Úvod > Aktuality > Po roce opět můžete obdivovat sbírku kamélií ve sklenících zámku v Rájci nad Svitavou

Po roce opět můžete obdivovat sbírku kamélií ve sklenících zámku v Rájci nad Svitavou

Vydáno 13. února 2017 Příroda
Až do konce března 2017 jsou otevřeny zámecké skleníky na Státním zámku Rájec nad Svitavou a návštěvníci v nich mohou obdivovat unikátní sbírku kamélií. Skleníky jsou přístupné denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin.
KamélieVšem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevřely zámecké skleníky, které jsou přístupné až do 31. 3. 2017 (denně mimo pondělí), od 9 do 15 hodin. Návštěvníci zde uvidí až 400 druhů kamélií a mohou si zakoupit mladé rostliny a jejich pěstování zkonzultovat s odborníky. Vstupné do skleníků je 30 Kč.

Od pátku 3. března do neděle 12. března 2017 bude v na zámku zahájena také 24. výstava kamélií s názvem Kamélie a sklo. K vidění budou hlavně květinová aranžmá. Kamélie, nazývané japonskými nebo zimními růžemi, poměří letos svoji krásu s krásou skla. Moderní sklo představí um, dovednosti, nápady a nové pohledy na zpracování skla umělců ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí. Bohaté interiéry zámku vyzdobí kvetoucí keře kamélií, staré až 50 let, spolu s historickými i novodobými květinovými aranžmá. Na výstavu je bezbariérový přístup.

KaméliePo dobu konání výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií a jarních květin v zámeckém zahradnictví a získat i cenné rady k jejich pěstování od odborníka – zahradníka.

Kamélie japonská je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou.

Současný soubor obsahuje 250 klasických i méně známých odrůd. Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každý rok dvakrát přestěhovány. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku. Kamélie je poměrně náročná rostlina a udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění.
Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Křehká krása  - Kamélie a sklo

Křehká krása - Kamélie a sklo

Dovolujeme si vás pozvat na 25. ročník výstavy rájecké sbírky kamélií s názvem Křehká krása - Kamélie a sklo, která se koná od 3. března do 12. března 2017.

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Prohlédnout si budete moci sbírku čtyř set odrůd kamélií v jejich přirozeném prostředí. K zakoupení pro vás budou připraveny nejen rostliny kamélií, ale i dalších jarní květiny. V zahradnictví vám také rádi poradí s pěstováním kamélií.