Úvod > Aktuality > Rumcajs či mopedy? Pět výstav, které byste začátkem roku neměli minout
1.	Za postavickami Rumcajse ci Cipíska se vypravte do Karlových Varu, výstava Radka Pilare zde potrvá do 25. ledna
Kultura

Rumcajs či mopedy? Pět výstav, které byste začátkem roku neměli minout

  • Vydáno1. ledna 2015
Zimní prázdniny jsou v plném proudu, a proto žádné lenošení! Radovánky na sněhu si zatím moc užívat nemůžete, ale zato se snadno můžete vypravit do světa pohádek, tajemných hradů a zámků či pošťáckých mopedů. Portál Kudy z nudy vás zve na pět výstav, které v novém roce nabídnou zábavu malým i velkým návštěvníkům.

1. Do Karlových Varů za Rumcajsem a Večerníčkem

Kdo by neznal Rumcajse, jeho ženu Manku či klučíka Večerníčka? Proslulé večerníčkové postavičky ze štětce Radka Pilaře si během zimních prázdnin můžete prohlédnout v karlovarské Becherově vile, a to až do 25. ledna. Kromě toho jsou pro děti připraveny interaktivní hry či animovaná pohádka, ale nudit se nebudou ani dospělí. Výstava totiž představí í méně známou tvorbu Radka Pilaře, například jeho strukturální malby, fotografie, grafiky a ilustrace. V starém roce si ale výlet do Karlových Varů neplánujte, galerie bude otevřena až od 1. ledna. Cena vstupenky pro dospělého je 40 korun.  

2. České hrady a zámky budou opěvované v Praze

Pokud se nedokážete rozhodnout, které památky byste v novém roce měli navštívit, nechte si poradit novou výstavou v Jízdárně Pražského hradu. Právě zde totiž budete moci až do poloviny března obdivovat šest set nejvýznamnějších exponátů z českých hradů a zámků, které představí tisíciletou historii českých zemí.  Najdete zde karlštejnský poklad, ale i závěť prezidenta Masaryka. Výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované můžete navštívit každý den od 10 do 18 hodin. Základní vstupné stojí 150 korun.

3. Plyšoví medvídci budou kralovat na Brněnsku

Malí či velcí, na koloběžce či ve škole. Plyšoví medvídci, jedna z nejoblíbenějších hraček, zaplní do konce března Muzeum Brněnska v městečku Šlapanice. Výstava Není dítka bez medvídka připomene svým návštěvníkům slavné medvědí postavičky z knížek a filmů, ale také přiblíží vznik světoznámé hračky. V muzeu naleznete také brumlabox, což je místo, kam můžete odložit své medvídky, kteří už dosloužili či potřebují trochu opravit. Pro všechny hravé návštěvníky je připravena místnost, kde se můžou s hračkami pobavit, vyrábět dárečky nebo si číst knížky. Muzeum v Šlapanicích je otevřeno od středy do neděle, od 13 do 17 hodin. Za základní lístek zaplatíte 30 korun.

4. Pošťácké stroje se představí v Českých Budějovicích

Jak se přepravovaly listy a balíky v minulosti, představí v Jihočeském muzeu výstava Pošta jednou stopou. Ta nabídne přehlídku jednostopých dopravních prostředků, které pošta využívala od 19. století až po současnost. Zatímco jízdní kola dodnes patří mezi užívané pošťácké dopravní prostředky, jednostopé stroje s benzínovým motorem na silnicích jen tak neuvidíte. Postupně je totiž nahradily auta a dnes pošta využívá jenom několik mopedů a skútrů. Kromě strojů výstava prezentuje také známkovou tvorbu Kamila Lhotáka, kterou ovlivnily různé technické vynálezy. Otevírací doba Jihočeského muzea je od 9 do 11:30, a pak od 12:30 do 17:30 hodin. Vstupné do muzea je 45 korun, pokud navštívíte jenom výstavu, cena lístku je 25 korun.  
 

5. Pohádkový rej se roztočí ve Vlašimi

Nestihli jste o Vánocích zkouknout v televizi všechny pohádky? Vydejte se do města Vlašim na výstavu kostýmů ze snímků režiséra Zdeňka Trošky. V galerii Občanská záložna budete moci až do konce března obdivovat přes třicet různých kostýmů princezen, princů a dalších zázračných bytostí. Těšit se tak můžete na šaty z filmu Princezna ze mlejna či Z pekla štěstí a k vidění budou i kulisy z nejznámějších pohádek. Na Silvestra a Nový rok budou brány galerie zavřeny a za pohádkami se pak můžete vypravit od 2. ledna a cena vstupenky je 80 korun pro dospělého.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura