ÚvodAktualityNa výstavu legendárních Bratři v triku se vydejte do Brandýsa nad Labem
Kultura

Na výstavu legendárních Bratři v triku se vydejte do Brandýsa nad Labem

  • 3. července 2016
V oblastním muzeu Praha – Východ v Brandýse nad Labem zhlédnete unikátní výstavu 70 let Studia Bratři v triku, které je nejúspěšnějším a nejstarším českým studiem kresleného filmu. Od svého vzniku v roce 1945 vytvořilo více než 1600 filmů různých výtvarných stylů a žánrů. Díky legendárním večerníčkovým postavičkám jako je Krteček, Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka nebo víla Amálka si Studio Bratři v triku pamatují celé generace. Výstava je přístupná až do 25. září.
Mach a ŠebestováVýstava 70 let Studia Bratři v triku představuje hlavní osobnosti studia, mezi které patří např. Jiří Trnka, Eduard Hofman, Zdeněk Miler, Jiří Brdečka, Zdeněk Smetana, Stanislav Látal, Jiří Šalamoun, Václav Mergl, Petr Poš, Adolf Born nebo Pavel Koutský. Uvidíte obrázky z prvních filmů, jakými jsou pohádkové příběhy Zasadil dědek řepu a Zvířátka a Petrvoští o které se zasloužil Jiří Trnka.

Výstava je koncipována do několika historických momentů studia. V první části se seznámíte s ultrafány Jiřího Trnky a původními fázemi na pauzovacím papíře od Zdeňka Smetany. Druhá část zobrazuje zakázkovou a programovou tvorbu, ve které vznikaly filmy pro dospělé. Od té se návštěvníci přesunou do třetí části expozice, která ukazuje jednotlivé profese animovaného filmu. Hlavní dominantou je zde interaktivní koutek s tvůrčí dílnou. V ní si můžete vyzkoušet jednotlivé fáze výroby kresleného filmu.

Výstava Bratři v trikuHlavním symbolem výstavy Studia Bratři v triku jsou především legendární večerníčky, jehož hlavním zadavatelem byla Česká televize. Známé kreslené postavičky jako například Mach a Šebestová, Krteček, Rákosníček nebo Bob a Bobek jsou vyobrazeny na originálních plakátech. V této části se zabaví hlavně děti, pro které se tu promítá výběr těch nejlepších a nejznámějších večerníčků.

Exponáty jsou vybrané z neuvěřitelného objemu produkce i široké škály témat, žánrů, uměleckých rukopisů, ale i osobitého humoru legendárního studia, které získalo i Oscara. Muzeum je otevřeno od středy do neděle, a to od 10:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00 hodin.

Další aktuality

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Životní styl, Středočeský kraj