Vlašim

Město pod Velkým Blaníkem leží v kraji, obestřeném pověstmi o tajemném vojsku spícím v hoře. V zámku si prohlédnete Muzeum Podblanicka, jako v pohádce si budete připadat v zámeckém parku – klikatí se jím řeka Blanice a brány, které do něj vedou, vypadají jako malé hrádky či zámečky.

Ve Vlašimi se celkem vystřídalo na dvanáct různých panských rodů. Jejich erby si dnes můžete prohlédnout ve Vlašimské bráně a v erbovní síni v zámku.

Perlou Vlašimi je zámecký park

Až si prohlédnete expozice Muzea Podblanicka, nezapomeňte se projít vlašimským zámeckým parkem s řadou romantických staveb a přírodních zákoutí. Na místě bývalé obory jej nechal zřídit v 18. století tehdejší majitel vlašimského panství Karel Josef z Auerspergu a už krátce po svém vzniku byl označen za jeden z nejkrásnějších v Čechách. Tři půvabné novogotické vstupní brány slouží jako galerie, restaurace, kavárna a cukrárna, pozornost si zaslouží i Čínský pavilon a romantický Starý hrad.
 

Seznamte se s obyvateli vlašimské paraZOO

Vydru Bublinu, rysa Míšu, krkavce Boba a desítky dalších savců a ptáků si můžete prohlédnout ve vlašimské paraZoo. Vesměs jde o zvířata, která nemohou být vypuštěna do volné přírody kvůli trvalým následkům po nemocech nebo úrazech, a tak našla nový domov v zahradě Podblanického ekocentra. Seznámíte se tu s životními osudy jednotlivých zvířat a dozvíte se také, jak zacházet se zraněnými živočichy, pokud byste je náhodou objevili na svých cestách.
 

Podblanickem po stopách rytířů pěšky i na kole

Nejkrásnějšími místy kolem Velkého Blaníku vás provede síť značených cyklotras; čekají na vás zastavení s legendami o rytířích i odpočinková místa, v Kondraci je k dispozici půjčovna kol i základní servis. Samozřejmě se můžete vypravit také na vrchol Velkého Blaníkurozhlednou, výzvou pro všechny milovníky sportu je lezecká a boulderová stěna. S menšími dětmi se můžete vypravit na Farmu Blaník a v letních měsících na vás čekají vodní radovánky na vlašimském koupališti.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Ve Vlašimi od března opět otevírá paraZOO
29. únor 2016 12:08

Ve Vlašimi od března opět otevírá paraZOO

Vlašim
Od 1. března bude veřejnosti opět otevřena paraZOO, expozice vlašimské záchranné stanice pro živočichy. Navštivte tuto netradiční zoologickou zahradu s českými zvířaty a přijďte se poučit, jak jim i vy můžete v přírodě pomáhat. První letošní akce se uskuteční v sobotu 5. března 2016. Těšit se můžete na vydry Kapku a Fouska, rysa Míšu nebo krkavce Boba, ale samozřejmě i na ostatní zvířata. Organizátoři připravili bohatý program pro hravé děti, při kterém si užijí mnoho legrace a ještě se naučí něco nového. Také se můžete těšit na komentované krmení vyder či jiných zvířat z paraZOO, které se bude konat ve 13 hodin.
21.1.
Strašidelný pohádkový les ve Vlašimi

Strašidelný pohádkový les ve Vlašimi

Vlašim, Střední Čechy
14.10.
5. Děpsí pochod Vlašim

5. Děpsí pochod Vlašim

Vlašim, Střední Čechy

Ubytování a restaurace