Úvod > Aktuality > Kde se dá lyžovat v okolí Prahy?

Kde se dá lyžovat v okolí Prahy?

Vydáno 16. února 2018 Zimní sporty
Zdá se, že v únoru konečně dorazila ta pravá zima, a to i do níže položených oblastí ve Středních čechách. Lyžařské areály jsou vysněženy v současné době na 60 až 90 cm sněhu, takže lyžaři z Prahy a okolí se mohou věnovat zimním radovánkám na sněhu. Sjezdaři si nejlépe zalyžují na Monínci u Sedlce-Prčice a v Chotouni u Prahy. Otevřeny jsou i vleky v Mnichovicích a na Konopišti. Pro nadšené běžkaře je otevřený malý okruh na Vypichu a pokud připadne dostatek sněhu, bude možné vyrazit i na brdské Hřebeny.
Pražáci ani obyvatelé středních Čech nemusí nutně prchat za lyžováním do hor. V okolí Prahy sice s žádnými velehorami nemůžete počítat, ale pokud se vám nechce jezdit daleko nebo chcete naučit lyžovat svoje děti, naskýtá se vám několik zajímavých možností. Všechny lyžařské areály disponují sněhovými děly, takže jsou v provozu i když už sněhová pokrývka mimo sjezdovku neleží.
 

Nejbližší sjezdařské areály

Lyžovat se dá i v okolí PrahyLyžařský areál Chotouň (asi 20 km od metropole) nabízí všem lyžařům a snowboardistům možnost provozování svého oblíbeného sportu, aniž by museli cestovat daleko do hor. Parkování v areálu je zdarma na několika plochách v přímém dosahu vleků. Přijet přímo ke sjezdovce můžete ale také příměstským autobusem (PID - linka 444), který navazuje na autobusové linky z Prahy (Smíchov - metro B, nebo Budějovická - metro C). Od stanice metra C Budějovická vyjíždí linka 332 do Jílového - odtud je ale areál ještě asi 2 km vzdálen.

V areálu jsou k dispozici tři vleky o délkách 300 a 280 metrů s převýšením 50 m a malý dětský vlek (120 m) s nízkým vedením lana pro nejmenší lyžaře. Mírné sjezdové tratě v areálu jsou vhodné hlavně pro začínající a středně pokročilé lyžaře. Areál je v provozu denně od 9 do 21 hodin, o víkendu už od 8 do 21 hodin. Za dvě hodiny lyžování zaplatíte 180 korun. Sjezdovka je vybavená umělým osvětlením, které umožňuje večerní lyžování zejména pro ty z vás, kteří si chtějí protáhnout tělo na svahu i ve všední den večer po práci. Aktuálně zde mají 60 - 90 cm sněhu. Sáňkování a bobování je však v celém areálu zakázáno.
 
LA ChotouňPořádnou zábavu na sněhu si užijete také v lyžařském středisku Monínec, ležícím asi 60 km od Prahy uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř. Vybaveno je nejmodernější horskou technologií a lyžařská sezóna tu zpravidla trvá až do konce března.

Areál Monínec nabízí svým návštěvníkům dvě červené sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů, Hotelovou sjezdovku i snowpark. V současné době je na Monínci také 60 - 90 cm sněhu. V provozu je hlavní lanovka, horní kotva i hotelový vlek. Areál funguje každý den od 9:00 do 16:00 a večerní lyžování probíhá od 18:00 do 21:00 hodin. Permanentkana celodenní lyžování zde stojí 595 korun.

Šibeniční vrchVůbec nejbližším místem kde si lze u Prahy zalyžovat je sjezdovka v Mnichovicích na Šibeničním vrchu v Ladově kraji, ke které se dostanete za 20 minut po dálnici D1 - exit Mirošovice. Nabízí se tu 250 m dlouhý, uměle zasněžovaný lyžařský svah Bobeš vhodný nejen pro děti a začátečníky. Dále je tu poma Pašík 260 m, dětské lano Mikeš 100 m a nechybí ani Fun Park o délce 120 m, který nabízí vlny, figury a tunel.

Provozní doba areálu ve všední dny je 16 - 17 hodin, v sobotu a v neděli 10 - 17 hodin. Večerní lyžování si užijete v pátek a sobotu od 18 do 21 hodin. Areál je v provozu denně do 28. 2., od 1. 3. pouze o víkendech. Celodenní jízdné stojí 250 Kč, o víkendu 300 Kč.

Malý lyžařský areál je otevřen také na Konopišti. Ten zahrnuje 300 metrů dlouhou sjezdovku s průměrným sklonem 10% a dva vleky o délce 300 (Ferda) a 50 metrů (Žofie). Delší sjezdovka je také vybavena umělým osvětlením. Lyžování je zde připraveno na víkend 17. a 18. 2. 2018, kdy bude otevřen nejen samotný areál, ale také lyžařská škola. Aktuálně zde leží 30 cm sněhu a lyžovat se bude od 9 do 19 hodin. Za dobrých podmínek bývá upraven i běžkařský okruh o délce 4 km pro skating i klasiku.


Běžkařský okruh na Vypichu

Běžky PrahaPokud patříte mezi vyznavače běžeckého lyžování můžete v těsné blízkosti samého centra Prahy vyzkoušet běžkařskou dráhu, která se letos nově otevřela na Vypichu (okruh ve Velké Chuchli byl zrušen). Délka lyžařské trati v blízkosti letohrádku Hvězda je záviská na klimatických podmínkách - aktuálně je zde zatím pro lyžování upraveno 200 m dráhy na 20 cm sněhu. Okruh je otevřen od 8 do 21 hodin a ve středu 21. února zde dokonce proběhne závod Pražský pohár. Pokud budou sněhové podmínky příznivé, určitě se okruh prodlouží. Vstup je zdarma a jestliže nemáte své vlastní vybavení, rádi vám je zapůjčí v půjčovně.
 

Brdy - na běžky zatím bez záruky

BrdyKdyž je počasí příznivé a na Brdech (Hřebenech) je dost sněhu, je tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy brdská magistrála. Aktuální podmínky (z pátku 16.2.2018) jsou slabé, místy sice trochu nasněžilo, ale i na hřebenech je sněhový podklad díky oblevě roztátý. V sobotu se očekává další příval sněhu, a tak by se v neděli už možná dalo na starých lyžích vyrazit do terénu.

Velmi populární je zhruba patnáctikilometrový úsek mezi Černolicemi a Kytínem, kde doporučujeme zajížďku na vrch Skalka s kaplí sv. Máří Magdalény.

Brdy běžkyKrásné svezení na běžkách (pokud je dostatek sněhu) slibuje i trochu vzdálenější oblast středních Brd, která nabízí krásné trasy k Padrťským rybníkům, na Tok či k Rožmitálu pod Třemšínem. Tady máme po běžkaře velmi příznivou zprávu - někdejší vojenský újezd Brdy je od letošní sezony (2018) více přátelský k běžkařům. Po dohodě s Vojenskými lesy a statky se stanovilo 75 kilometrů cest, které nebudou ošetřeny zimní údržbou a budou tak k dispozici lyžařům. Jedná se o cesty okolo Hořejšího Padrťského rybníka, pod vrcholem Praha (K políčku od Roje, Dálničního typu, Tocká a Horní Planýrka) dále cesty okolo Příbrami (Třemošenská, Havelská, Bahenská, Sítovská a další) a bez posypu zůstane i hřebenová cesta od Nepomuka na Zaječov (Havelská, Jeřábecká, Dřevěnka, Travnatá, V krtkovém a Dobrotívská).

Nezbývá než doufat, že v brzké době napadne tolik sněhu, aby bylo možné vyrazit na výlet.
Ski areál Monínec - celoroční sportovní ráj a skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski areál Monínec - celoroční sportovní ráj a skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Rozprostírá se v nadmořské výšce 724 metrů a z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů. Nabízí svým návštěvníkům dvě červené sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů, Hotelovou sjezdovku i snowpark.

Lyžování u Prahy - Skiareál Chotouň

Lyžování u Prahy - Skiareál Chotouň

Areál nabízí všem lyžařům a snowboardistům možnost provozování svého oblíbeného sportu, aniž by museli cestovat daleko do hor. V areálu jsou k dispozici tři vleky. Dva paralelní vleky typu Poma s teleskopickými unašeči (délka 300 a 280 m, převýšení 50 m) a malý dětský vlek (délka 120 m).

Ski Resort Konopiště

Ski Resort Konopiště

Ski Resort Konopiště nabízí osvětlenou sjezdovku Ferda dlouhou 300 metrů, lyžařskou, snowboardovou školu pro děti i dospělé a běžkařské stopy dle aktuálního stavu počasí.

Šibeniční vrch – lyžování jen 20 km od Prahy

Šibeniční vrch – lyžování jen 20 km od Prahy

Nejbližší lyžařská sjezdovka v Mnichovicích, od Prahy vzdálená pouze 20 minut po dálnici D1 - exit Mirošovice, nabízí 200 m dlouhý, uměle zasněžovaný lyžařský svah uprostřed srubového areálu, vhodný nejen pro děti a začátečníky.

Na běžkách Ladovým krajem

Na běžkách Ladovým krajem

V Ladově kraji najdete několik populárních oblastí navštěvovaných běžkaři již dlouhá léta. Patří mezi ně Voděradské bučiny, Hornopožárské polesí a lesy mezi Říčany, Mukařovem a Struhařovem. Trasy zde vedou po lesních cestách.

Na běžkách po Hřebenech - brdská magistrála nedaleko Prahy

Na běžkách po Hřebenech - brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.