. Román při svém prvním vydání zapadl a spousty čtenářů se k němu dostávají jen díky úspěchu aristokratické série. Nenechte si ho ujít, je jiný, temný a skvělý.
  • Bočkova Aristokratka má také divadelní podobu. V režii Arnošta Goldflama ji uvádí pražské Divadlo Na Jezerce a představení s Annou Polívkovou, Janem Hrušínským a Miluší Šplechtovou v hlavních rolích je téměř neustále vyprodané.
Česko ve filmu: po stopách Poslední aristokratky a Aristokratky ve varu

Česko ve filmu: po stopách Poslední aristokratky a Aristokratky ve varu

Poslední aristokratka a filmový příběh rodiny Marie Kostkové a zámku Kostka, natočený podle úspěšné knižní série Evžena Bočka, má pokračování. Jmenuje se Aristokratka ve varu, režie se opět ujal Jiří Vejdělek a do českých kin dorazil v lednu 2024. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do míst, kde se obě „Aristokratky“ natáčely!

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

V těchto dnech zámek Milotice na Hodonínsku žije natáčením pokračování veleúspěšného filmu Poslední aristokratka. Filmaři se následně přesunou na zámek Lemberk v Libereckém kraji a zámek Rájec na Blanensku. Diváci se na Aristokratku ve varu mohu těšit začátkem příštího roku.

Městské muzeum Blatná – objevte všemi smysly historii města

Městské muzeum Blatná – objevte všemi smysly historii města

Malé městské muzeum skrývá nejen historii regionu v podobě sbírkových předmětů, ale také zážitek z objevování bohatých dějin města Blatné a regionu Blatenska. V pouhých pěti místnostech putujete krůček po krůčku zpátky do minulosti až do doby železné, kdy se zde poprvé trvale usídlil člověk.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.

Lázeňský relax v Luhačovicích

Lázeňský relax v Luhačovicích

Největší lázně na Moravě leží uprostřed krásné přírody a vynikají jak svými léčebnými účinky, tak malebnou architekturou. Luhačovice proslavila zejména minerální voda Vincentka pomáhající při řadě zdravotních neduhů. Ať už sem jedete za léčbou, lenošením či aktivním odpočinkem, zdejší pobyt ve vás stoprocentně navodí pohodu a pomůže vám odreagovat se od starostí všedních dnů.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

V Lomnici se pivo vařilo už koncem 16. století a přestalo vařit v roce 1922. Nově obnovili tradici potomci jednoho z majitelů.

Zámek v Lomnici

Zámek v Lomnici

Dnešnímu renesančně baroknímu zámku předcházel raně gotický hrad z 1. poloviny 13. století. Součástí zámku je kaple sv. Františka Serafínského. V současné době je zámek sídlem školy a není přístupný pro veřejnost.

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, Aristokratka u královského dvora a Aristokratka pod palbou lásky: to je šest knížek, jejichž autorem je Evžen Boček (*1966), spisovatel a kastelán zámku Milotice. Půvabné barokní sídlo se stalo předlohou pro úspěšnou románovou sérii, podle knížek pak byly natočeny i dva filmy.

Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

Kostel svatého Jana Křtitele tvoří nepřehlédnutelnou dominantu obce Paštiky, vzdálené asi dva kilometry od Blatné. V letech 1747 až 1753 jej nechala vystavět baronka Marie Alžběta Serényiová podle plánů významného barokního architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda