Úvod > Aktuality > Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i středověkých řemesel

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i středověkých řemesel

Vydáno 27. září 2017 Zážitky
Letošní, v pořadí již 23. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší hned několik novinek. Můžete na vlastní oči spatřit šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšet dobovou hudbu, prožít divadelní příběhy, fandit udatným rytířům a spílat falešným raubířům, ohmatat si zbraně a zbroje či vystřelit z luku nebo kuše. Legenda filmového šermu Merlet na akci oslaví 30 let existence. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu prvního říjnového víkendu v sobotu 30. září a v neděli 1. října vždy od 10.00 do 17.00.

Merlet je zárukou nejvyšší kvality, celý program letošního Křivoklání bude doslova nabitý atmosférou středověku a chrabrých rytířů. Návštěvníci si budou moci dosyta užít šermířských soubojů, turnajových klání, velkolepého rytířského průvodu.

V průběhu lítých turnajů a soubojů se budete moci setkat s některými postavami z filmů, které šermíři Merlet ve filmech ztvárnili. Mezi návštěvníky se bude pohybovat i skutečný Zaklínač ze stejnojmenného filmu, který bude mít na hradě premiéru. Těšit se můžete také na dobovou hudbu, šermíře Maledictus, divadlo s dětským divadelním koutkem, filmovou zbrojnici s fotokoutkem, slavné filmové koně a dravce, oživlé sochy v antickém stylu, dobové tržiště s tavernami a dětskými dílnami.

Medovina i pivo potečou proudem, vzduch provoní svařené víno, chuťové buňky podráždí opékaná slanina, placky, buřty, staročeské polévky a pečené maso, děti zajásají nad tureckým medem, sladkými plackami a perníkovými dobrotami. Všichni si dozajista přijdou na své, zkrátka - jarmark.

A zvláštní sdělení pro otce a hlavy rodin: V sobotu 30. září se nemusíte odříkat žádných smyslových zážitků Křivoklání, protože tam i zpět vás doveze speciální historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtična, která si to přifuní z Prahy do Křivoklátu ve čtvrt na dvanáct a zpět směrem do Prahy zase odbafá chvíli před čtvrtou hodinou odpolední. Tak nechte automobil doma!

Nejlepší šermíře budete moci zhlédnout o tomto víkendu na hradě Křivoklát. Pro všechny milovníky historických zbraní a zbroje bude otevřena dobová zbrojnice i s odborným výkladem o zbraních!

 

Křivoklát – obávané vězení

Během návštěvy Křivoklání nezapomeňte na prohlídku královského hradu. Ten nechal v 12. století zbudovat jeden z přemyslovských knížat jako útočiště k radovánkám a lovu. Za vlády Přemysla Otakara II. se Křivoklát stal reprezentačním sídlem českých králů. Bohužel během své historie byl několikrát poškozen ničivým požárem, a dokonce se stal obávaným vězením. V jeho celách pobýval například panovník Karel IV. či královský alchymista magistr Edward Kelly, jemuž se sice podařilo z vězení uprchnout, ale při útěku si zlomil nohu tak nešťastně, že mu jí museli amputovat.

Záchrana Křivoklátu přišla s nástupem šlechtického rodu Fürstenberků, kteří zrekonstruovali severní tzv. Královnino křídlo a zanechali výjimečnou knihovnu s 50 tisíci svazky iluminovaných rukopisů, zdobených prvotisků a vzácných disertací.
 

Kdy se sem vypravit?

Po celý víkend se stanete součástí mimořádného zážitku a alespoň na chvíli se budete moci vrátit do časů statečných rytířů a krásných dam, kdy čest, síla a odvaha vévodily hradu Křivoklátu. Po všechny dny bude otevřeno od 10 do 17 hodin.

V sobotu 30. září vypravují České dráhy na Křivoklát historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtična.

Hamousův statek ve Zbečně - za vůní čerstvě upečeného chleba

Hamousův statek ve Zbečně - za vůní čerstvě upečeného chleba

Přijměte pozvánku na selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem. Její dějiny spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století. Poznejte, jak se kdysi bydlelo, hospodařilo, jaká lidé uměli řemesla a jaké měli zvyky.

Křivoklátské okruhy - vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy - vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy jsou systémem atraktivních silničních cyklistických tras různé obtížnosti využívajícím komunikace s minimálním provozem a současně kvalitním povrchem pro pohodlnou a co možná nejbezpečnější cyklistiku.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Další aktuality

21.3.
2018
Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
3.3.
2018
Ve Vlašimi od března opět otevřelo paraZOO

Ve Vlašimi od března opět otevřelo paraZOO

Střední Čechy | Zážitky