ÚvodAktualityJílové je kolébkou trampingu, přesvědčte se o tom v místním muzeu
Kultura

Jílové je kolébkou trampingu, přesvědčte se o tom v místním muzeu

  • 12. srpna 2018
Víte, kam vyráželi do lesů vůbec první čeští trampové? Pokud vás odpověď na tuto otázku zajímá, vydejte se do muzea v Jílovém u Prahy. Právě v jižním okolí Prahy totiž tramping kolem roku 1918 vznikal a tak můžete pěkným výletem oslavit sté výročí vzniku tohto hnutí.

Expozice "Tramping a příroda v jižním okolí Prahy" je věnována krajině mezi Kocábou, Vltavou a Sázavou a historii trampského hnutí. V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy mají milovníci trampingu možnost poznat romantický život prvních táborníků, kteří se do zdejších divokých údolí vydávali, ať už jako členové různých spolků typu Klubu česých turistů nebo Junáka, či rovnou na vlastní pěst.

Podrobně je zde mimo jiné vysvětleno, co ovlivňovalo tramping při jeho začátcích a dozvíte se také, které významné osobnosti, zejména z řad sportovců a hudebníků, jím byly odchovány.

Na přehledné mapě navíc naleznete polohu historických i současných chatových osad se známými jmény, jako je Ztracenka, Askalona nebo Rikatado. Obří satelitní mapa celé oblasti zabírá celou jednu velkou stěnu. Do míst, kde ležely nebo leží trampské (dnes povětšinou chatové) osady jsou pak doplněny ikonky s vlajkami osad. Na dalších panelech jsou pak vlajky seřazeny a popsány i s názvy. K trampingu neodmyslitelně patří hudba a proto v muzeu najdete i fotografie, jmenovky a krátké životopisy nejslavnějších bardů trampské písně, včetně obalů gramofonových desek a to hlavně těch úplně nejstarších.

ZtracenkaTrampská literatura je další částí expozice, kde najdete ukázky jednotlivých publikací, a to jak knižních, tak i v podobě nejrůznějších časopisů. Vstupní prostor expozice je pak vyplněn zajímavými ukázkami z okolní přírody s řadou fotografií, textů nebo i vycpaninami zvířat a ptáků.

Muzeum sídlí v krásné kamenné budově s předlouhou historií, nazvané Mince, protože do roku 1420 v ní byl umístěn horní úřad, kde se odevzdávaly daně z dolování zlata v okolí Jílového. Historická produkce přibližně 11 tun zlata z jílovského revíru tvoří celou jednu čtvrtinu produkce tohoto kovu v Čechách. Těžba pokračovala s přestávkami až do roku 1970, kdy byla pro svou nerentabilnost zcela zastavena. Těžební činnost však zanechala ve městě a jeho okolí četné stopy – projít se po jejich stopách můžete například naučnou stezkou Jílovské doly. Modely dolů a mnoho zajímavých informací poskytne také Regionální muzeum.

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije Kultura

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly Příroda

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.

Kostel sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy Památky

Kostel sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy

Kostel sv. Vojtěcha je nejstarší budovou ve městě, byl vystavěn na místě dřevěného kostelíka v první polovině 13. století. Mimořádně zdařilý interiér tohoto kostela si vybral i Miloš Forman pro natáčení svého filmu Amadeus.

Rozhledna na Pepři Jílové u Prahy Příroda

Rozhledna na Pepři Jílové u Prahy

Třicetimetrová ocelová telekomunikační věž nabízí krásný kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 18 metrů. Z ochozu rozhledny uvidíte nejen na Prahu a Brdy, ale třeba až na památnou horu Říp.

Poklad na Zlaté Sázavě – po vodě za dobrodružstvím, po souši za historií Zážitky

Poklad na Zlaté Sázavě – po vodě za dobrodružstvím, po souši za historií

CK Adrenaline Centre díky mnohaletým zkušenostem průvodců a organizátorů sportovně a expedičně laděných akcí nabízí řadu programů a kurzů pro školy. Akce Poklad na Zlaté Sázavě je připravena na míru školním kolektivům s doprovodem. Ideálním dopravním prostředkem je vlak – Posázavský Pacifik.

Trampská osada Ztracenka – jedna z nejstarších v republice Příroda

Trampská osada Ztracenka – jedna z nejstarších v republice

Trampská osada Ztracená naděje (též Ztracenka) nedaleko Štěchovic je jednou z nejstarších trampských osad v České republice.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Kultura

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Další aktuality

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Životní styl, Středočeský kraj