Úvod > Aktuality > Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím
Životní styl

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

  • Vydáno12. května 2018
Král unesený vlastním bratrem, národ na pokraji války a okolo vás rozlehlý a živoucí středověký svět, to je hra Kingdom Come: Deliverance. Do děje vtáhne jak fandy realistické historické RPG, tak milovníky středověku. Bonusem pro české hráče je to, že děj se odehrává na skutečných místech v srdci českého království. Vydejte se s námi na výlet!
Tým studia Warhorse, které hru Kingdom Come: Deliverance připravilo, sídlí v Praze, v srdci Evropy, kde každé město nebo vesnice leží ve stínu starého hradu, takže rozhodně bylo kde čerpat inspiraci. Tvůrci se ale často potýkali s otázkou, zda bude hra bez magie a draků zábavná? A my na portálu Kudy z nudy říkáme rozhodné ano, protože skutečné Posázaví je ještě malebnější než na obrazovce.
 

Hra o trůny v Posázaví

Žádní draci a žádná magie, jen majestátní hrady, obrnění rytíři, obří bitvy, politické intriky, to vše zasazeno do rozsáhlého středověkého světa, to je rámec hry Kingdom Come: Deliverance. O skutečný prožitek se postará jak historicky přesné oblečení a brnění, tak reálná města, vesnice, tvrze, kostely, kláštery a hrady Posázaví. Ostatně okolí města Sázava je v herní mapě věrně převedeno v poměru takřka 1:1, takže pak vám stačí vzít skutečnou mapu a navštívit místa, kde se hra odehrává. Hráči si toho už všimli a tvrdí, že takhle přesně geograficky i historicky zasazená a tudíž věrohodná hra tady snad ještě nebyla.

Některá místa si dodnes uchovala svou divokou a středověkou tvář, z jiných se naopak mnoho nedochovalo. To se týká i Sázavského kláštera, který v 11. století založil svatý Prokop a byl centrem slovanské litrurgie. Ve hře uvidíte rozestavěné monumentální síňové trojlodí, ovšem tehdy nikdo netušil, že tak to i zůstane: stavbu gotického klášterního chrámu zastavila husitská revoluce a jeho podoba ve hře se od té skutečné příliš neliší. Na obrazovkách počítačů zato uvidíte románský kostel sv. Kříže vysvěcený roku 1070, z něhož jsou dnes patrné jen základy v klášterní zahradě.
 

Hrady Pirkenštejn, Talmberk a Stříbrná Skalice

Už jste někdy viděli Pirkštejn, jeden ze dvou hradů, který kdysi střežil městečko Rataje nad Sázavou? Jeho obranná věž a gotický palác na skalnatém ostrohu se ve hře nedají přehlédnout. Zlaté časy v té době ale hrad teprve čekaly: v roce 1420 Rataje získal Hynek Ptáček z Lipé a Pirkštejna, nejvyšší hofmistr a mincmistr Království českého a správce královských měst. Významný politik byl rovněž poručníkem mladého Jiřího z Kunštátu, budoucího krále Jiřího z Poděbrad, a je pochován v rodinné hrobce ratajského kostela.

Ve hře se také objeví hrad Talmberk, z něhož zbyla jen hradní věž s původně dvojitou branou a zbytky zdiva, blízký kamenný lom anebo pevnost Vraník; tu připomínají už jen valy na území obce Ledečko.
Hra vás zavede také do městečka s půvabným názvem Stříbrná Skalice, které leží severně od řeky Sázavy. Původní středověké jméno Skalice hor stříbrných prozrazoval, že se tu těžilo stříbro. Ve hře tu zažijete dobývání hradu; ostatně byl poprvé písemně doložen právě v roce 1402, kdy ho obléhal a pobořil císař Zikmund. Jeho zbytky jsou dodnes patrné a najdete je snadno: v těch místech totiž stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. V roce 1403, kdy se hra odehrává, vyplenila a vypálila Stříbrnou Skalici armáda Kumánů, zaplacená stříbrem Zikmunda Lucemburského. Město se z rány dlouho vzpamatovávalo.
 

Která místa můžete navštívit ve hře i ve skutečnosti?

  • Mniši ze Sázavského kláštera kdysi postavili románský kostel sv. Jakuba Staršího ve vesnici Rovné, která je dnes součástí Stříbrné Skalice. Slouží dodnes, podobně jako románský, goticky upravený kostel Panny Marie v Úžicích.
  • Naopak kostel sv. Matouše v Ratajích nad Sázavou v jeho gotické podobě uvidíte jen ve hře, byl v závěru 17. století stržen a nahrazen raně barokní stavbou.
  • První zmínka o kostele sv. Martina Sázavě pochází z roku 1402, tedy jen rok předtím, než se ocitnete ve víru hry. Byl barokně přestaven a dnes slouží jako kulturní síň.
Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Jen necelé 2 km jihozápadně od Sázavského kláštera příjemnou cestou, která sleduje tok řeky Sázavy najdete kapličku sv. Prokopa nad studánkou jménem Vosovka. Její jméno je prý odvozeno od osiky, které se daří v blízkosti vody.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Půvabnou studánku Rakovku, na pravém břehu řeky Sázavy asi 2 km jižně od kláštera, najdete skrytou v lesíku blízko naleziště krystalového vápence na Bílém Kameni. Již pravěcí obyvatelé usazení ve zdejším kraji těžili tento kámen a náramky z něho byly známé od pradávna v celé Evropě.

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Necelých pět kilometrů od Ratají nad Sázavou se nachází Kamenný stůl. Jedná se o čtyři vztyčené kameny, na nichž je položena kamenná deska. Stůl byl vytvořen u příležitosti 57. sjezdu České lesnické jednoty v roce 1905, o čemž svědčí i český a německý nápis na podstavci.

Zřícenina hradu Talmberk

Zřícenina hradu Talmberk

Talmberk je zřícenina hradu částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesnici asi 3 km severně od Ratají nad Sázavou.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.

Další aktuality

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty