Úvod > Aktuality > Po roce opět můžete obdivovat sbírku kamélií ve sklenících zámku v Rájci nad Svitavou

Po roce opět můžete obdivovat sbírku kamélií ve sklenících zámku v Rájci nad Svitavou

Vydáno 17. února 2016 Příroda
Až do konce března 2016 jsou otevřeny zámecké skleníky na Státním zámku Rájec nad Svitavou a návštěvníci v nich mohou obdivovat unikátní sbírku kamélií. Skleníky jsou přístupné denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin.
KamélieVšem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevřely zámecké skleníky, které jsou přístupné až do 31. 3. 2016 (denně mimo pondělí), od 9 do 15 hodin. Návštěvníci zde uvidí až 400 druhů kamélií a mohou si zakoupit mladé rostliny a jejich pěstování zkonzultovat s odborníky. Vstupné do skleníků je 30 Kč.

Od pátku 4. března do neděle 13. března 2016 bude v v 1. patře zámku zahájena také již 23. výstava kamélií s názvem Kamélie - posel jara. K vidění budou hlavně květinová aranžmá. Kamélie, nazývané Japonskými nebo Zimními růžemi, poměří letos svoji krásu s chryzantémami. Bohaté interiéry zámku vyzdobí kvetoucí keře kamélií, staré až 50 let, spolu s historickými i novodobými květinovými aranžmá. Na výstavu je bezbariérový přístup.

KaméliePo dobu konání výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií a jarních květin v zámeckém zahradnictví a získat i cenné rady k jejich pěstování od odborníka – zahradníka.

Kamélie japonská je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Současný soubor obsahuje 250 klasických i méně známých odrůd. Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každý rok dvakrát přestěhovány. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku. Kamélie je poměrně náročná rostlina a udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění.
Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.