Úvod > Aktuality > Na Mohyle míru zažijete tradiční Napoleonské dny
Zážitky

Na Mohyle míru zažijete tradiční Napoleonské dny

  • Vydáno13. srpna 2021
Přijeďte na Napoleonské dny k Mohyle míru a do Slavkova! Akce se koná U příležitosti 252. výročí narození Napoleona Bonaparta, hlavní program probíhá v sobotu 14. srpna 2021. Na Mohyle potkáte vojáky v dobových uniformách a prohlédnete si dobové ležení. A kromě dalšího také dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821, která nabízí unikátní originální exponáty.
Projekt Austerlitz, Austerlitz z.s., Středoevropská napoleonská společnost a Památník Mohyla míru ve spolupráci s obcí Prace pořádají při příležitosti 252. výročí narození Napoleona Bonaparta v roce 200. výročí jeho skonu na Svaté Heleně akci Napoleonské dny 2021.

Program proběhne u Mohyly míru nad obcí Prace na slavkovském bojišti a zhrne tábor a výcvik vojensko-historických jednotek, pochod bojištěm, přestřelku, přehlídku v předvečer svátku Svatého Napoleona. A kromě dalšího také dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821 (15. srpna), která je přístupná v prostorách památníku od 14. července a nabízí unikátní originální exponáty.

vojáci napoleonsobotu 14. srpna bude od 10:00 hodin otevřené vojenské ležení návštěvníkům, kteří budou moci sledovat výcvik a manévry, a dozvědět se něco více o fungování a nasazení zbraní přelomu 18. a 19. století.

Od 12:00 do 16:00 se uskuteční pochod slavkovským bojištěm a následovat bude přestřelka na Prateckém kopci (pole mezi Prací a Mohylou).

V 17:00 se bude konat slavnostní nástup v předvečer Svatého Napoleona. Jedná se o dobové oslavy v jejich světštějším, armádním pojetí.
 

Nedělní přednášky a derniéra výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821

vojáci napoleonNeděle 15. srpna bude patřit přednáškám v muzeu na vojensko-historická témata. První z nich se zaměří na role generálních inspektorů pěchoty francouzské armády na příkladu generálů Schauenbourga a Fririona. Druhá pak na Relace FML Kollowrata o průběhu bitvy u Slavkova a poslední z nich bude věnována vývoji výcvikových řádů pro rakouskou pěchotu od konce sedmileté války do roku 1807.

Od 12:00 hodin bude probíhat dernisáž výstavy Napoleon Bonaparte 1769-1821. Ta nabízí řadu dosud u nás nevystavených originálních předmětů, především uniforem a zbraní z doby napoleonských válek. Všechny pocházejí ze soukromých sbírek. Výstavu doplňují panely nabízející stručnou chronologii Napoleonova života, vybrané citáty, stavějí proti sobě historii, legendu a kontroverzní skutky či výsledky Napoleonovy politiky, nebo popisují nejcennější vstavené předměty. A také dva obrazy.

výstava napoleonZajímavý portrét Napoleona pocházející ze sbírky známého malíře Edouarda Detaille (1848-1912) a neméně vzácný portrét poručíka granátníků národní gardy z let 1790-1792, který v roce 1794 zdobil prostory pařížské Vojenské školy. Ve vitríně s puškou gardové pěchoty a šavlí gardových jízdních myslivců je umístěna také kopie jedné z mnoha Napoleonových posmrtných masek.

Akce se zúčastní členové spolků vojenské historie sdružených ve Středoevropské napoleonské společnosti a pozvaní hosté. Bude mj. pozvánkou na letošní významné 216. výročí bitvy u Slavkova, které, pokud to pandemická situace dovolí, bude největší vojensko-historickou akcí s napoleonskou tématikou v Evropě.
Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

1. 12.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda