Úvod > Aktuality > Drak ve vánočním svetru, kapři u divadla: Brno láká na originální vánoční výzdobu
Památky

Drak ve vánočním svetru, kapři u divadla: Brno láká na originální vánoční výzdobu

  • Vydáno6. prosince 2023
V podloubí u Staré radnice je jeden ze symbolů Brna, dřevěný okřídlený krokodýl neboli drak. Letos poprvé je oblečen do vánočního svetru. Prostor fontány u Janáčkova divadla je zaplněn kapříky, kteří jsou symbolem Brněnských Vánoc. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího jihomoravská metropole pro své obyvatele i turisty připravila.
Traduje se, že kdysi nedaleko Brna žil v řece Svitavě drak, který děsil široké okolí. Jeden z měšťanů dostal nápad jak draka zabít. Zařízl ovci, vyvrhl její vnitřnosti a místo nich dovnitř nasypal nehašené vápno. Pak ovci zašil a pohodil k řece, kde drak žil. Drak ovci spatřil a celou ji sežral. Když se potom napil vody, vápno se začalo hasit a draka roztrhalo. A právě na památku této pověsti je zavěšen drak na stropě u Staré radnice. Draka vyrobil řezbář Jiří Halouzka v roce 2014, kdy původní drak zetlel. Tento je vyroben z dubového dřeva. Jeho životnost je odhadována na minimálně pětadvacet let. A letos poprvé dostal nejen vánoční svetr, ale i chrlí plameny

Kousek od draka na nádvoří Staré radnice najdete vánoční vesničku, kterou tvoří zmenšené vánoční stánky a workshopy připravuje například Zoo Brno, VIDA! science centrum, Moravská galerie v Brně, VESNA – ženský vzdělávací spolek a Kávéeska.

Užijte si z věže Staré radnice nejkrásnější pohled na město. Vystoupejte po 173 schodech na 63 metrů vysokou radniční věž a užijte si nádherný výhled na město.

Pohled na hrad Špilberk a katedrálu sv. Petra a Pavla jako na dlani je možné si užít celoročně, nicméně v době adventu, kdy je město plné světel a sváteční atmosféry, je prostě nepřekonatelný. S BRNOPASem máte na věž vstup zdarma. Jinak dospělí zaplatí 90 Kč, děti 50 Kč.
 

Kapříci před Janáčkovým divadlem

Prostor před Janáčkovým divadlem možná znáte z letního období, ale vypravit se tam, i když zrovna nejdete do divadla, se vyplatí i během adventu. Krásně osvětlenou budovu divadla totiž letos doplní nová instalace v prostorách fontány. Zatoulali se do ní kapříci z letošního vizuálu Brněnských Vánoc. 
 

Betlém a hvězda na Dominikánském náměstí

Halouzkův dřevěný betlém se stovkou figur tradičně zdobí Dominikánské náměstí. Je ručně vyřezávaný a řadí se mezi největší svého druhu. Spolu s kulisou Nové radnice je vyhledávaným vánočním fotopointem a je velmi oblíbený u dětí. Figury jsou v životní velikosti, a tak si tady díky řezbáři Jiřímu Halouzkovi svůj oblíbený vánoční drink můžete vychutnat s Marií, Josefem nebo třeba s velbloudem. 

Další dominantou náměstí je velká vyřezávaná vánoční hvězdou u kostela sv. Michala. Díky jemnému stylu vyřezávání působí jako z krajky a její kouzlo ještě umocňuje to, když svítí. Spolu s kulisou kostela vytváří dřevěná hvězda pohádkový kout, ve kterém je radost pobýt s přáteli či s rodinou. U kostela najdete i Ježískovu poštu. Vánoční strom najdete na nádvoří Nové radnice, tak se sem nezapomeňte zajít podívat, až ponesete dopis Ježíškovi. 
 

Vánoční šalina a vyhlídkové kolo

K Brněnským Vánocům již neodmyslitelně patří vánočně ozdobená tramvaj. ve všední dny šalina typu T3 jezdí od 16:00 do 21:00 hod, o víkendech od 11:00 do 21:00 hod.

A podobně k adventu patří vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut a stojí 100 Kč.
Brněnský drak – symbol města Brna

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda