Úvod > Aktuality > Pojeďte na Moravu oslavit Den Brna

Pojeďte na Moravu oslavit Den Brna

Vydáno 9. srpna 2017 Památky
Den Brna každoročně připomíná výročí úspěšné obrany města Brna proti Švédům v průběhu třicetileté války. Letos můžete oslavit 372. výročí úspěšné obrany Brna před švédským vojskem v pátek 11. srpna a především v sobotu 12. srpna. Brno a jeho návštěvníci se přenesou o několik století nazpět.

Velkolepou zábavu pro děti slibuje pátek 11. a sobotu 12. srpna také Den Brna s jarmarkem na náměstí Svobody, kostýmovanými průvody městem a výcvikem dětí v dobových vojenských dovednostech, vyvrcholením oslav pak bude bitevní ukázka z období obléhání města Švédy na svazích Kraví hory a ohňostroj.
 

Jednu z nejslavnějších kapitol města připomene i letos Den Brna

Program oslav začne v pátek 12. srpna mezi 16 a 21 hodinou, kdy můžete navštívit na Kraví hoře dobový jarmark. Čeká vás tam vystoupení dvou skupin historického šermu a od 20 hodin bude hrát kapela Lucrecia Borgia. Z prohlídek Labyrintu pod Zelným trhem, které začínají v 19 hodin a budou se opakovat v půlhodinových intervalech až do půl desáté, zážitek ze šermířského představení a odlévání černé koule pro generála Torstenssona. V 19 hodin také vyrazí od katedrály sv. Petra a Pavla průvod se světly, jehož součástí bude položení věnců na památku padlých obránců Brna.

Sobotní dopoledne začne uctěním památky velitele obránců Radouita de Souches u jeho náhrobku v kostele sv. Jakuba, po němž bude následovat nástup historických vojsk na náměstí Svobody a pochod na Kraví horu. Tam se, kromě pokračování dobového jarmarku, můžete těšit na život ve vojenském polním táboře, vystoupení šermířů, kejklířů, ukázku z bitvy, jezdeckou exhibici či hudební skupinu Codex. Den Brna ukončí slavnostní ohňostroj nazvaný Ohnivé nebe nad Brnem.

Každoroční srpnové oslavy Dne Brna připomínají úspěšnou obranu města proti Švédům v průběhu třicetileté války, kdy obránci s pomocí obyvatel odolali útokům obrovské přesily švédských vojsk a Brno nebylo dobyto.

Prohlídky Brna s průvodcem

Prohlídky Brna s průvodcem

Historické centrum města Brna si můžete projít s průvodcem. Dvouhodinové pěší prohlídky probíhají denně v 10, 14, 16 hodin od Grandhotelu Brno.

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem - tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Mincmistrovský sklep v Brně - historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Den Brna 2018

Den Brna 2018

Městská oslava významné historické události ze dne 15. srpna roku 1645, na jejímž konci stála obrana města Brna před švédskými vojsky za třicetileté války. Letos uplynulo od této události 373 let.