Úvod > Aktuality > Salon vín ve Valticích láká na 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2016

Salon vín ve Valticích láká na 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2016

Vydáno 26. ledna 2016 Gurmánská turistika
Salon vín ČR představuje kolekci sta nejlepších moravských a českých vín pro rok 2016, která uspěla v konkurenci 1423 moravských a českých vín od 215 vinařů a vinařských firem. Nejlepší stovka našich vín získá zlatou medaili a bude od 30. ledna po celý rok prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Salon vín prezentuje špičku tuzemského vinařství a pro mnohé vinaře a milovníky našich vín je jeho vyhlášení nejdůležitější vinařkou událostí roku. Potvrzuje to i rok od roku rostoucí návštěvnost degustační expozice Salonu vín v podzemí valtického zámku. Národní soutěž vín pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s. pod odbornou garancí Svazu vinařů ČR a pod záštitou prezidenta České republiky.

Mezi reprezentativním výběrem je i letošní absolutní Šampion - Merlot 2012, výběr z hroznů barrique, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Nejvyšší ocenění mezi bílými suchými a polosuchými víny bylo uděleno vínu Veltlínské zelené 2014, pozdní sběr z Vinařství Volařík. Mezi červenými suchými a polosuchými víny byl nejlépe hodnocen Merlot 2012, výběr z hroznů z vinařství Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, víno které se stalo zároveň absolutním vítězem – Šampionem letošního ročníku Salonu vín. Vítězný Merlot vyniká nádhernou tmavě granátovou barvou a díky ležení na barrique sudech jsou ve vůni cítit tóny vanilky, tmavého ovoce, dřeva a lehce i kávy. V chuti je víno harmonické, plné s výraznou tříslovinou.

V kategorii bílých polosladkých vín porota nejvýše ohodnotila Tramín červený 2009, výběr z hroznů ze společnosti ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. V kategorii růžových vín a klaretů uspělo Rosé Nad Zahrady 2014, výběr z hroznů z vinařství Víno Jan Stávek. Jako nejlepší v kategorii bílých sladkých vín porota ocenila Pálavu, slámové víno 2013 z vinařství SONNBERK a. s. V kategorii jakostních šumivých vín si nejvyšší ocenění zasloužilo víno Louis Girardot brut 2010, jakostní šumivé víno ze společnosti BOHEMIA SEKT s.r.o.  Cenu za nejlepší kolekci vín si stejně jako v loňském roce odnesla společnost VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a.s.
 

Ročník 2016 Salonu vín je ve znamení novinek

Tato vinařská soutěž  vín přichází od roku 2016 s několika změnami. Expozice nového ročníku Salonu vín bude v podzemí zámku ve Valticích otevřena o měsíc dříve, a to 30. ledna. Nově se udělují stříbrné medaile Salonu vín vínům, která postoupila do druhého kola soutěže a obdržela minimálně 83 bodů. Byla zavedena divoká karta a dochází k posílení laboratorní analytické kontroly vín.
 

O vínech v Salonu vín

V expozici Salonu vín budou stále prezentována vína, oceněná zlatou medailí Salonu vín ČR.

V poměrovém zastoupení bylo do kolekce vybráno 66 vín bílých, z čehož 50 bylo suchých a polosuchých, 10 polosladkých a 6 sladkých bílých vín. Z celkových 31 vín červených bylo 30 vín suchých a 1 víno sladké. Kolekci doplňuje 1 růžové a 2 vína šumivá.

Nejvíce zastoupeným vinařským regionem byla s ohledem na výměru vinic podoblast mikulovská s 31, dále velkopavlovická s 25, slovácká s 23 a znojemská s 16 víny. Vinařská oblast Čechy je v letošním ročníku Salonu vín zastoupeny 2 víny z litoměřické a 1 vínem z mělnické vinařské podoblasti.

Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 9 zastoupeními, dále Chardonnay, Rulandské bílé a Veltlínské zelené se 7 zastoupeními, následovaly odrůdy Rulandské šedé a Tramín červený se 6 zastoupeními a nakonec Merlot, Pálava a Rulandské modré s 5 zastoupeními.
 
Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Další aktuality

30.5.
2018
Moravskou kuchyni a vína si vychutnáte na Gourmet Festivalu v Mikulově

Moravskou kuchyni a vína si vychutnáte na Gourmet Festivalu v Mikulově

Jižní Morava | Gurmánská turistika
25.5.
2018
Vinné trhy v Čejkovicích vypuknou již tuto sobotu

Vinné trhy v Čejkovicích vypuknou již tuto sobotu

Jižní Morava | Gurmánská turistika
15.5.
2018
V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Jižní Morava | Gurmánská turistika