Úvod > Aktuality > Pojeďte na Moravu oslavit Den Brna

Pojeďte na Moravu oslavit Den Brna

Vydáno 9. srpna 2017 Památky
Den Brna každoročně připomíná výročí úspěšné obrany města Brna proti Švédům v průběhu třicetileté války. Letos můžete oslavit 372. výročí úspěšné obrany Brna před švédským vojskem v pátek 11. srpna a především v sobotu 12. srpna. Brno a jeho návštěvníci se přenesou o několik století nazpět.

Velkolepou zábavu pro děti slibuje pátek 11. a sobotu 12. srpna také Den Brna s jarmarkem na náměstí Svobody, kostýmovanými průvody městem a výcvikem dětí v dobových vojenských dovednostech, vyvrcholením oslav pak bude bitevní ukázka z období obléhání města Švédy na svazích Kraví hory a ohňostroj.
 

Jednu z nejslavnějších kapitol města připomene i letos Den Brna

Program oslav začne v pátek 12. srpna mezi 16 a 21 hodinou, kdy můžete navštívit na Kraví hoře dobový jarmark. Čeká vás tam vystoupení dvou skupin historického šermu a od 20 hodin bude hrát kapela Lucrecia Borgia. Z prohlídek Labyrintu pod Zelným trhem, které začínají v 19 hodin a budou se opakovat v půlhodinových intervalech až do půl desáté, zážitek ze šermířského představení a odlévání černé koule pro generála Torstenssona. V 19 hodin také vyrazí od katedrály sv. Petra a Pavla průvod se světly, jehož součástí bude položení věnců na památku padlých obránců Brna.

Sobotní dopoledne začne uctěním památky velitele obránců Radouita de Souches u jeho náhrobku v kostele sv. Jakuba, po němž bude následovat nástup historických vojsk na náměstí Svobody a pochod na Kraví horu. Tam se, kromě pokračování dobového jarmarku, můžete těšit na život ve vojenském polním táboře, vystoupení šermířů, kejklířů, ukázku z bitvy, jezdeckou exhibici či hudební skupinu Codex. Den Brna ukončí slavnostní ohňostroj nazvaný Ohnivé nebe nad Brnem.

Každoroční srpnové oslavy Dne Brna připomínají úspěšnou obranu města proti Švédům v průběhu třicetileté války, kdy obránci s pomocí obyvatel odolali útokům obrovské přesily švédských vojsk a Brno nebylo dobyto.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Prohlídky Brna s průvodcem

Prohlídky Brna s průvodcem

Historické centrum města Brna si můžete projít s průvodcem. Dvouhodinové pěší prohlídky probíhají denně v 10, 14, 16 hodin od Grandhotelu Brno.

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.