ÚvodAktualityJděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...
Letní sporty

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

  • 17. května 2023
Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po šestapadesáté! Připraveno je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na hendikepované sportovce na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. Letos po podruhé je třeba se na závod předem registrovat.
Pochod Praha PrčiceV sobotu 20. května 2023 se koná 56. ročník nejznámějšího dálkového pochodu u nás Praha-Prčice. Historie legendárního pochodu sahá až do roku 1966, kdy se 17. dubna vydalo 469 pochodníků na trasu douhou 65 kilometrů. Původním cílem bylo překonat pěšky vzdálenost čítající sto tisíc loktů českých. Akce byla původně pořádaná jen z recese, postupně přibývalo účastníků i tras. Největší účast byla v roce 1981, kdy se pochodu zúčastnilo 35 732 lidí.

Letos je připraveno celkem 21 tras, z toho 16 pro pěší, jedna pro vozíčkáře, tři pro cyklisty a dvě speciální pro děti (pěší a cyklo). Na své si tak přijdou jak skalní sportovci, tak rodiny s dětmi. Ti si zvolí trasu sami podle svých schopností.

praha prčiceK nejnáročnějším patří tzv. trasa Karla Kulleho, která měří přes 70 kilometrů a je tak nejdelší z celého pochodu. Na tuto trasu se mohou pustit pouze turisté starší 18 let. Startuje se od stanice metra C Háje okolo 5. hodiny ráno. Na pochod se však můžete vydat i z dalších míst na trase, například z Týnce nad Sázavou (42 km), Pikovic (50 km), Čerčan (48 km), Benešova (42 km), Střezimíře (36 km), Tábora (30 i 43 km), Milevska (trasy 31 km a 40 km) či Petrovic u Sedlčan (30 km). Nejkratší dětská trasa z Votic měří 23 km a kromě dětí je určená i důchodcům od 60 let.

Fyzicky zdatní cyklisté mohou startovat z Prahy Hájí (74 km), Tábora (74 km) nebo Milevska (66 km). Dětská cyklotrasa v délce 61 km vychází také z Tábora. Všechny cyklotrasy, mimo pražské, jsou okružní. Pro vozíčkáře a jejich doprovod je vybraná trasa z Miličína v délce 13 kilometrů.
 

Svůj start si musíte včas zaregistrovat!

CyklistkyStejně jako vloni i letos probíhá přihlašování na pochod Praha-Prčice pouze předem od 1. do 18. května 2023 (v den pochodu to na startu již nebude možné!). Registrací vás provede jednoduchý návod a po zaplacení na účet obdržíte email s údaji potřebnými pro odstartování na příslušném startu. Na startu po předložení potvrzujícího emailu obdržíte mapu s místem na razítka z kontrolních stanovišť.
Registrovaní pochodníci uvedení na jedné registraci (QR  kódu) musí odstartovat společně a pouze z vybraného startu. Startovné činí 40 Kč za každého účastníka.

Organizátoři prosí pochodníky od severu (Prahy), aby se vydali na severní trasy (Benešov, Bystřice, Olbramovice, Sedlčany, …). Pochodníky od jihu (Tábora) pak prosí, aby šli trasy od jihu (Tábor, Milevsko, ….). Své čtyřnohé miláčky však na pochod můžete vzít s sebou. Jedniným omezením je to, že pes musí mít náhubek a jít na vodítku.

Pochod Praha – PrčiceZ cíle v Prčici bude zajištěna kyvadlová doprava do železniční zastávky Heřmaničky. Odtud pojedou rychlíky a zastávkové vlaky do Prahy a Tábora. Návrat do Milevska, Sedlčan a Petrovic bude zajištěn autobusy, které budou odjíždět z náměstí v Sedlci do cca 19:30 hodin. Kromě toho je možnost odjet do Sedlčan vlakem z Olbramovic. V Prčici bude platit od 10 do 20 hodin zákaz stání pro motorová vozidla. Osobní auta mohou parkovat  v Sedlci mimo náměstí a přilehlé komunikace v souladu s dopravním značením. Provoz v Sedlci bude nad rámec běžných omezení souvisejících s pochodem výrazně omezen také z důvodu probíhající revitalizace náměstí.
Pochod Praha – Prčice 2024

18. 5.
Pochod Praha – Prčice 2024

57. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se koná 18. 5. 2024.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny Příroda

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Zámek Sedlec Prčice Památky

Zámek Sedlec Prčice

Ať už jste vášnivými návštěvníky památek, milovníky historie nebo jen zvídavými turisty, kteří rádi objevují nová místa, pak vězte, že se obec Prčice pyšní také zámkem s dávnou minulostí. Zámkem, jehož dějiny sahají až do 12. století.

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice Příroda

Český Merán – malebná oblast v okolí města Sedlec-Prčice

Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů Příroda

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Památník Prčický škrpál Památky

Památník Prčický škrpál

Kamenný škrpál jako symbol slavného pochodu Praha-Prčice .

Další aktuality

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj