Úvod > Aktuality > Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím
Životní styl

Hra Kingdom Come zve na virtuální i skutečné toulky Posázavím

  • Vydáno12. května 2018
Král unesený vlastním bratrem, národ na pokraji války a okolo vás rozlehlý a živoucí středověký svět, to je hra Kingdom Come: Deliverance. Do děje vtáhne jak fandy realistické historické RPG, tak milovníky středověku. Bonusem pro české hráče je to, že děj se odehrává na skutečných místech v srdci českého království. Vydejte se s námi na výlet!
Tým studia Warhorse, které hru Kingdom Come: Deliverance připravilo, sídlí v Praze, v srdci Evropy, kde každé město nebo vesnice leží ve stínu starého hradu, takže rozhodně bylo kde čerpat inspiraci. Tvůrci se ale často potýkali s otázkou, zda bude hra bez magie a draků zábavná? A my na portálu Kudy z nudy říkáme rozhodné ano, protože skutečné Posázaví je ještě malebnější než na obrazovce.
 

Hra o trůny v Posázaví

Žádní draci a žádná magie, jen majestátní hrady, obrnění rytíři, obří bitvy, politické intriky, to vše zasazeno do rozsáhlého středověkého světa, to je rámec hry Kingdom Come: Deliverance. O skutečný prožitek se postará jak historicky přesné oblečení a brnění, tak reálná města, vesnice, tvrze, kostely, kláštery a hrady Posázaví. Ostatně okolí města Sázava je v herní mapě věrně převedeno v poměru takřka 1:1, takže pak vám stačí vzít skutečnou mapu a navštívit místa, kde se hra odehrává. Hráči si toho už všimli a tvrdí, že takhle přesně geograficky i historicky zasazená a tudíž věrohodná hra tady snad ještě nebyla.

Některá místa si dodnes uchovala svou divokou a středověkou tvář, z jiných se naopak mnoho nedochovalo. To se týká i Sázavského kláštera, který v 11. století založil svatý Prokop a byl centrem slovanské litrurgie. Ve hře uvidíte rozestavěné monumentální síňové trojlodí, ovšem tehdy nikdo netušil, že tak to i zůstane: stavbu gotického klášterního chrámu zastavila husitská revoluce a jeho podoba ve hře se od té skutečné příliš neliší. Na obrazovkách počítačů zato uvidíte románský kostel sv. Kříže vysvěcený roku 1070, z něhož jsou dnes patrné jen základy v klášterní zahradě.
 

Hrady Pirkenštejn, Talmberk a Stříbrná Skalice

Už jste někdy viděli Pirkštejn, jeden ze dvou hradů, který kdysi střežil městečko Rataje nad Sázavou? Jeho obranná věž a gotický palác na skalnatém ostrohu se ve hře nedají přehlédnout. Zlaté časy v té době ale hrad teprve čekaly: v roce 1420 Rataje získal Hynek Ptáček z Lipé a Pirkštejna, nejvyšší hofmistr a mincmistr Království českého a správce královských měst. Významný politik byl rovněž poručníkem mladého Jiřího z Kunštátu, budoucího krále Jiřího z Poděbrad, a je pochován v rodinné hrobce ratajského kostela.

Ve hře se také objeví hrad Talmberk, z něhož zbyla jen hradní věž s původně dvojitou branou a zbytky zdiva, blízký kamenný lom anebo pevnost Vraník; tu připomínají už jen valy na území obce Ledečko.
Hra vás zavede také do městečka s půvabným názvem Stříbrná Skalice, které leží severně od řeky Sázavy. Původní středověké jméno Skalice hor stříbrných prozrazoval, že se tu těžilo stříbro. Ve hře tu zažijete dobývání hradu; ostatně byl poprvé písemně doložen právě v roce 1402, kdy ho obléhal a pobořil císař Zikmund. Jeho zbytky jsou dodnes patrné a najdete je snadno: v těch místech totiž stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. V roce 1403, kdy se hra odehrává, vyplenila a vypálila Stříbrnou Skalici armáda Kumánů, zaplacená stříbrem Zikmunda Lucemburského. Město se z rány dlouho vzpamatovávalo.
 

Která místa můžete navštívit ve hře i ve skutečnosti?

  • Mniši ze Sázavského kláštera kdysi postavili románský kostel sv. Jakuba Staršího ve vesnici Rovné, která je dnes součástí Stříbrné Skalice. Slouží dodnes, podobně jako románský, goticky upravený kostel Panny Marie v Úžicích.
  • Naopak kostel sv. Matouše v Ratajích nad Sázavou v jeho gotické podobě uvidíte jen ve hře, byl v závěru 17. století stržen a nahrazen raně barokní stavbou.
  • První zmínka o kostele sv. Martina Sázavě pochází z roku 1402, tedy jen rok předtím, než se ocitnete ve víru hry. Byl barokně přestaven a dnes slouží jako kulturní síň.
Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka v Sázavě

Jen necelé 2 km jihozápadně od Sázavského kláštera příjemnou cestou, která sleduje tok řeky Sázavy najdete kapličku sv. Prokopa nad studánkou jménem Vosovka. Její jméno je prý odvozeno od osiky, které se daří v blízkosti vody.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Studánka Rakovka s lůžkem sv. Prokopa u Bílého Kamene

Půvabnou studánku Rakovku, na pravém břehu řeky Sázavy asi 2 km jižně od kláštera, najdete skrytou v lesíku blízko naleziště krystalového vápence na Bílém Kameni. Již pravěcí obyvatelé usazení ve zdejším kraji těžili tento kámen a náramky z něho byly známé od pradávna v celé Evropě.

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Necelých pět kilometrů od Ratají nad Sázavou se nachází Kamenný stůl. Jedná se o čtyři vztyčené kameny, na nichž je položena kamenná deska. Stůl byl vytvořen u příležitosti 57. sjezdu České lesnické jednoty v roce 1905, o čemž svědčí i český a německý nápis na podstavci.

Zřícenina hradu Talmberk

Zřícenina hradu Talmberk

Talmberk je zřícenina hradu částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesnici asi 3 km severně od Ratají nad Sázavou.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.

Další aktuality

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika