ÚvodAktualityKutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!
Památky

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

  • 25. června 2023
Během léta, od července do srpna 2023, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabídne nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany. Bohatým programem si také Kutná Hora letos připomíná výročí 300 let od úmrtí geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho, který zde zanechal svůj nesmazatelný otisk.

Kutná Hora BarboraNoční prohlídky nabízí řada hradů a zámků, ale portál Kudy z nudy pro vás má skutečně jedinečnou pozvánku do míst, která v nočních hodinách bývají nedostupná. Pojďte se podívat do tmy a ticha sedlecké kostnice a katedrály! Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci na okraji Kutné Hory většina lidí navštíví současně s blízkou kostnicí. Obě místa jsou společně s historickým jádrem Kutné Hory zapsána mezi památky UNESCO a od jedné ke druhé je to skutečně jen kousek. Pro atraktivní noční prohlídky si ovšem budete muset vyhradit dva dny – přesně podle motta festivalu Kutnohorské léto, že jeden den nestačí.
 

Kutnohorské léto

Tajemné postavy ožívajíNoční prohlídky kostnice a sedlecké katedrály, prohlídky chrámu sv. Barbory, tajemná vycházka za Pověstmi a legendami Kutné Horynetradiční prohlídka kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín, noční prohlídky stříbrného dolu, patří mezi hlavní lákadla multižánrového kulturního festivalu Kutnohorské léto, který v Kutné Hoře a také na zámku Kačina probíhá po celé léto od července do srpna 2023. V programu objevíte řadu koncertů a divadelních představení, ovšem hlavním magnetem jsou právě prohlídky památek s kostýmovanými průvodci, zpravidla v neobvyklých časech a s působivými doplňky. Každé pondělí si tak můžete vychutnat noční prohlídku sedlecké katedrály, zatímco letní úterky patří prohlídkám kostnice. Ve středu a ve čtvrtek si mohou zájemci vychutnat noční prohlídku chrámu svaté Barbory, středa zve také do stříbrných dolů. Muzejní čtvrtky patří komentovaným prohlídkám výstav, pátek pak nočním prohlídkám sedlecké kostnice a katedrály nebo kláštera sv. Voršily s ochutnávkou vín.
 

Pondělí: Noční prohlídky katedrály

Sedlecká katedrála je výjimečná; ačkoli neznáme jméno jejího tvůrce, víme, že dnešní podobu jí dal během 18. století geniální architekt Jan Blažej Santini, mistr barokní gotiky a autor celé řady staveb, v nichž se hra se světlem pojí s číselnou i půdorysnou symbolikou. Noční prohlídka sedlecké katedrály se koná každé pondělí od 3. července do 28. srpna začíná zpěvem „cisterciáka“, který vás pak za svitu svíček, zpěvu gregoriánského chorálu a varhanní hudby provede všemi jejími zákoutími. Uvidíte například místa, kde jsou ve zdi zazděni mniši, relikvie svatých, Santiniho schodiště i chrámovou pokladnici s originálem nejstarší dochované gotické monstrance na světě. Čeká vás i návštěva kostelního kina spojená s promítáním zábavného animovaného filmu pro děti i dospělé a ochutnávka Sedlecké monstrance, vína, které můžete koupit jedině v Sedlci. Začíná se každé pondělí ve 20:00 a končí přibližně ve 21:30, dospělí zaplatí za prohlídku 250 Kč, studenti a senioři 150 Kč, děti do šesti let neplatí nic.


Úterý: Do kostnice za svitu svíček

KostniceDo historie i atmosféry kutnohorské kostnice, podivuhodné krypty pod hřbitovním kostelem Všech svatých, vstoupíte při nočních prohlídkách každé letní úterý od 4. července do 29. srpna v doprovodu „cisterciáka“ – kostýmovaného průvodce. Ten vás za svitu svíček provede hrobem 40 000 zemřelých a společně s ním pak vystoupáte do samotného kostela za hudebníky, abyste při setkání s hudbou, tichem, světlem a tmou mohli vnímat prostor a čas z té druhé strany. Přibližně hodinový program začíná ve 21:00 hodin, vstupné pro dospělé stojí 250 Kč, pro studenty a seniory 150 Kč. Prohlídka není vhodná pro děti do 6 let.
 

Středa: V noci do svaté Barbory i kutnohorského dolu

noční stříbrný důlNa noční prohlídky zve od 5. července do 30. srpna také každou středu stříbrný důl! Prohlídka začíná na nádvoří Hrádku, kde se dozvíte o historii dolování stříbra a technologii zpracování, prohlédnete si starý těžební stroj trejv a oblečeni v perkytle doplněné o helmy se svítilnami se ponoříte do kutnohorského podzemí – části štoly sv. Jiří. Projdete 250 m dlouhý úsek 35 metrů pod zemí, dozvíte se zajímavé informace o životě havířů i způsobu dolování a zažijete absolutní tmu. Následně si v hornické osadě vlastnoručně vyrazíte na památku pražský groš. Vstupné na prohlídku je 200 Kč pro dospělé, děti a senioři zaplatí 160 Kč.

kutnohorské létoKaždou středu a čtvrtek se konají také noční prohlídky katedrály sv. Barbory. Letos od 5. července do 24. srpna, vždy ve 20:00 hod. Chrám vás tak zve pod své klenby, kde budete moci zažít jedinečnou atmosféru večera provoněného kadidlem a osvětleného svíčkami. Čeká vás prohlídka přízemí i vyšších pater katedrály včetně ukázky hry na varhany. Z vnitřní galerie budete moci obdivovat jak Riedovo mistrovské zaklenutí chrámových lodí, tak důmyslný vnější opěrný systém katedrály. Průvodce vám vyloží nejen historii chrámu, ale také hlubokou symboliku a duchovní obsah této nádherné stavby. Prohlídka trvá cca 2 hod.; vstupné základní činí 250 Kč, snížené (studenti od 15 do 26 let) 180 Kč, děti do 14 let vstoupí do chrámu zdarma.
 

Čtvrtek: Muzejní čtvrtky v Muzeu stříbra

V Hrádku nebo Kamenném domě vás o prázdninových čtvrtcích od 6. července do 31. srpna čekají komentované prohlídky výstav, workshopy, koncerty a další zajímavé programy. Ve čtvrtek 6. července přímo autor okomentuje výstavu Kutná Hora v kovu ražená, 27. července vás čeká interaktivní program k výstavě Bylany – život prvních zemědělců. Dne 20. července se můžete něco dozvědět v populárně naučném interaktivním programu Baroko na oko, aneb Sedlec barokní a 17. srpna se potěšit středověkou a renesanční hudbou.
 

Pátek: Ochutnávka vín a prohlídka kostnice i kláštera

vínoKaždý letní pátek od 7. července do 25. srpna 2023 v 18:00 hodin čeká zájemce netradiční prohlídka kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín. Přijďte ochutnat víno z kutnohorských vinic a poslechnout si něco o historii řádu sv. Voršily. Prohlédnete si část kláštera, která není běžně přístupná veřejnosti, a to klášterní kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Dozvíte se něco o tom, jak úzce je víno spojeno s proslulou dobou těžby stříbra na Kutnohorsku. Prohlídka trvá asi 2 hodiny, za vstupenku zaplatíte 250 Kč (v ceně je degustace 4 vzorků vín a občerstvení).

kostniceProgram plný nezapomenutelných zážitků začíná každý pátek v horní kapli hřbitovního kostela Všech svatých, kde vás kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra seznámí s pohnutou historií nejen Sedlce, ale celé Kutné Hory. Následně sejdete po schodech do kaple dolní. Klidná noční atmosféra tohoto zvláštního místa je ještě umocněna svitem stovek svíček. Po prohlédnutí kostnice se společně se svým průvodcem vydáte bývalým areálem cisterciáckého kláštera směrem k UNESCO katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Do tohoto úžasného svícemi osvětleného prostoru vstoupíte za zvuku fanfár. Noční program však ještě zdaleka nekončí – společně s průvodcem nahlédnete za dveře chrámové klenotnice na originál sedlecké monstrance a po Santiniho samonosném točitém schodišti se vydáte na kůr. Právě odtud je pohled na čistou architekturu katedrály nejkrásnější. Na závěr vás ještě čeká varhanní koncert. Zažijte nezapomenutelnou noční Sedlec! Prohlídka začíná ve 20:00 a trvá 2,5 hodiny. Základní vstupné je za 500 Kč, pro studenty a seniory stojí lístek 300 Kč. Prohlídka není vhodná pro děti do 6 let.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Vinné sklepy Kutná Hora Gurmánská turistika

Vinné sklepy Kutná Hora

Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku.

Noční prohlídka sedlecké kostnice a katedrály

5. 7.
Noční prohlídka sedlecké kostnice a katedrály

Program plný nezapomenutelných zážitků začíná v horní kapli hřbitovního kostela Všech svatých, kde vás kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra seznámí s pohnutou historií nejen Sedlce, ale celé Kutné Hory.

Noční prohlídky sedlecké katedrály

1. 7.
Noční prohlídky sedlecké katedrály

Noční prohlídkou sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele vás provede kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra.

Noční prohlídky sedlecké kostnice

2. 7.
Noční prohlídky sedlecké kostnice

Prostor kaple je osvícen pouze svícemi. Atmosféra jindy rušného turistického místa je naplněna pokorou a otázkami nad konečností lidského života.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl Kultura

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Životní styl, Středočeský kraj