Úvod > Aktuality > Objevte taje mělnického vinařství
Gurmánská turistika

Objevte taje mělnického vinařství

  • Vydáno8. října 2022
Stálá expozice Regionálního muzea Mělník vás seznámí s regionální historií, přírodou a zejména historií vinařství v Čechách. Část je umístěna v původních středověkých sklepích, kde se za dob kláštera skutečně víno skladovalo. V prvním patře pak najdete nejcennější památky vinařského cechu, který byl ustaven roku 1652 po vzoru pražských vinařů.
VínoMuzeum sídlí v historické budově bývalého kapucínského kláštera na náměstí Míru - vedle radnice. Dokumentace vinařství v Čechách patří k odborným specializacím muzea. Expozice vinařství je rozdělena do dvou částí. V prvním patře jsou vystaveny nejcennější památky vinařského cechu, který byl ustaven roku 1652 po vzoru pražských vinařů. Je to především korouhev z roku 1762 a ferule (vinařské právo) z roku 1676. Obraz patrona českých vinařů sv. Václava na vinici je lidová práce z přelomu 18. a 19. století od neznámého autora. Dále jsou k vidění malé vinařské lisy a mlýnek na zpracování hroznů, bednářská ferule z roku 1773 a bednářské náčiní, měděné, cínové a kameninové džbánky a konvice dokládají vlastní výrobu vína a jeho konzumaci. Jejich řemeslné provedení ukazuje zručnost i estetické cítění řemeslníků, kteří je vyráběli.

vinařská expozice MělníkVinohradnictví symbolizují motyky, kterými se okopávaly keře vinné révy, a zádová putna na chlévskou mrvu. Pozadí dotváří fotografie Svatováclavské vinice. Již z pouhého pohledu na toto nářadí je patrné, že vinohradnictví nebyla lehká práce a vyžadovalo mnoho úsilí a dřiny. Druhá část vinařské expozice je umístěna do prostředí historických sklepů, které se nacházejí pod muzeem a svým vznikem spadají do 2. poloviny 14. století a v těchto sklepích se víno skutečně vyrábělo a skladovalo. K domu patřily také tři vinice, jejichž hrozny se právě zde zpracovávaly. Soudky, nádoby na mošt a víno, ruční zátkovačka, obaly na lahve, velký lis rýnského typu, svícen a lucerna tvoří základní inventář sklepů. K výrobě vína patří i archiv vín, který se postupně buduje.
 

Ochutnejte místní vína

Víno degustaceKromě prohlídky zde můžete místní vína také ochutnat, a to v rámci předem objednaných ochutnávek. Degustace pro skupiny probíhá v původních gotických sklepích, které jsou vybavené dřevěným nábytkem. Kapacita sklepa je 45 osob, objednávky se přijímají pro skupiny od 15 osob. malá degustace stojí 120 Kč na osobu (4 vzorky vína po 0,5 dcl), velká degustace přijde na 150 Kč na osobu (7 vzorků vína po 0,5 dcl). Objednat se k degustaci můžete nejpozději 5 dní před plánovaným termínem návštěvy, a to na email pokladna@muzeum-melnik.cz.
Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Mělnické muzeum pořádá řadu akcí a výstav po celý rok.

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Víno Ludmila je pojmenováno po kněžně Ludmile, která na Mělníku založila první vinici a dala základ celému místnímu vinařství. Od konce 19. století se stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzn. „kalamářů“.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika