ÚvodAktualityNa hřebenech Krkonoš slouží turistům krkonošské útulny a nouzové přístřešky po celý rok
krkonošské útulny, kudy z nudy
Ubytování

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům krkonošské útulny a nouzové přístřešky po celý rok

Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Najdete jich v regionu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby.
stanNové krkonošské útulny vytvořili od začátku do konce studenti architektury z ČVUT – od nápadu přes průzkum terénu a samotnou realizaci. Studenti měli za úkol vytvořit přístřešek, kde si mohou turisté odpočinout, nebo se schovat před nepříznivým počasím. Jediným omezením byla maximální velikost 16 metrů čtverečních zastavěné plochy. Výsledkem je šest zcela originálních staveb, která mají oproti běžným útulnám i dveře a výhledové okénko. V nouzi v nich lze přečkat pár hodin nebo i celou noc.

Přístřešky jsou vyrobené s ohledem na drské klimatické podmínky i prostředí krkonošského parku, kam dobře zapadají. Inspirací byla studentům právě místa, na útulny stojí, výhledy na hřebeny nebo běžné turistické vybavení, jako je stan. Konstrukce fungují na principu stavebnice, aby mohly být v Krkonoších používány opakovaně. Studenti objekty nejenom navrhli, ale také sami vyrobili. Každá z útulen dokonce dostala své jméno.
 

Atüln, Oko i Stan

útulnaNa Weberově cestě u Bílého Labe najdete Kømen. Nepravidelný, ale kompaktní tvar vyvolává pocit bezpečí, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím. Atüln na Klínové cestě vychází z tradiční formy přístřešku ve tvaru písmene A. Její dominantou je okno v čelní stěně, které nabízí jedinečný výhled. Vyvýšený vstup zase umožní přístup i v závějích sněhu. Útulna Jenga v Sedle pod Dvoračkami je navržena jako skládačka, snadno a sériově vyrobitelná. Rozměry boxů umožňují pohodlně sedět i ležet uvnitř.

útulna krkonošeNenápadným přístřeškem je Stan na Harrachově cestě u soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou v Mumlavském dole. Jednoduchý koncept s nepravidelným zkosením střechy dodává útulně osobitý ráz. Na rýchorské křižovatce s názvem Rýchorský kříž najdete Oko. Její přízemí se v létě otevírá a tím zvětšuje pobytovou plochu pro odpočinek. Na zimu se velké okenice uzavřou a útulna se stane útočištěm, ve kterém je možné v nouzi přenocovat. Z tmavé fasády vystupuje pouze jeden prvek – střešní okno z tvarovaného plexiskla. Útulna Silo na Slunečné stráni u Svobody nad Úpou je minimalistickou stavbou ve tvaru válce, které využívá staré ocelové silo. Turisté tu ocení hned dva průzory. Stavba vychází z myšlenky opětovného využití starých i přírodních hmot.
Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů Ubytování

Horské boudy vás okouzlí atmosférou starých časů

Horské boudy jsou fenoménem českých hor. Chaty, které dnes slouží k odpočinku hladovým a znaveným turistům, mají mnohdy dlouholetou tradici. Nejstarší boudy vznikly již při kolonizaci hor, některé objekty byly postaveny nově v souvislosti s rozvojem turistiky na začátku 20. století. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na perly českých hor.

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách Příroda

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

Vydejte se s Kudy z nudy do Krkonoš! Seznámíme se s naším nejstarším národním parkem, podíváme se až na vrcholky hor do vzácné přírody, svezeme se cyklobusy a představíme vám i pár zajímavých novinek. Navíc poradíme, co podniknout v Krkonoších s dětmi a kam se vydat, když nechcete potkat davy turistů. Objevujte Krkonošský národní park a Krkonoše jinak!

#světovéČesko a Petrovy boudy v Krkonoších: moderní architektura a horské chaty Památky

#světovéČesko a Petrovy boudy v Krkonoších: moderní architektura a horské chaty

Představte si krkonošskou horskou boudu, kde otevřete masivní dřevěné dveře a vstoupíte společně s portálem Kudy z nudy ze sněhových závějí a fičícího větru do útulného světa. V krbu praská oheň a na stole už na vás čeká horký grog. I v Krkonoších se ale staré dřevěné boudy mění: některé navždy zmizely, jiné se modernizují a dokonce se staví nové.

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud Ubytování

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud

Víte, že na Hříběcí boudě v Krkonoších si v padesátých letech léčil bolavou duši král komiků Vlasta Burian? Anebo že na Martinově boudě prožila část dětství tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po starodávné Martinovce? Zkrátka krkonošské horské boudy neslouží jen jako útočiště pro unavené výletníky, ale mají i svá tajemství a příběhy, často staré několik set let. Pojďme si je připomenout, třeba vás zlákají k výletu!

Nouzové útulny v Krkonoších Ubytování

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete šest, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Libereckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v kempech v Libereckém kraji. Portál Kudy z nudy přináší tipy na ubytování u Máchova i Hamerského jezera, v podhůří Jizerských hor i u Holanských rybníků. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné.
Ubytování, Liberecký kraj

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.
Příroda, Liberecký kraj

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.
Příroda, Liberecký kraj

Geopark Český ráj nabízí stovky zajímavých lokalit k výletům do přírody i za poznáním

Víte, která lokalita byla vůbec prvním geoparkem u nás? Český ráj, který je členem Sítě Evropských geoparků a zároveň i geoparkem UNESCO, toto prvenství získal již v říjnu 2005. Geopark Český ráj nabízí stovky lokalit geologického, archeologického a kulturního významu, které opravdu stojí za pozornost návštěvníků. Poznejte krásy Českého ráje s výjimečnými geotopy, které tvoří např. odkryvy hornin s nálezy vzácných nerostů, zkamenělin nebo část krajiny, která vyniká jedinečností i krásou. Český ráj představuje skutečnou geologickou učebnici, otevřenou všem zvídavým návštěvníkům!
Příroda, Liberecký kraj

Bazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky

Poutní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí prošla náročnou rekonstrucí a po dvou letech se od 1. 5. 2024 otevírá poutníkům, turistům a ostatním návštěvníkům. U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci. Třetí květnovou sobotu 25. května se bude v bazilice konat tradiční pouť ke sv. Zdislavě.
Památky, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
Životní styl, Liberecký kraj

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Lázně a wellness, Liberecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Památky, Liberecký kraj