ÚvodAktualityNeobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu
Památky

Neobjevená místa: s poutníky a oslíkem na Makovou horu

  • 12. října 2022
Poutní areál na Makové hoře, Šemanovický důl na Kokořínsku anebo kamenný železniční viadukt u Žampachu: to je jen výběr z řady krásných a přitom neobjevených míst ve středních Čechách. Na výlet k nim se můžete vydat kdykoliv – třeba právě teď, na podzim. Maková hora na vás bude tiše čekat obklopena barevnými listy a vůní podzimu.
Neobjevená a trochu tajemná Maková hora je místo, kde ani v hlavní sezoně nepotkáte zástupy výletníků. Pokud se sem vypravíte autem, čeká vás klidná a nerušená jízda, kdy na lesních silničkách možná budete sami. Je to místo, kde se nebe dotýká země, navíc s fantastickým výhledem do okolí. Podobně jako je z Makové hory vidět do širokého okolí, z řady míst na pomezí středních a jižních Čech uvidíte zářící, smetanově bílý barokní kostel, vystupující z krajiny středního Povltaví jako loď plující po zvlněném moři lesů. Tak uvidíte Makovou horu třeba z Předního Chlumu, kde stojí rozhledna Milada, kousek od hráze Orlické přehrady. Otevřená je už jen do konce října, ale i v zimní sezóně stojí za to si na kopec Krchov vyšlápnout. Z parkoviště je to 283 m a místo samé poskytuje nádherný výhled do široké krajiny.
 

Barokní perla středního Povltaví

rozhledna miladaMilady je to na Makovou horu skutečně jen kousek: pěšky necelých osm kilometrů, autem zhruba patnáct. Od konce dálnice D4 u Dubence u Příbrami je to o trochu dál: přes Bytíz ke Spálenému vrchu a dál přes Jablonnou a Horní Hbity do Smolotel vás čeká přibližně pětadvacet kilometrů. Ve Smolotelech zaparkujete a pak už zbývá jen poslední kilometr pěšky do kopce.

U zrodu poutního místa na Makové hoře stál Jan rytíř Felix Chanovský-Krasilovský z Dlouhé Vsi. Autorem barokního chrámu zasvěceného svatému Janu Křtiteli a Panně Marii Karmelské je architekt Carlo Antonio Canevalle, současně s kostelem tu vznikl i malý karmelitánský klášter, kam byli povoláni dva mniši. V říjnu 1723 kostel vysvětil biskup hrabě Jan Rudolf Špork. Jenže stačilo pár let a vše se změnilo: po náhlé smrti zakladatele roku 1730 klášter zanikl a i kostel zůstal několik desítek let opuštěný; na ambity a další detaily, zahrnuté v původních plánech, tak nikdy nedošlo. Duchovní správce sem byl dosazen až v roce 1760. Navzdory odlehlé poloze v lesích se ale v kostele dochovalo původní barokní zařízení včetně bohaté sochařské výzdoby, intarzované zpovědnice s plastikou sv. Máří Magdaleny i milostná soška Panny Marie Škapulířové, kterou sem karmelitáni přinesli roku 1723.
 

Čtyřnohý vodovod

oselZa Josefa II. sice Bratrstvo svatého škapulíře a karmelské Matky Boží zaniklo, ale v polovině 19. století bylo obnoveno a z někdejšího kláštera se stala fara. Velké popularitě se poutní kostel těšil na přelomu 19. a 20. století, kdy sem na hlavní poutě přicházelo až deset tisíc poutníků. V té době tu působil páter Vincenc Bosáček, pocházející ze starobylého příbramského rodu. S ním tu dlouhá léta žil jeho bratr Josef, akademický malíř, spolupracovník Mikoláše Alše a autor malby nad presbytářem. Dochoval se také hezký příběh o „čtyřnohém vodovodu“: protože na kopci nebyla studánka, ke kostelu nosil vodu z vesnice oslík. Ten znal cestu i svůj úkol zpaměti, a tak vždy přinesl na hřbetě do vesnice prázdné nádoby, počkal až je někdo naplní a vydal se na zpáteční cestu.

Velké rekonstrukce se Maková hora dočkala až po sametové revoluci, navíc měla štěstí i jinak: v roce 1996 sem přišel františkán František Angelo Homola, který zvelebil kostel i jeho okolí a plně se věnoval všem příchozím. Díky tomu sem začalo přicházet více poutníků i výletníků, v roce 2000 pak byly do věží zavěšeny nové zvony jako náhrada za starší, zabavené za druhé světové války. Bohoslužby na Makové hoře probíhají na Velikonoce, o Makovské pouti, o Vánocích, na Nový rok a od května do října vždy třetí neděli v měsíci od 14 hodin, v zimním období od listopadu do dubna se bohoslužby konají v zámecké kapli Nejsvětější Trojice ve Smolotelích.
 

Kam na výlet v okolí nebo cestou?

  • SmolotelySmolotely se dělí na několik menších částí, Smolotely, Smolotelky, Draha a nejznámější Dalskabáty. Spisovatele Jana Drdu jejich jméno inspirovalo k pohádce Dalskabáty hříšná ves aneb zapomenutý čert. Ostatně jména vesnic z rodného Příbramska používal ve svých dílech s mimořádnou oblibou.
  • S Makovou horou se seznámíte také díky naučné stezce, která začíná na návsi ve Smolotelích a měří přibližně sedm kilometrů. I tady narazíte na pohádkové motivy: půjdete mimo jiné kolem skály zvané Ďáblovo lože, kde se podle legendy zjevoval čert.
  • Jen asi 24 km je to od Makové hory ke Krásné Hoře nad Vltavou. Zde na žluté značce směrem k Vltavě objevíte pěkný viklan, který dostal jméno Vindiš.
Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny Příroda

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Viklan Vindiš u Krásné Hory Příroda

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Rozložitý viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou, v okrese Příbram. Místo je situováno nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. m.), a lze se sem dosat po žluté turistické značce.

Rozhledna Milada na Předním Chlumu u Orlické přehrady Příroda

Rozhledna Milada na Předním Chlumu u Orlické přehrady

Masivní třicetimetrová soukromá rozhledna byla postavená bez dotací v roce 2017. Tyčí se těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady.

Naučná stezka Okolím Smolotel na Makovou horu Příroda

Naučná stezka Okolím Smolotel na Makovou horu

S Makovou horou se seznámíte díky naučné stezce, která začíná na návsi ve Smolotelích a měří přibližně sedm kilometrů.

Poutní kostel na Makové hoře Památky

Poutní kostel na Makové hoře

Jedním z významných poutních míst na Příbramsku je Maková hora u Smolotel s barokním kostelem sv. J. Křtitele a P. Marie Karmelské z 18. století. Okolím Smolotel a Makové hory vede naučná stezka, která seznamuje s místní přírodou i zajímavostmi.

Další aktuality

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Životní styl, Středočeský kraj