Úvod > Aktuality > Kde se dá lyžovat v okolí Prahy?

Kde se dá lyžovat v okolí Prahy?

Vydáno 10. ledna 2017 Zimní sporty
Letošní ledová zima dopřává lyžařům i z níže položených krajů dostatek příležitostí k zimním radovánkám na sněhu. Sjezdaři si nejlépe zalyžují na Monínci u Sedlce-Prčice a v Chotouni u Prahy, kde leží zhruba aktuálně přes 80 cm technického i přírodního sněhu. V Chuchli mohou běžkaři využít upravený okruh u klusácké dráhy a díky bohaté sněhové nadílce lze na běžkách vyrazit i na výlet na Hřebeny, Karlštejn nebo do okolí Říčan.
Pražáci ani obyvatelé středních Čech nemusí nutně prchat za lyžováním do hor. V okolí Prahy sice s žádnými velehorami nemůžete počítat, ale pokud se vám nechce jezdit daleko nebo chcete naučit lyžovat svoje děti, naskýtá se vám několik zajímavých možností. Všechny lyžařské areály disponují sněhovými děly, takže jsou v provozu i když už sněhová pokrývka mimo sjezdovku neleží.+
 

Nejbližší sjezdařské areály

Lyžovat se dá i v okolí PrahyLyžařský areál Chotouň (asi 20 km od metropole) nabízí všem lyžařům a snowboardistům možnost provozování svého oblíbeného sportu, aniž by museli cestovat daleko do hor. Parkování v areálu je zdarma na několika plochách v přímém dosahu vleků. Přijet přímo ke sjezdovce můžete ale také příměstským autobusem (PID - linka 444), který navazuje na autobusové linky z Prahy (Smíchov - metro B, nebo Budějovická - metro C). Od stanice metra C Budějovická vyjíždí linka 332 do Jílového - odtud je ale areál ještě asi 2 km vzdálen. V areálu jsou k dispozici tři vleky o délkách 300 a 280 metrů s převýšením 50 m a malý dětský vlek (120 m) s nízkým vedením lana pro nejmenší lyžaře. Mírné sjezdové tratě v areálu jsou vhodné hlavně pro začínající a středně pokročilé lyžaře.

Areál je v provozu denně do 21 hodin. Za dvě hodiny lyžování zaplatíte 180 korun. Sjezdovka je vybavená umělým osvětlením, které umožňuje večerní lyžování zejména pro ty z vás, kteří si chtějí protáhnout tělo na svahu i ve všední den večer po práci. Aktuálně zde mají 80 - 120 cm sněhu.
 
LA ChotouňPořádnou zábavu na sněhu si užijete také v lyžařském středisku Monínec, ležícím asi 60 km od Prahy uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř. Vybaveno je nejmodernější horskou technologií a lyžařská sezóna tu zpravidla trvá až do konce března. Areál Monínec nabízí svým návštěvníkům dvě červené sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů, Hotelovou sjezdovku i snowpark. V současné době je na Monínci kolem 70 - 100 cm sněhu.

Šibeniční vrchVůbec nejbližším místem kde si lze u Prahy zalyžovat je sjezdovka v Mnichovicích na Šibeničním vrchu, ke které se dostanete za 20 minut po dálnici D1 - exit Mirošovice. Nabízí se tu 200 m dlouhý, uměle zasněžovaný lyžařský sva vhodný nejen pro děti a začátečníky. Od tohot víkendu je zasněžený velký svah Bobeš. Provozní doba areálu ve všední dny je 14 - 18 hodin, v sobotu 10-21 hodin a v neděli 10 - 17 hodin.

Malý lyžařský areál je otevřen také na Konopišti. Ten zahrnuje 300 metrů dlouhou sjezdovku s průměrným sklonem 10% a dva vleky o délce 300 (Ferda) a 50 metrů (Žofie). Delší sjezdovka je také vybavena umělým osvětlením. Lyžování letos probíhá ve všední dny 13 - 19 hodin a o víkendech 9 - 19 hodin. Aktuálně zde leží 40 cm sněhu a připraven je také běžkařský okruh o délce 4 km pro skating i klasiku.


A kam na běžky v okolí Prahy?

Ski ChuchlePokud patříte mezi vyznavače běžeckého lyžování můžete v těsné blízkosti samého centra Prahy vyzkoušet běžkařskou dráhu na závodišti ve Velké Chuchli. Délka lyžařské trati v blízkosti klusácké dráhy je záviská na klimatických podmínkách - aktuálně je zde zatím pro lyžování upraveno 200 m dráhy. Sněhová předpověď je však velmi příznivá, takže zde určitě okruh co nejdříve prodlouží, v případě dostatku přírodního sněhu bude okruh prodloužen až na několik kilometrů. Otevřeno je od 9 ráno do 9 večer pod umělým osvětlením. Vstup je zdarma, půjčovna nabízí 100 párů lyží a 130 párů bot pro děti i dospělé.

Velmi oblíbeným terénem se za příhodných podmínek, jako panují nyní, stává cyklostezka okolo Berounky směrem na Karlštejn. Nejoblíbenější částí trasy bývá cesta z Lahovic kolem řeky do Radotína a Černošic. Skalní běžkaři mohou už nazout běžky na cyklostezce v Podolí nebo v Modřanech a ze zmíněných Černošic pokračovat dále na Dobřichovice a Karlštejn. Výhodou je i to, že pokud už vám nebudou stačit síly k návratu, můžete se spolehnout na vlak.

BrdyKdyž se povede zimní sezona a na Brdech (Hřebenech) je dost sněhu, je tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy brdská magistrála - začít se dá už třeba na Zbraslavi. Hřebeny (severovýchodní část Brdské vrchoviny) jsou ze všech brdských oblastí partií bezesporu nejznámější, nejdosažitelnější a proto také relativně nejvíce navštěvovanou. Velmi populární je zhruba patnáctikilometrový úsek mezi Černolicemi a Kytínem, kde doporučujeme zajížďku na vrch Skalka s kaplí sv. Máří Magdalény. Tam si kromě krásného prostředí užijete i skvělý výhled do okolí. Nejoblíbenějším výchozím bodem pro výlety severní částí Hřebenů je parkoviště u silnice Mníšek – Řevnice, dá se parkovat ale i v Černolicích.

Další běžkařský ráj se nachází v Ladově kraji, kde najdete několik populárních oblastí navštěvovaných běžkaři již dlouhá léta. Patří mezi ně Voděradské bučiny, Hornopožárské polesí a lesy mezi Říčany, Mukařovem a Struhařovem. Trasy zde vedou po lesních cestách.
Ski Resort Konopiště

Ski Resort Konopiště

Ski Resort Konopiště nabízí osvětlenou sjezdovku Ferda dlouhou 300 metrů, lyžařskou, snowboardovou školu pro děti i dospělé a běžkařské stopy dle aktuálního stavu počasí.

Šibeniční vrch – lyžování jen 20 km od Prahy

Šibeniční vrch – lyžování jen 20 km od Prahy

Nejbližší lyžařská sjezdovka v Mnichovicích, od Prahy vzdálená pouze 20 minut po dálnici D1 - exit Mirošovice, nabízí 200 m dlouhý, uměle zasněžovaný lyžařský svah uprostřed srubového areálu, vhodný nejen pro děti a začátečníky.

Na běžkách Ladovým krajem

Na běžkách Ladovým krajem

V Ladově kraji najdete několik populárních oblastí navštěvovaných běžkaři již dlouhá léta. Patří mezi ně Voděradské bučiny, Hornopožárské polesí a lesy mezi Říčany, Mukařovem a Struhařovem. Trasy zde vedou po lesních cestách.

Na běžkách po Hřebenech - brdská magistrála nedaleko Prahy

Na běžkách po Hřebenech - brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.

Ski areál Monínec - celoroční sportovní ráj a skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski areál Monínec - celoroční sportovní ráj a skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Rozprostírá se v nadmořské výšce 724 metrů a z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů. Nabízí svým návštěvníkům dvě červené sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů, Hotelovou sjezdovku i snowpark.

Lyžování u Prahy - Skiareál Chotouň

Lyžování u Prahy - Skiareál Chotouň

Areál nabízí všem lyžařům a snowboardistům možnost provozování svého oblíbeného sportu, aniž by museli cestovat daleko do hor. V areálu jsou k dispozici tři vleky. Dva paralelní vleky typu Poma s teleskopickými unašeči (délka 300 a 280 m, převýšení 50 m) a malý dětský vlek (délka 120 m).

SkiPark Velká Chuchle - tréninkový běžecký okruh

SkiPark Velká Chuchle - tréninkový běžecký okruh

Přijďte si v Praze zdarma zaběhat na lyžích. Oblíbenému a zdravému sportu se můžete v zimě věnovat na dostihovém závodišti v Praze – Velké Chuchli. Okruh je vhodný pro děti nebo začínající lyžaře. Otevřena je také půjčovna lyží, bot a holí.

Dark snow Ski areál Monínec

Dark snow Ski areál Monínec

Největší sportovní akcí letošní zimy bude 23. února Dark snow, tedy noční závod ve sjezdu.

Další aktuality