Úvod > Aktuality > Hrad Veveří, Slavnosti moravského uzeného a tři zajímavá místa v okolí
Gurmánská turistika

Hrad Veveří, Slavnosti moravského uzeného a tři zajímavá místa v okolí

  • Vydáno28. února 2020
Máte rádi uzené maso a zabijačkové speciality? Pak byste se v sobotu 29. února a v neděli 1. března 2020 měli vypravit na hrad Veveří, kde se opět budou konat Slavnosti moravského uzeného. Na akci se spoustou dobrot a bohatým doprovodným programem vás zve portál Kudy z nudy.

Moravské uzené na desítky způsobů

Hrad Veveří si na nezájem návštěvníků nemůže stěžovat – obzvlášť na konci zimy, kdy areál každoročně na dva víkendové dny provoní Slavnosti moravského uzeného. Z Brna to sem máte jen pár desítek minut!

Ačkoli výroba uzeného masa s nasolováním, odležením a uzením je na první pohled jednoduchá, ve skutečnosti je to hotová věda. Řezníci používají různé solicí směsi a chuť mohou ovlivnit i jinak – třeba přidáním česneku, jalovce, pepře nebo jiného koření. Svou roli hraje i to, jaké dřevo se na uzení použije nebo teplota kouře. Na výsledcích je to znát, což ostatně při soutěžních ochutnávkách moravského uzeného poznáte sami.

Na slavnostech se představí několik vybraných uzenářů se svými výrobky z celého regionu, k ochutnání budou i zabijačkové dobroty a masopustní sladkosti. Pro zájemce jsou nachystány přednášky o zpracování vepřového masa, kuchařská show a workshopy zkušených řezníků, chybět nebude řemeslný trh, ochutnávky vín, uzené pivo, svařák, punč a medovina pro zahřátí. Kromě nového Krále uzenářů 2020, kterého zvolí samotní návštěvníci, bude v letošním ročníku také amatérská soutěž o nejlepší domácí uzené. A chybět nebude ani oblíbená soutěž jedlíků – tentokrát se budou pojídat vepřové rypáčky.
 

Kdy, co, jak a za kolik

Uzené VeveříProgram slavností začíná vždy v půl desáté, vstupenka stojí 150 korun pro dospělé a 100 korun pro seniory nebo děti a zahrnuje vstup do hradu a na hradby, soutěžní ochutnávku uzeného od osmi uzenářů, účast na řeznickém workshopu a zábavný program. V rámci řeznické školy se dozvědíte jak správně porcovat maso a jak zpracovat celého čuníka. Sobotou návštěvníky provedou mistři řeznického a uzenářského řemesla, nedělí pak mistři kuchaři a sommeliéři. Dále hrad nabídne například řemesla a tradiční dobroty. Návštěvníci si opět budou moci vyrobit vlastní klobásky!

hrad veveříDostanete se sem snadno – autobusem číslo 303 od brněnské zoologické zahrady je to jen pár zastávek, a pokud bude přát počasí, dá se sem snadno dojít po cestách, lemujících břeh brněnské přehrady.

Kdo přijede autem, může zaparkovat na menším parkovišti pod hradem anebo na větším parkovišti nad hradem, u silnice vedoucí do Veverské Bítýšky.
 

Tři tipy v okolí: hrátky ve Vida!, mlýn a aquapark

vidaBrněnský zábavní vědecký park VIDA! se nachází se v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. Na ploše přes šest tisíc metrů čtverečních je připraveno přes sto sedmdesát pět interaktivních exponátů, díky kterým mohou návštěvníci lépe porozumět světu kolem nás a které přibližují základní principy přírodních jevů. Až do 30. 6. je ve vida interaktivní Digitálium – interaktivní výstava spojující herní technologie s uměním. Pokud máte rádi svět hlubokých oceánů, nenechte si ujít 3D promítání Naše modrá planeta.

Ve Veverské Bítýšce jen pár kilometrů od hradu můžete od pátku do neděle od 9 do 19 hodin navštívit Jarošův mlýn a podívat se, co všechno se dá vyrobit z obyčejného obilného zrna – od hladké mouky přes mouku polohrubou a hrubou, krupičku a krupici až po otruby a klíčky. Navíc Jarošův mlýn nyní nabízí rodinám s dětmi více zážitků za lepší cenu – pokud navštívíte mlýn a rodinnou vstupenku nanejvýš sedm dní starou předložíte na pokladně Wellness Kuřim, získáte 15% slevu z rodinného vstupného do bazénu a aquaparku.
Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Brněnská přehrada – Prýgl

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda