Úvod > Aktuality > Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i středověkých řemesel

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i středověkých řemesel

Vydáno 27. září 2017 Zážitky
Letošní, v pořadí již 23. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší hned několik novinek. Můžete na vlastní oči spatřit šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšet dobovou hudbu, prožít divadelní příběhy, fandit udatným rytířům a spílat falešným raubířům, ohmatat si zbraně a zbroje či vystřelit z luku nebo kuše. Legenda filmového šermu Merlet na akci oslaví 30 let existence. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu prvního říjnového víkendu v sobotu 30. září a v neděli 1. října vždy od 10.00 do 17.00.

Merlet je zárukou nejvyšší kvality, celý program letošního Křivoklání bude doslova nabitý atmosférou středověku a chrabrých rytířů. Návštěvníci si budou moci dosyta užít šermířských soubojů, turnajových klání, velkolepého rytířského průvodu.

V průběhu lítých turnajů a soubojů se budete moci setkat s některými postavami z filmů, které šermíři Merlet ve filmech ztvárnili. Mezi návštěvníky se bude pohybovat i skutečný Zaklínač ze stejnojmenného filmu, který bude mít na hradě premiéru. Těšit se můžete také na dobovou hudbu, šermíře Maledictus, divadlo s dětským divadelním koutkem, filmovou zbrojnici s fotokoutkem, slavné filmové koně a dravce, oživlé sochy v antickém stylu, dobové tržiště s tavernami a dětskými dílnami.

Medovina i pivo potečou proudem, vzduch provoní svařené víno, chuťové buňky podráždí opékaná slanina, placky, buřty, staročeské polévky a pečené maso, děti zajásají nad tureckým medem, sladkými plackami a perníkovými dobrotami. Všichni si dozajista přijdou na své, zkrátka - jarmark.

A zvláštní sdělení pro otce a hlavy rodin: V sobotu 30. září se nemusíte odříkat žádných smyslových zážitků Křivoklání, protože tam i zpět vás doveze speciální historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtična, která si to přifuní z Prahy do Křivoklátu ve čtvrt na dvanáct a zpět směrem do Prahy zase odbafá chvíli před čtvrtou hodinou odpolední. Tak nechte automobil doma!

Nejlepší šermíře budete moci zhlédnout o tomto víkendu na hradě Křivoklát. Pro všechny milovníky historických zbraní a zbroje bude otevřena dobová zbrojnice i s odborným výkladem o zbraních!

 

Křivoklát – obávané vězení

Během návštěvy Křivoklání nezapomeňte na prohlídku královského hradu. Ten nechal v 12. století zbudovat jeden z přemyslovských knížat jako útočiště k radovánkám a lovu. Za vlády Přemysla Otakara II. se Křivoklát stal reprezentačním sídlem českých králů. Bohužel během své historie byl několikrát poškozen ničivým požárem, a dokonce se stal obávaným vězením. V jeho celách pobýval například panovník Karel IV. či královský alchymista magistr Edward Kelly, jemuž se sice podařilo z vězení uprchnout, ale při útěku si zlomil nohu tak nešťastně, že mu jí museli amputovat.

Záchrana Křivoklátu přišla s nástupem šlechtického rodu Fürstenberků, kteří zrekonstruovali severní tzv. Královnino křídlo a zanechali výjimečnou knihovnu s 50 tisíci svazky iluminovaných rukopisů, zdobených prvotisků a vzácných disertací.
 

Kdy se sem vypravit?

Po celý víkend se stanete součástí mimořádného zážitku a alespoň na chvíli se budete moci vrátit do časů statečných rytířů a krásných dam, kdy čest, síla a odvaha vévodily hradu Křivoklátu. Po všechny dny bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

V sobotu 30. září vypravují České dráhy na Křivoklát historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtična.

Křivoklátské okruhy - vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy - vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy jsou systémem atraktivních silničních cyklistických tras různé obtížnosti využívajícím komunikace s minimálním provozem a současně kvalitním povrchem pro pohodlnou a co možná nejbezpečnější cyklistiku.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Hamousův statek ve Zbečně - za vůní čerstvě upečeného chleba

Hamousův statek ve Zbečně - za vůní čerstvě upečeného chleba

Přijměte pozvánku na selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem. Její dějiny spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století. Poznejte, jak se kdysi bydlelo, hospodařilo, jaká lidé uměli řemesla a jaké měli zvyky.