Úvod > Aktuality > Regionální muzeum v Jílovém u Prahy a jeho zlaté štoly – tip na pěší i cyklistický výlet
Zlatorudné doly
Zážitky

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy a jeho zlaté štoly – tip na pěší i cyklistický výlet

  • Vydáno27. září 2012
V muzeu najdete jak stálé expozice (Historie těžby a zpracování zlata v ČR, Z historie regionu a Příroda a tramping v jižním okolí Prahy), tak výstavní prostory, kde jsou výstavy obměňovány. Na expozici věnovanou zlatu navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly, která zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského. Na nádvoří lze v letním období vyzkoušet rýžování zlata. Významnou součást muzea tvoří jeho pobočky v Dolním Studeném a Turyni – celkem tři štoly na těžbu zlata, které zásadním způsobem doplňují stálou expozici věnovanou těžbě zlata.
Štoly v JílovémMuzeum, zpočátku městské, bylo založeno v roce 1891 z podnětu jílovského občana Leopolda Čiháka, který pro tento účel věnoval městu svoji vlastní sbírku písemností a trojrozměrných předmětů. Sídlem muzea je historická budova Mince nacházející se na jílovském náměstí. Až do husitských válek byl v domě horní úřad, odtud se řídila těžba zlata v okolí města, zde královský hormistr vykupoval zlato pro potřeby královské koruny a vybíral daně s těžbou zlata spojené. Po husitských válkách budova často měnila vlastníky, jedním z nejznámějších majitelů byl po krátkou dobu například známý alchymista doby Rudolfa II, Edward Kelley.

Štola sv. Josefa – staré důlní dílo, pravděpodobně ze 14. století, nalézá se na Kocourském žilném pásmu. Celková délka dosud známých chodeb štoly je 280 m, z toho je pro veřejnost zpřístupněno 200 m. Profil chodeb je šikmý, s mírným sklonem ve směru k řece Sázavě. Nahlédnou se dá do zajímavých dobývek, které sledovaly křemenné žíly se zlatem. Dvě zatopená hloubení o shodné hloubce 26 m napoví, že tu horníci připravovali patrně zřízení prvního patra dolu. Od muzea je po naučné stezce vzdálená 3 km.

Jílové – regionlní muzeumŠtola sv. Antonína Paduánského – od josefské štoly vzdálená jen 100 m. Podle dochovaných historických pramenů se v této štole pracovalo naposledy v první polovině 18. století, dokumentuje tedy druhou etapu rozvoje dolování zlata v Jílovém. Zabezpečení štoly proběhlo citlivě, s ohledem na její stáří, výdřeva v chodbách byla usazena do původních vysekaných patek. Trasa pro návštěvníky je výjimečná nejen v Jílovém, ale i mezi ostatními zpřístupněnými důlními díly v naší zemi. Vede totiž ve dvou úrovních, spojení mezi nimi je realizováno systémem sedmi žebříků a povalů   v původní úzké dobývce. Chodba není elektrifikována, každému zájemci o prohlídku bude zapůjčena skutečná hornická lampa

Štola Halíře se nachází v blízkosti Turyňského rybníka – JV směrem od Jílového u Prahy a představuje nejmladší epochu probíhající v padesátých a šedesátých letech minulého století. Moderním způsobem ražená štola má unikátní profil v podobě kosočtverce, který je daný strukturou uložených hornin. Tato průzkumná chodba měla prověřit okrajovou část jílovského ložiska.

Celý hřbet zalesněného vrchu Halíře je plný jam (pinek), pozůstatků dřívějšího dolování neznámého data. Štola zastihla několik tenkých křemenných žil s poměrně vysokými obsahy zlata, ale jejich mocnost nedávala naději na jejich ekonomické využití. Z hlavní chodby se razilo několik překopů, které na třech místech zastihly středověké dobývky. V současnosti jsou všechny podzemní prostory elektrifikovány a pro návštěvníky je zpřístupněna celá hlavní chodba v délce 270 m a část překopů   s jedním pohledem do středověkých dobývek. Prohlídka je doplněna miniexpozicí důlního vybavení.

Rozhledna na Pepři Jílové u Prahy

Rozhledna na Pepři Jílové u Prahy

Třicetimetrová ocelová telekomunikační věž nabízí krásný kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 18 metrů. Z ochozu rozhledny uvidíte nejen na Prahu a Brdy, ale třeba až na památnou horu Říp.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika